مجله پارتکده

چه زمانی باید روغن ترمز پراید را تعویض کنیم؟

20،آبان،1400
brake-fluid-Saipa-Pride
پراید پر فروش ترین خودرو در ایران بعد انقلاب است. البته این پر فروش بودن دلیل محبوبیت بالای این خودرو نیست و دلیل فروش بالای این خودرو، بی رقیب بودن پراید در رده قیمتی خودش است. پراید معایب زیادی دارد که ایمنی پایین آن یکی از این موارد است. بدنه ضعیف، وزن کم و سیستم ترمز ناکارآمد از دلایل ایمنی ضعیف پراید است. همچنین در مدل های قدیمی‌تر پراید نیز عدم ایربگ و ترمز ABS ضعف ایمنی این خودرو را دوچندان می‌کند. سیستم ترمز پراید عملکرد مناسبی ندارد و نمی‌توان زیاد به آن اعتماد کرد؛ مخصوصا در سرعت های بالا. ولی می‌توان با انتخاب قطعات ترمز مناسب، کمی کارایی آن را بالا برد.
مطالب مرتبط: ترمز ضد قفل یا ABS چیست؟
یکی دیگر از موارد مهم در عملکرد سیستم ترمز پراید که توجه زیادی هم به آن نمی‌شود، روغن ترمز است. روغن ترمز پراید در صورت فاسد شدن و عدم تعویض به موقع باعث وقوع تصادفاتی ناگوار می‌شود. البته فرقی بین روغن ترمز پراید و روغن ترمز ماشین های دیگر وجود ندارد و فاسد بودن این مایع باعث تاخیر در عملکرد ترمز ماشین می شود. در این مطلب از مجله پارتکده می‌خواهیم به موارد زمان تعویض روغن ترمز پراید، میزان این روغن ترمز و همچنین قیمت آن بپردازیم.

اهمیت روغن ترمز پراید

اگر بیشتر از 40 هزار کیلومتر رانندگی کنید و اقدام به تعویض روغن ترمز نکنید؛ ترمز خودرو شما ضعیف‌تر و دیرتر از هر زمان دیگر عمل خواهد کرد. در صورت بررسی روغن ترمز پراید متوجه رطوبت بالای ان به دلیل ترکیب آب با روغن ترمز خواهید شد. وجود فقط 2 درصد آب در مایع ترمز باعث کاهش 50 درصدی نقطه جوش این مایع خواهد شد. همانطور که می‌دانید استفاده از ترمز های متوالی یا شدید باعث گرم شدن قطعات سیستم ترمز و در نتیجه روغن ترمز می‌شود و در صورت کاهش نقطه جوش مایع ترمز به دلیل فاسد بودن آن، مایع ترمز نمی‌تواند در زمان مناسب بین قطعات ترمز حرکت کند و باعث عمل نکردن و یا دیر عمل کردن ترمز خودرو می‌شود. مشکلاتی که نفوذ آب و یا رطوبت بالای روغن ترمز پراید می‌تواند به وجود بیاورد، عبارتند از:
• ایجاد بخار آبی که به بالاترین درجه حرارت رسیده و ممکن است هر لحظه باعث انفجار شود.
• کاهش نقطه جوش روغن و داغ شدن زودتر از موعد آن
• جا به جایی غیر اصولی روغن و نبود آن در مواقع لازم به سبب وجود بخار آب (بخار آب می‌تواند روغن را جا به جا کند)
مطالب مرتبط: چگونه روغن ترمز را بررسی کنیم؟

Changing-brake-fluid-Saipa-Pride

زمان تعویض روغن ترمز پراید

حالا که از اهمیت تعویض روغن ترمز پراید آگاه شدید بهتر است زمان تعویض روغن ترمز پراید را نیز بدانید تا در زمان مناسب اقدام به تعویض بکنید. تعویض روغن ترمز مثل روغن موتور باید به صورت دوره‌ای بررسی و تعویض شود. طبق توصیه کارشناسان زمان تعویض روغن ترمز پراید به ازای هر 40 هزار کیلومتر است یا تقریبا هر 2 سال یک بار. البته یکی از موارد مهم دیگر علاوه بر زمان تعویض روغن ترمز، انتخاب روغن ترمز مناسب برای پراید است. همان طور که در مطلب بهترین لنت ترمز پراید به معرفی برند های خوب لنت ترمز پرداختیم در این جا نیز بهترین روغن ترمز پراید واندازه آن را به شما معرفی می کنیم.

روغن ترمز پراید چه رنگیه؟

در دفترچه راهنمای هر خودرو استاندارد روغن ترمز استفاده شده نوشته می شود و این موضوع در مورد پراید نیز صدق می کند. در این دفترچه استاندارد رنگ روغن ترمز پراید، روغن ترمز DOT 3 یا روغن ترمز زرد رنگ می باشد البته برای پراید های مدل جدیدتر می‌توان از روغن ترمز DOT 4 یا همان روغن ترمز آبی رنگ نیز استفاده کرد.
مطالب مرتبط: روغن ترمز DOT 3 با DOT 4 چه تفاوتی دارد؟

DOT3-DOT4-brake-fluid-Saipa-Pride

میزان روغن ترمز پراید

اندازه و میزان مایع اضافه شده بستگی به مخزن روغن ترمز پراید دارد ولی به طور متوسط این میزان 250 سی سی است. همچنین توجه کنید که در زمان تعویض روغن ترمز حتما باید مایع قبلی را از مخزن خالی کنید و سپس روغن جدید را اضافه کنید زیرا در صورت ترکیب مایع قبلی و جدید، فاسد شدن و نفوذ رطوبت در مایع جدید زودتر اتفاق می‌افتد.
مطالب مرتبط: چگونه روغن ترمز را تعویض کنیم؟

مخزن روغن ترمز پراید کجاست؟

محل روغن ترمز در تمامی خودرو ها به راحتی قابل دسترسی است و شما می‌توانید به راحتی مخزن روغن ترمز را در قسمت جلو پراید پیدا کنید. همچنین با بازکردن درب مخزن، می توانید سطح روغن ترمز پراید را نیز چک کنید و در صورت کم شدن و یا فاسد شدن سطح روغن ترمز پراید، اقدامات لازم را انجام دهید.
مطالب مرتبط: چگونه روغن ترمز را بررسی کنیم؟

قیمت روغن ترمز پراید ۱۳۱

مشخصات روغن ترمز انواع تیپ ها و مدل های پراید مانند هم است و استاندارد و رنگ مایع یکسانی برای همه ی آن ها وجود دارد و هیچ تفاوتی بین مدل های مختلف وجود ندارد. تنها تقاوت آن ها که خیلی هم جزئی است در میزان روغن اضافه شده است؛ ممکن است این میزان در برخی مدل ها کمی بیشتر از مدل های دیگر باشد. باتوجه به یکسان بودن مشخصات روغن ترمز برای همه مدل های پراید، قیمت روغن ترمز این خودرو نیز برای همه مدل ها یکسان است و بین تیپ های مختلف هیچ تفاوتی در قیمت نباید وجود داشته باشد.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید