مجله پارتکده

چه نوع لنت ترمزی را باید بخرم؟ - بررسی و مقایسه لنت ترمز سرامیکی و نیمه فلزی در پارتکده

8،دی،1400
what-kind-of-brakepad-should-I-buy
شاید برای شما سوال شده باشد که لنت ترمز چه کاربردی دارد؟
کوتاه ترین جواب این است: حفاظت و امنیت سرنشینان خودرو.
خودروها بیش از هر چیز دیگری این دو کار را انجام می‌دهند، توقف و استارت زدن. لنت‌های روی ترمز های دیسکی چرخ جلو یا چهار چرخ، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که خودروی شما زمانی که ترمز می‌گیرید، از حرکت باز بایستد. اما چه چیزی در لنت ترمز وجود دارد؟ چرا لنت‌های ترمز اینقدر مهم هستند و چرا انواع مختلفی از لنت ترمز داریم؟
در ادامه این مطلب در مجله پارتکده در مورد لنت ترمز مفصل‌‌تر توضیح خواهیم داد.

لنت ترمز چیست و چگونه کار می‌کند؟

لنت‌های ترمز از عامل اصطکاک برای توقف اتومبیل شما استفاده می‌کنند. آن ها در داخل یک کالیپر قرار می‌گیرند و به عنوان واکنش به فشاری که از طریق پدال ترمز وارد می‌کنید، روی روتور ترمز چفت می‌شوند. این گیره روی روتور باعث ایجاد اصطکاک شده که باعث کند شدن و توقف روتور، چرخ و اتومبیل می‌شود. درواقع این اصطکاک باعث ایجاد گرما و "گرد و غبار" نیز می‌شود. این براده‌های ریز لنت هستند که هنگام گرفتن ترمز جدا شده و باعث گرما و گرد و غبار می‌شوند. لنت‌های مدرن معمولاً از یک ترکیب نیمه فلزی یا سرامیکی ساخته می‌شوند و دارای چند ویژگی متمایز مانند شکاف‌ها و پخ‌هایی نیز هستند.
مطالب مرتبط: چه موقع به لنت های ترمز جدید نیاز دارید؟

what-kind-of-brakepad-should-I-buy-semimetalic

لنت ترمز نیمه فلزی

لنت‌های نیمه فلزی از ترکیب وزنی 30 تا 60 درصد فلز ساخته شده‌اند که شامل مواد دیگری مانند گرافیت به عنوان روان‌کننده نیز هست. لنت‌های نیمه فلزی تقریباً در هر شرایط آب و هوایی عملکرد عالی‌ای دارند و به هنگام گرفتن ترمز، ترمز محکم و مطمئنی را ارائه می‌دهند. از آن جایی که این لنت‌‌ها انواع ترکیبی زیادی دارند، می‌توانید لنت ترمز خود را با کیفیتی از این نوع برای رانندگی روزانه در خیابان یا ترمزگیری با عملکرد خوب پیدا کنید. در حالی که لنت‌های نیمه فلزی به دلیل عملکرد و دوام عالی شناخته می‌شوند، در عین حال می‌توانند مقداری گرد و غبار تولید کنند و به دلیل فلزات اضافه شده کمی پر سر و صداتر از لنت‌های سرامیکی باشند.

what-kind-of-brakepad-should-I-buy-semimetalis-vs-seramic

لنت ترمز سرامیکی

لنت‌های سرامیکی انتخابی صاف و همه فن حریف است که به دلیل ترمز‌های آسان، بی‌صدا و عملکرد طولانی‌مدت معروف هستند. لنت‌های سرامیکی که از مواد سرامیکی متراکم ساخته شده‌اند، به دلیل ترمزهای بی‌صدا و عملکرد یکنواخت و همه جانبه ترمز، مورد توجه عموم هستند. لنت‌های سرامیکی گرد و غبار کمتری به هنگام گرفتن ترمز تولید می‌کنند. بیشتر گرد و غبار لنت سرامیکی در اثر اصطکاک با روتور تبخیر می‌شود و گرد و غبار باقی‌مانده ریزتر با رنگ روشن‌تر است و نسبت به گرد و غبار یک لنت نیمه فلزی تمایل کمتری به چسبیدن به چرخ‌ها دارد. اگرچه لنت‌های سرامیکی کمی گران‌تر هستند، لنت‌های سرامیکی ممکن است بهترین انتخاب برای رانندگی روزانه باشند، اما معمولاً برای حمل‌ونقل سنگین یا ترمز های تهاجمی توصیه نمی‌شوند. آن ها همچنین می‌توانند در دماهای کم، ترمز فوری در سرمای شدید عملکرد ضعیفی داشته باشند.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

پخ روی لنت ترمز چیست؟

پخ لبه زاویه‌دار لنت ترمز است که نحوه اعمال اصطکاک لنت به روتور را کنترل می‌کند و صدای ترمز را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

شیار لنت ترمز چیست و چرا اهمیت دارد؟

شکاف در وسط لنت ترمز عملکرد ترمز را با تقسیم کردن اصطکاک ترمز به اجزای جداگانه و ایجاد شکاف کوچکی برای گرد و غبار گاز و گرما برای خروج در هنگام اصطکاک، افزایش می‌دهد.
مطالب مرتبط: مراحل تعویض لنت ترمز قدم به قدم در پارتکده

شیم لنت ترمز چیست؟

شیم لنت ترمز چیست؟ شیم صفحه‌ای است که بین صفحه پشتی پد و کولیس قرار می‌گیرد. شیم‌ها معمولاً از چند لایه فولاد و لاستیک ساخته می‌شوند تا لرزش را کاهش دهند که اغلب باعث ایجاد صدا به هنگام گرفتن ترمز می‌شود.
مطالب مرتبط: نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید؛ چیست؟

سخن پایانی

هنگام تصمیم‌گیری در مورد لنت ترمز مورد نیاز خود، از ویژگی‌های بالا استفاده کنید تا به نتیجه برسید که چه چیزی به بهترین وجه متناسب با سبک رانندگی شما است. اگر بیشتر در آب و هوای کم دما یا مناطق کوهستانی رانندگی می‌کنید، یا اغلب به صورت موردی یدک‌کش و یا ترمز شدید می‌کنید، لنت‌های نیمه فلزی یک راه‌حل عالی هستند. اگر به دنبال ترمزی کمتر تهاجمی با توقف‌های آرام و چرخ‌های تمیزتر هستید، لنت ترمز سرامیکی این خواسته‌های شما را برآورده می‌کند.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید