مجله پارتکده

نکاتی درباره تعویض لنت ترمز ساینا

6،بهمن،1400
Saina-Sipa-braekpads
همانطور که در مطلب نقد و بررسی سیستم ترمز ساینا گفته شد؛ ساینا در سال 1395 توسط شرکت خودروسازی سایپا طراحی و روانه بازار شد. خودرو ساینا فیس لیفت تیبا است در برخی موارد جزئی با تیبا تفاوت دارد. شرکت سایپا به دنبال موفقیت خودروی تیبا در بازار ماشین ایران ساینا را طراحی کرد که در واقع محصولی بین تیبا و پژو 405 است. تیبا و ساینا قطعات مشترک زیادی از جمله لنت ترمز مشترک دارند.
مراحل تعویض لنت ترمز ساینا مانند مراحل تعویض لنت ترمز در اکثر خودرو هاست. در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم زمان تعویض لنت ترمز ساینا و همچنین گریزی از راه و روش تعویض آن را برای دارندگان این خودرو کوچک و اقتصادی توضیح دهیم.

زمان و نحوه تعویض لنت ترمز جلو ساینا

از آن جایی که ساینا نیز همانند بیشتر خودرو های تولید داخل جلو دیفرانسیل است؛ بنابراین هنگام ترمزگیری بیشتر فشار بر روی چرخ های جلو هست و در نتیجه لنت های جلو ساینا بیشتر در معرض استهلاک و فرسودگی هستند. زمان تعویض لنت ترمز ساینا برای چرخ های جلو زودتر تر از چرخ های عقب هست و بسته به رانندگی و نوع لنت استفاده شده، کیلومتر تعویض لنت ترمز ساینا هم متفاوت باشد. به طور کلی و متوسط زمان تعویض لنت ترمز ساینا برای چرخ های جلو این خودرو بین 15 هزار تا 20 هزار کیلومتر و برای چرخ های عقب بین 45 هزار تا 50 هزار کیلومتر است. دلیل این تفاوت قابل ملاحظه در کیلومتر تعویض لنت ترمز ساینا برای چرخ های جلو و عقب نیز همان طور که گفته شد در ساختار این خودرو هست. جلو دیفرانسیل بودن این خودرو باعث شده است تا به ندرت و فقط در زمان ترمز های شدید، لنت های عقب خودرو استفاده شوند.
نحوه تعویض لنت جلو ساینا مشابه دیگر خودرو ها هست. شما می‌توانید با مراجعه به مطلب آموزشی زیر در مجله پارتکده تمام مراحل را با دقت بخوانید و قدم به قدم پیش بروید:
مراحل تعویض لنت ترمز قدم به قدم در پارتکده

در حالت کلی قدم های تعویض لنت ترمز به صورت زیر است:
1) چرخ را در بیاورید.
2) پیچ های کولیس را باز کنید.
3) کولیس را به سمت بالا بچرخانید.
4) لنت های ترمز قدیمی را بیرون بکشید.
5) گیره های نگهدارنده را تعویض کنید.
6) لنت های ترمز جدید را جایگزین کنید.
7) پیستون ها را سر به عقب بکشید.
8) سطح روغن ترمز را چک کنید.
9) کولیس را دوباره به سر جای خود برگردانید.
10) پیچ کولیس را دوباره نصب کنید.
11) برای سمت دیگر همین مراحل را طی کنید.
12) تست رانندگی در شرایط ایمن.

همچنین بهتر است در صورتی که برای اولین بار خودتان اقدام به تعویض لنت ترمز ساینا می‌کنید؛ برای چک کردن درستی کار خود، آن را به یک تعمیرکار نشان دهید تا از صحیح بودن تعویض لنت ترمز ساینا مطمئن شوید.

Saina-Sipa-replacement-braekpads

چه نوع لنت ترمزی برای ساینا مناسب است؟

ساینا برای اولین بار در دو تیپ ساینا EX و ساینا SX در بازار عرضه شد که البته بعد ها عرضه تیپ SX توسط شرکت سایپا متوقف شد و فقط مدل EX به بازار روانه شد. سیستم ترمز در این خودرو برای چرخ های جلو از نوع دیسکی خنک شونده و برای چرخ های عقب از نوع کاسه‌ای است. برای مدل اتوماتیک ساینا نیز سیستم ترمز به همین شکل هست. ساینا دارای ویژگی های داخلی و ظاهری بیشتری نسبت به خودروی تیبا است و در مقایسه با پراید و تیبا خودروی بهتری است؛ به همین دلیل است که ساینا کمی گران‌تر از دو خودروی دیگر است.

Saina-Sipa-braekpads-tips

این نکته قابل ذکر است که همانند دیگر خودرو های ایرانی نمی‌توان از نظر ایمنی به این خودرو اعتماد زیادی کرد. به دلیل سبک بودن و نحوه ساخت و طراحی بدنه خودرو در سرعت های بالا ریسک تصادف ساینا بیشتر از دیگر خودرو ها است. پس بسیار مهم است که برای افزایش یا حفط ایمنی خودرو ساینا، باید قطعات ترمز مناسبی تهیه کنید. از آن جایی که یکی از موثرترین قطعه ها برای افزایش کارایی و عملکرد خودرو، لنت ترمز است پس بنابراین بهتر است که در خرید و انتخاب نوع لنت ترمز ساینا دقت کنید. سعی کنید نوع لنت ترمز ساینا انتخابی به گونه‌ای باشد که علاوه بر بی صدا و با دوام بودن، کیفیت بالایی نیز داشته باشد و همچنین نوع مواد لنت ترمز ساینا به گونه باشد که در اثر چندین بار ترمز متوالی و بالا رفتن دمای لنت، کارایی خود را از دست ندهد. یکی از انواع لنت هایی که می‌توان با ویژگی های ذکر شده توصیه کرد لنت ترمز نیمه فلزی است. برای آشنایی با انواع لنت و همچنین چگونگی انتخاب لنت ترمز مناسب پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید:
راهنمای جامع انتخاب لنت ترمز

به طور کلی برای خرید لنت مناسب برای ساینا، از سوی کارشناسان فروشگاه پارتکده برند های معتبر توصیه می‌شود که با وجود این که شاید قیمت آن ها کمی بالاتر از دیگر برند های معمولی و درجه 2 است، امنیت خودرو و سرنشینان آن تضمین می‌کند.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید