مجله پارتکده

لنت و روتور ترمز چه تاثیری در ایمنی خودرو دارند؟ - بررسی سیستم ترمز خودرو و علائم خطر آن در پارتکده

18،آذر،1400
What-are-brakepad-and-rotor
به عنوان یک ویژگی ایمنی ضروری برای یک اتومبیل، چیزی نمی تواند مهم تر از ترمز ‌های آن اتومبیل باشد. بهترین روش این است که حداقل سالی یک بار یا هر بار که می‌خواهید لاستیک‌های اتومبیل خود را تغییر دهید، لنت ترمز را بررسی کنید. اما ایمنی ترمز فراتر از فقط لنت ترمز است. در این مطلب از مجله پارتکده به همراه ما بیایید تا به هشت قطعه‌ای که باید هربار همراه با ترمز های جدید بررسی کنید، نگاهی بیندازیم.
مطالب مرتبط: چه موقع به لنت های ترمز جدید نیاز دارید؟

لنت ترمز و روتور چیست؟

What-are-brakepad-and-rotor

لنت ترمز چیست و چه تاثیری در امنیت خودرو دارد؟

وظیفه اصلی لنت ترمز انتقال فشار روغن ترمز به چرخ هاست. زمانی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید؛ این فشار از طریق روغن ترمز به لنت های ترمز و از طریق لنت به چرخ وارد می‌شود و درنتیجه خودرو متوقف می‌شود.
لنت‌های ترمز کارهای زیادی برای متوقف کردن اتومبیل شما انجام می‌دهند و به همین خاطر نیازمند بیشترین توجه نسبت به دیگر قطعات اتومبیل هستند. موادی که برای جلوگیری از اصطکاک روی لنت ترمز هستند با گذشت زمان و استفاده مکرر کارایی‌شان کمتر شده و از بین می‌روند. در صورت بروز هر یک از این شرایط زیر، آگاه باشید که لنت‌های ترمز اتومبیل شما آماده‌ی تعویض هستند:
• کاهش عملکرد ترمز: با کم و مستهلک شدن مواد اصطکاک لنت ترمز، راندمان ترمز می‌تواند کاهش یابد و منجر به افزایش زمان ترمزگیری تا توقف شود. این افزایش این زمان حتی به مقدار کم می‌تواند خطرناک باشد زیرا گاهی اوقات دو یا سه متر مسافت اضافی برای توقف، می‌تواند برای بوجود آوردن یک تصادف کافی باشد. اگر احساس می‌کنید ترمز های اتومبیل شما در چنین شرایطی هستند لنت ترمز و کل سیستم ترمز اتومبیل خود را بررسی کنید.
• جیر جیر کردن: اگر این صدا را شنیدید، این صدا برای شما یک هشدار است. شنیدن این صدا اصلا جالب نیست، اما باید بگوییم که لنت‌ها‌ی ترمز دارای یک حسگر فلزی هستند و آن ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که وقتی تقریبا فرسوده شدند، جیر جیر می‌کنند. برخی از خودرو ها به حسگرهای الکترونیکی برای لنت ترمز مجهز هستند. هنگامی که لنت ترمز فرسوده شود، سنسور چراغ هشدار دهنده فرسودگی لنت ترمز را روشن می‌کند.

مطالب مرتبط: بررسی عوامل صدا دادن ترمز ها در مجله پارتکده
• صدای تق تق: اگر صدای مثل صدای تق تق شنیدید، به احتمال زیاد پشتی فلزی لنت ترمز به دلیل فرسوده شدن مواد اصطکاک، با روتور ترمز تماس پیدا کرده است. باید فوراً به سیستم ترمز اتومبیل رسیدگی شود. در هنگام وقوع چنین صدایی باید به فکر تعویض لنت ترمز و روتور باشید. اگر بودجه بیشتری برای اطمینان از عملکرد بهتر ترمز اتومبیل خود و رسیدگی به آن اختصاص دهید؛ می‌تواند تاثیر به سزایی در زندگی یا مرگ را در موقعیت های ناگهانی ایجاد کند.
هنگام تعویض لنت ترمز، تجهیزات ترمز را فراموش نکنید. این قطعات می‌توانند تضمین کنند که کار ترمز به درستی انجام می‌شود. برخی از لنت‌های ترمز با تجهیزات ترمز جدید عرضه می‌شوند.

What-is-rotor

روتورهای ترمز چیست؟

سیستم‌های ترمز دیسکی، که معمولاً در دو چرخ جلوی خودرو (و اغلب در عقب آن) حضور دارند، از روتور های ترمز استفاده می‌کنند. روتور ترمز مستقیماً به دوک فرمان یا مجموعه توپی بلبرینگ چرخ متصل می‌شود. هنگامی که لنت‌های ترمز فشار کافی به روتورها وارد می‌کنند، خودرو کند یا متوقف می‌شود. روتور های ترمز در هنگام گرفتن ترمز تحت فشار و دمای شدید قرار می‌گیرند، بنابراین اطمینان از داشتن روتور ها با کیفیت بالا و نگهداری مناسب از آن ها، کلید موفقیت ایمنی ترمز است.
مطالب مرتبط: چگونه روغن ترمز را تعویض کنیم؟

کالیپرهای ترمز چیست؟

بخشی از سیستم ترمز دیسکی، کالیپر لنت‌های ترمز را در جای خود محکم نگه می‌دارد. کالیپر بخشی از یک سیستم هیدرولیک است که در آن روغن ترمز یک پیستون را به داخل لنت ترمز، در مقابل روتور ترمز فشار داده و چرخ را متوقف می‌کند.

درام‌های ترمز چیست؟

بسیاری از خودرو ها دارای ترمز درام در عقب هستند. اصطکاک بین درام‌های ترمز و کفشک ‌های ترمز به کاهش سرعت یا توقف خودرو کمک می‌کند. درام‌های ترمز در صورت فرسودگی حتما باید تعویض شوند. فراموش نکنید که تجهیزات کفشک ترمز و سیلندر چرخ را به طور همزمان تعویض کنید. سیلندر های چرخ قدیمی می‌توانند پس از تعویض دچار نشتی شوند و وضعیت خطرناکی در هنگام گرفتن ترمز ایجاد کنند.
مطالب مرتبط: روغن ترمز DOT3 یا DOT 4 چه تفاوتی دارد؟

کفشک های ترمز چیست؟

کفشک‌های ترمز جزء جدایی ناپذیر ترمزهای درام هستند. از آنجایی که کفشک‌های ترمز با تبدیل انرژی جنبشی به انرژی حرارتی کار می‌کنند، لنت‌های ترمز اصطکاک زیادی ایجاد می‌کنند که همین امر باعث می‌شود آن ها به شدت داغ شوند و در طول زمان فرسوده شوند. از آن جایی که این اصطکاک تا حد زیادی مسئول توقف اتومبیل شماست، همزمان با انجام بازرسی‌های معمول مانند زمان تعویض لاستیک‌ها، اطمینان حاصل کنید که کفشک‌های ترمز سالم هستند.

سیلندرهای اصلی و سیلندرهای چرخ

سیلندر اصلی و سیلندر چرخ هر دو فشار را از طریق ترکیبی از پیستون و روغن ترمز کنترل می‌کنند. از آن جایی که این قطعات مستقیماً با خطوط ترمز تعامل دارند، اگر سطح مایع را حفظ نکنید یا از روغن ترمز ناسازگار با سیستم ترمز استفاده کنید، ممکن است از کار بیفتند.
مطالب مرتبط: نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید؛ چیست؟

تقویت‌کننده‌های ترمز چیست؟

این اجزاء فشاری را که هنگام گرفتن ترمز به پدال ترمز وارد می‌کنید، تقویت می‌کنند و می‌توانند توانایی شما را در کاهش سرعت یا توقف سریع اتومبیل بهبود ببخشند. بدون تقویت‌کننده ترمز، ممکن است مجبور باشید بیش از دو برابر فشار معمولی برای کاهش سرعت یا توقف اتومبیل خود به پدال‌‌ ترمز وارد کنید.

شیلنگ و خطوط ترمز چیست؟

شیلنگ‌ها و خطوط ترمز هیدرولیک از سیلندر اصلی تا هر چرخ کشیده شده‌‌اند. این قطعات هنگام گرفتن ترمز، مایع ترمز و فشار هیدرولیک شدید را نگه می‌دارند. این اجزا در معرض زباله‌ جاده‌ها، نمک و سایر عناصری هستند که می‌توانند باعث آسیب و خرابی ترمز شوند و با گذشت زمان، شیلنگ‌های ترمز دچار ترک و پارگی می‌شوند. خرابی یک خط یا شیلنگ می‌تواند باعث خرابی فاجعه باری می‌شود. آن ها باید به طور مرتب بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند.
مطالب مرتبط: ترمز ضد قفل (ABS) چیست؟

تجهیزات ترمز چیست؟

تجهیزات ترمز شامل گیره‌های متصل فلزی است که لنت‌ها داخل آن روی براکت کالیپر می‌لغزند. در حالی که آن ها ممکن است اصلا شبیه یک کالای فرسوده به نظر نرسند، اما قطعات فنری‌ای هستند که به مرور زمان کشش خود را از دست می‌دهند. هنگامی که فرسوده می‌شوند، لرزش‌هایی ایجاد می‌کنند که هنگام گرفتن ترمز و سرعت پایین شنیده می‌شود. این گیره‌ها باید هنگام تعویض لنت یا لنت و روتور ترمز تعویض شوند.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید