مجله پارتکده

سیستم کنترل کشش چگونه کار می‌کند؟ - بررسی نحوه کار سیستم کنترل کشش در پارتکده

22،دی،1400
HOW-TRACTION-CONTROL-WORKS-CAR
چه در حال شتاب‌گیری باشید، چه در جاده‌های خاکی در حال رانندگی باشید، یا حتی جاده‌ای که در آن در حال رانندگی هستید یخ زده باشد، احتمالاً اهمیت سیستم کنترل کشش را درک کرده‌‌اید. به هر حال، اگر لاستیک‌‌های شما در هر شرایطی نتواند در مسیر به خوبی عمل کند، شما دچار دردسر خواهید شد. حتی بدتر از آن، ممکن است با از دست دادن کنترل اتومبیل خود، از مسیر خارج شده و دچار حادثه شوید. اگر خودروی شما پس از اوایل دهه 1990 تولید شده است، به احتمال زیاد دارای سیستم کنترل کشش می‌باشد.
در این مطلب از مجله پارتکده با ما همراه باشید تا با نحوه کار سیستم کنترل کشش خودرو آشنا شده و اهمیت آن را درک کنید.

سیستم کنترل کشش چیست؟

خب، حالا این سوال پیش می‌آید که سیستم کنترل کشش چه کاری انجام می‌دهد؟ همانطور که از نام آن پیداست، سیستم کنترل کشش یک عنصر ایمنی اتومبیل است که به اتومبیل اجازه می‌دهد تا هنگام رانندگی در شرایط کنترل شده کاملی قرار بگیرد، به خصوص زمانی که جاده در شرایط نامتعادلی قرار دارد. به این معنا که وقتی شرایط رانندگی در جاده منجر به کشش کم می‌شود، این سیستم عملکرد اتومبیل شما را کنترل می‌کند که ناشی از اصطکاک ناکافی بین لاستیک های شما با جاده است. اصطکاک کم در جاده ممکن است به دلیل برف، باران، یخ، شن یا هر چیز دیگری باشد. هنگامی که به پیچ می‌رسید، ممکن است به دلیل تماس ناقص با آسفالت اتومبیل شما کمی در پیچ خم می‌شود.
وقتی می‌خواهید شتاب بگیرید، لاستیک های اتومبیل شما باید بر روی سطح آسفالت قرار گیرند. اگر کشش زیاد نباشد، ممکن است چرخ های شما بلغزند و اتومبیل منحرف شود. یعنی لاستیک های شما ممکن است به سرعت بدون حرکت دادن اتومبیل، خود به خود به جلو بروند و در نهایت بر روی جاده سر بخورند. در صورت لزوم، سیستم کنترل کشش خودروی شما درگیر می‌شود. این سیستم از هر کشش موجودی برای حفظ حرکت خودروی شما استفاده می‌کند، اغلب این کار را با کند کردن چرخی که کنترل کشش را از دست داده است با استفاده از سیستم ABS یا سیستم دریچه گاز الکترونیکی انجام می‌دهد.
مطالب مرتبط: بررسی عملکرد ترمز ضد قفل یا ABS در پارتکده
متأسفانه، اگر اصطکاک وجود نداشته باشد، سیستم کنترل کشش نمی‌تواند خود آن را ایجاد کند. بنابراین، اگر در جاده‌ای تقریباً بدون اصطکاک، مانند جاده های پوشیده از یخ، رانندگی می‌کنید، خودروی شما سر بخورد و منحرف شود و شما هیچ کنترلی بر روی آن نداشته باشید، چه سیستم کنترل کشش درگیر شود یا چه درگیر نشود؛ شما متوقف نخواهید شد. با این حال، از آن جایی که در همه جاده ها حداقل مقداری اصطکاک وجود دارد، سیستم کنترل کشش اتومبیل شما احتمالاً تفاوت قابل توجهی در رانندگی در این شرایط ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند از تصادف نیز جلوگیری کند.

HOW-TRACTION-CONTROL-WORKS

تاریخچه مختصری از سیستم‌های کنترل کشش

سال 1987 شروع به نصب سیستم های کنترل کشش بر روی برخی از سدان های سطح بالا کردند. امروزه تقریباً تمام خودرو های دارای ترمز ضد قفل دارای نوعی سیستم کنترل کشش هستند.

نحوه کار کنترل کشش چگونه است؟

سیستم کنترل کشش هنگام شتاب‌گیری از توقف در یک تقاطع کم کشش می‌تواند فوق العاده مفید باشد. همچنین می‌تواند هنگام رانندگی در جاده‌ های یخی به شما کمک بسزایی بکند.
مکانیک آن نسبتاً ساده است. این سیستم بسیار شبیه به سیستم ترمز ضد قفل اتومبیل شما عمل می‌کند. در واقع، در اکثر خودروهای مدرن، ترمز های ضد قفل و سیستم های کنترل کشش یکپارچه شده‌اند.
برای درک بهتر سیستم کنترل کشش، باید قسمت های تشکیل دهنده این سیستم را بشناسید. به طور معمول، سیستم کنترل کشش از سه جزء زیر تشکیل شده است:
• تعدیل‌کننده هیدرولیک
• سنسور های سرعت چرخ
• یک ماژول کنترل الکترونیکی
سنسور های سرعت چرخ در حال رانندگی، سرعت حرکت هر چرخ را نشان می‌دهند. اگر یکی از چرخ ها سریع‌تر از چرخ های دیگر بچرخد، احتمال زیادی وجود دارد که چرخ کشش را از دست دهد و یا این که بلغزد. ماژول کنترل الکترونیکی از یک الگوریتم برای تعیین زمان درگیرکردن تعدیل‌کننده هیدرولیک استفاده می‌کند. این به نوبه خود، ترمز ها را برای کاهش سرعت چرخ و بهبود کشش فعال می‌کند.
در سیستم های کنترل کشش پیشرفته‌تر، موتور اتومبیل نیز وارد عمل می‌شود. با این اتومبیل، اگر چرخ در حال از دست دادن کشش باشد، انتقال قدرت موتور به چرخ کاهش می‌یابد. چه یک سیستم کنترل کشش معمولی داشته باشید چه یک سیستم کنترل کشش تعبیه شده در موتور، نتیجه یکسان است: برای بهبود کشش، سرعت چرخ کاهش می‌یابد.
سیستم‌های کنترل کشش به طور خودکار درگیر می‌شوند. به این ترتیب، تا زمانی که چراغ روی نشانگر داشبورد شما روشن نشود، ممکن است متوجه مشکل در کشش نشوید. از سوی دیگر، اگر اتومبیل شما دارای سیستم کنترل کشش باشد، شامل کاهش قدرت موتور نیز می‌شود، ممکن است هنگام درگیر شدن سیستم لرزش جزئی احساس کنید.
مطالب مرتبط: ترمز ضد قفل (ABS) چیست؟

HOW-TRACTION-CONTROL-WORKS

جوانب مثبت و منفی سیستم کنترل کشش چیست؟

واضح است که سیستم های کنترل کشش در موقعیت‌های کم کشش بسیار مفید هستند. از این گذشته، هیچ راننده‌ای نمی‌خواهد هنگام رانندگی اتومبیلش از کنترل خارج شود. با این حال، سیستم های کنترل کشش می‌توانند در برخی شرایط رانندگی مشکل ساز باشند. به عنوان مثال، اگر اتومبیل خود را از یک سطح بسیار لغزنده یا نرم جدا می‌کنید، ممکن است همه چرخ های شما دچار قفل شدگی شوند. اگر موتور اتومبیل شما قدرت را به چهار چرخ کاهش دهد، ممکن است چرخ‌‌های شما قدرت کافی برای حرکت نداشته باشند.
برای مقابله با این مشکل، بسیاری از اتومبیل‌ ها به رانندگان این امکان را می‌دهند که سیستم کنترل کشش را خاموش کنند. به طور معمول، این شامل فشار دادن یک دکمه روی داشبورد یا کنسول داخلی است. اگر این کار را انجام دهید، چرخ های شما همچنان قدرت کامل را دریافت می‌کنند. به هنگام چرخش چرخ‌ ها، شما ممکن است باز هم به جلو حرکت داشته باشید و گیر نکنید. هنگامی که احساس کردید که گیر نکردید، عموماً عاقلانه است که سیستم کنترل کشش را دوباره روشن کنید.
با این حال، باید بدانید که در حالی که بسیاری از اتومبیل‌ ها به شما اجازه می‌دهند سیستم کنترل کشش را غیرفعال کنید، فشار دادن دکمه ممکن است به طور کامل سیستم را تحت تأثیر قرار ندهد و کاملا خاموش نشود. با این وجود، این اتومبیل‌ ها اغلب به شما این فرصت را می‌دهند که تنظیمات کم کشش را انتخاب کنید. هنگامی که گزینه مناسب را انتخاب کردید، خودروی شما گشتاور کمتری ایجاد می‌کند که هم چرخش چرخ را کنترل می‌کند و هم حرکت چرخ‌‌ها را رو به جلو راحت می‌کند.
سیستم کنترل کشش همچنین ممکن است رانندگان را به احساس امنیت کاذب سوق دهد. این سیستم برای کمک به شما در صورت لغزش ساخته شده است، اما به این معنی نیست که از شما در مقابل هرنوع حرکت غیر عاقلانه در رانندگی محافظت کند. در حالی که این سیستم یکی از بسیاری از ویژگی های ایمنی در اتومبیل شما است، می‌توانید با رانندگی نامناسب و غیر عاقلانه کارایی آن را کاهش دهید. به عنوان مثال، اگر در شرایطی خاصی که باعث کاهش کشش بین زمین و چرخ‌ ها می‌شود، سرعت را بالا می‌برید، سیستم کنترل کشش اتومبیل شما ممکن است کارایی چندانی نداشته باشد. علاوه بر این، اگر با فاصله کم از خودروی جلویی برانید، ممکن است قبل از این که سیستم کنترل کشش اتومبیل شما فرصتی برای توقف لغزش پیدا کند، به اتومبیل دیگری یا یک جسم ثابت برخورد کنید.
مطالب مرتبط با سیستم ترمز

مشکلات رایج سیستم کنترل کشش

مانند هر سیستم پیچیده دیگری، سیستم کنترل کشش اتومبیل شما ممکن است فرسوده یا کاملاً خراب شود. خوشبختانه در صورت بروز مشکل، چراغ هشدار روی اکثر خودروها روشن می‌شود. اجازه بدید در این جا برخی از مشکلات رایج که در سیستم های کنترل کشش وجود دارد را به شما معرفی کنیم:
• سنسور های بد سرعت چرخ
• اتصالات برقی
• خرابی کانکتور
تشخیص مشکل با سیستم کنترل کشش می‌تواند چالش برانگیز باشد. با این وجود، اگر یک OBD-II داشته باشید، می‌توانید مشکلی که در سیستم کنترل کشش ممکن است بوجود بیاید را یه شکل کد ثبت کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که اگر اتومبیل شما به حالت ریب‌دار حرکت می‌کند، ممکن است چراغ هشدار مشکل در سیستم کنترل کشش روشن شود. این اتفاق ممکن است به دلیل مشکل در سیستم کنترل کشش یا یکی دیگر از اجزای خودرو شما باشد.
اکنون که فهمیدید سیستم کنترل کشش چیست، می‌توانید برای استفاده از ویژگی های ایمنی پیشرفته اتومبیل خود دید بهتری داشته باشید. شما همچنین می‌توانید سیستم کنترل کشش خود را برای علائم خرابی یا آسیب هر چند وقت یکبار چک کنید. اگر موردی را مشاهده کردید، قطعات جایگزین و ابزار باکیفیت مورد نیاز خود را سرچ کرده و همین امروز آن ها را سفارش دهید.
مطالب مرتبط: بررسی عملکرد ترمز ضد قفل یا ABS در پارتکده

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید