مجله پارتکده

چگونه صدای جیر جیر ترمز ها را تعمیر کنیم؟ - بررسی عوامل صدا دادن ترمز ها در پارتکده

6،آبان،1400
bad-brake-pad-sound
یکی از آزاردهنده‌ترین صدا ها در کل دنیا صدای جیر جیر ترمز اتومبیل هنگام فشار دادن پدال ترمز است. بسیاری از ما قبلاً این صدا را شنیده‌ایم و نمی‌دانیم که آیا ممکن است مشکل از خود ترمز ها باشد یا این که فقط یک صدا است که از ترمز ها در می‌آید. اغلب اوقات، این صدا هنگام فشار ملایم پدال، یا هنگام کاهش سرعت تا توقف، معمولاً پشت چراغ قرمز اتفاق می‌افتد. با توجه به این واقعیت که همه افراد تجربه تعمیر خودرو را ندارند، شاید هیچوقت ندانند که صدای جیرجیر ترمز ها یک مشکل جدی است، اما شنیدن این صدا همیشه آزاردهنده است.
خوشبختانه، در بیشتر موارد، جیرجیر ترمز ها خبر از یک مشکل بزرگ نمی‌دهند. با این حال، هنوز هم می‌تواند آزار دهنده باشد. زیرا وقتی شروع به جیر جیر کردن می‌کند هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید غیر از این که منتظر باشید معجزه شود و صدایش قطع شود یا صدای رادیو را زیاد کنید. در صورت جدی بودن این صدا، شاید شما مشکلی را نادیده بگیرید که ممکن است در طولانی مدت خطرناک شود. دلایل متعددی وجود دارد که ترمز های شما ممکن است جیرجیر کند و خوشبختانه راه های مختلفی وجود دارد که می‌توانید آن را تعمیر کنید. در این مطلب از مجله پارتکده به این راه حل ها خواهیم پرداخت.

چرا ترمزهای شما جیر جیر می‌کند؟

اگر می‌خواهید صدای جیر جیر ترمز را از بین ببرید، ابتدا باید بدانید که چرا ترمز های شما جیر جیر می‌کند. منبع صدای جیر جیر می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. علت صدای جیر جیر ثابت هنگام فشار دادن پدال اغلب می‌تواند به لنت ترمز ربط داشته باشد و می‌تواند نشانگر لنت ترمز فرسوده شده باشد، جایی که زبانه های فلزی روی لنت ترمز قرار دارد. این زبانه ها طوری طراحی شده‌اند که به شما بگویند زمان تعویض لنت‌ترمز فرا رسیده است! اگر صدای جیرجیر، فقط زمانی که به سختی پدال را لمس می‌کنید، یا به نظر می‌رسد که صدای آن ضربان‌دار است شدیدتر می‌شود، این احتمال وجود دارد که هنگام اعمال فشار سبک، لنت ها لرزش داشته باشند و باعث صدای جیر جیر شوند. که می‌تواند به دلایل مختلف ایجاد شود:
• چسباندن کالیپر باعث می‌شود لنت ها روی روتور ها کشیده شوند.
• گیره های فلزی لنت ترمز شما قدیمی و فرسوده شده است.
• عدم روغن کاری در نقاط تماس پد یا کالیپر
در ادامه، معنای هر یک از این موارد را توضیح خواهیم داد.

لنت‌های ترمز فرسوده

بیشتر لنت ترمز ها دارای نشانگر های مکانیکی در صورت سایش هستند که یک هدف را دنبال می‌کنند. هدف آن ها این است که به شما اطلاع دهند که زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است. هنگامی که لنت ها زودتر از عمر مفید خود فرسوده شوند، این نشانگر شروع به تماس با روتور ترمز می‌کند، که معمولاً زمانی است که از لنت ها حدود 3 سانتی‌متر مواد باقی مانده باشند. در این مرحله، هر زمان که پدال را فشار دهید، مهم نیست که چقدر، صدای جیر جیر تند و آزار دهنده‌‌ای را خواهید شنید. بهرحال وقتی به این مرحله رسیدید، زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

bad-brake-pad-sound-old-brake-pad

آهن ‌آلات فرسوده و آسیب دیده

آهن آلات ترمز، و به طور خاص، به گیره های لنت که لنت ها را در موقعیت خود محکم نگه می‌دارند، می‌گویند. احتمالاً یکی از دست کم گرفته شده‌‌ترین بخش های سیستم ترمز است. بسیاری از لنت‌ های ترمز، امروزه در واقع با گیره های داخل جعبه عرضه می‌شوند و بسیاری از تعمیرکاران هنوز از تعویض این گیره های ارزشمند غافل هستند! در حالی که ممکن است شبیه آن وجود نداشته باشد، آهن آلات ترمز فنری طراحی شده است، و با گذشت زمان، کشش خود را از دست می‌دهد و در نهایت باعث ایجاد صدای جیر جیر هنگام ترمز گرفتن می‌شود. هدف اصلی این گیره‌ ها این است که لنت ها را در محل خود روی کولیس ایمن نگه دارد و از هرگونه لرزش یا حرکت لنت ها جلوگیری کرده و آن را به حداقل برساند. با گذشت زمان، این گیره ها چرخه های گرمایی زیادی را پشت سر می‌گذارند و در نهایت توانایی خود را برای داشتن کشش مناسب برای فنر از دست می‌دهند. این گیره ها ساخته شده‌اند تا فقط تا هم زمان با طول عمر لنت ها دوام بیاورند؛ بنابراین با هر بار تعویض لنت ترمز باید این گیره ها را نیز تعویض کنید!
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

ایجاد رطوبت یا عدم روغن کاری

پس از مدتی استفاده نکردن از وسیله نقلیه خود، ممکن است متوجه شوید که اولین باری که ترمز می‌کنید، صدای جیر جیر می‌شنوید. در واقع شنیدن این صدا اتفاقی نسبتاً طبیعی است، زیرا هنگامی که لنت ترمز استفاده نشود، رطوبت روی آن جمع شده و این امر باعث ایجاد زنگ زدگی به خصوص روی روتور می‌شود که می‌تواند باعث صدای جیر جیر یا صدای به هم سابیدگی خشن در هنگام ترمز گرفتن شود. با این حال، آن چه که بسیار مهم است، استفاده صحیح از روان‌کننده نه تنها روی لبه های لنت ترمز که با کالیپر در تماس هستند، بلکه برداشتن، تمیز کردن و روغن کاری مناسب پین های لغزنده‌ای است که بیشتر از کالیپر ها برای شناور کردن کالیپر در بین روتور استفاده می‌شوند. با سهل‌‌انگاری در روغن کاری این قطعات و روغن کاری نادرست آن ممکن است نویز ایجاد شود. این پین ها از طریق چرخه های حرارتی ثابت و آب، گل و نمک و برف تحت شرایط سختی هستند. با گذشت زمان، روان‌کننده‌ای که این پین ها روی آن می‌لغزند، از بین می‌رود و به گل و لای زنگ زده تبدیل می‌شوند. در نهایت، پین ها هم دچار زنگ زدگی شده و و این می‌تواند باعث قطع شدن یک کولیس شود، در نهایت این عوامل باعث می‌شود فشار را کاهش ندهد و یکی از لنت های ترمز را زودتر از موعد دچار فرسایش کند. قبل از این که این اتفاق بیفتد، علامت هشدار آن صدای جیر جیر یا نویز است. هنگام سرویس سیستم ترمز، اطمینان حاصل کنید که پین‌ ها به همراه محافظ لاستیکی آن ها به درستی تمیز یا تعویض شده‌اند و حفره آویز کالیپر ترمز به درستی تمیز و روغن کاری شده باشد.

bad-brake-pad-sound-wet-weather

جنس لنت ترمز اتومبیل شما

آخرین علت رایج صدای جیر جیر ترمز ها به خود لنت ترمز مربوط می‌شود. انواع مختلفی از لنت ترمز وجود دارد و یکی از انواع آن، لنت ترمز نیمه فلزی است که به دلیل تولید صدای جیر جیر هنگام ترمز معروف است. عدم یکنواختی لنت ها ممکن است باعث صدای جیر جیر شود که در این نوع لنت ها یک مشکل شناخته شده است.
برای آشنایی با انواع لنت ها پیشنهاد می‌کنیم مطلب «راهنمای جامع انتخاب لنت ترمز» را بخوانید.

چگونه صدای جیرجیر ترمز ها را از بین ببریم؟

حالا که عواملی را که می‌توانند باعث جیر جیر ترمز های اتومبیل شما شوند و شایع‌ترین دلایل آن ها را به شما معرفی کردیم، آماده شوید که بگوییم این مشکل را چگونه حل کنید. چندین مرحله وجود دارد که شما می‌توانید در خانه سیستم ترمز خودرویتان را تعمیر کنید و تعویض سیستم ترمز می‌تواند به جلوگیری از صدای جیر جیر کمک کند.
اگر مطمئن هستید که می‌توانید با خیال راحت ترمز های خود را تعمیر کنید، در ادامه مطلب اقداماتی را برای تعمیرات خانگی سیستم ترمز به شما توضیح خواهیم داد. از طرف دیگر، اگر در پیدا کردن ابزار لازم برای تعمیر سیستم ترمز خودرو و متوقف کردن صدای جیر جیر ترمز به کمک نیاز دارید، توصیه می‌کنیم به نزدیک ترین مکانیکی محل‌تان مراجعه کنید.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

1) آهن آلات سیستم ترمز را تعویض کنید

همان‌طور که قبلاً گفته شد، ضروری است که هر بار که لنت ترمز خود را تعویض میکنید، آهن‌‌آلات ترمز را نیز عوض کنید. این به معنای تعویض گیره‌های پد، بیرون کشیدن و تمیز کردن پین‌های کشویی، و تعویض محافظ پین در صورت ترک یا آسیب دیدگی است. در صورت همراه نبودن لنت ترمز، شما با آهن‌‌آلات گیره لنت، می‌توانید آن ها را جداگانه خریداری کنید. در بسیاری از مواقع، انتخاب لنت ترمز با کیفیت بهتر که از قبل آهن‌‌آلات را در خود جای داده است، مقرون به صرفه‌تر است.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

2) لنت های ترمز خود را تعویض کنید

در برخی موارد، لنت های ترمز شما با توجه به جیرجیر ترمز اتومبیل شما مشکل ساز هستند. چه سیستم ترمز اتومبیل شما حاوی آلاینده باشد، چه به مرور زمان فرسوده شده باشد یا لعاب شود، ممکن است تعویض آن ها مشکل شما را حل کند. ما همیشه توصیه می‌کنیم که روتور ها را با پد های جدید و همچنین آهن‌‌آلات جدید تعویض کنید. اگر دوباره از روتور های قدیمی خود استفاده می‌کنید، مهم است که این روتور ها روغن‌کاری شده و دوباره روی سطح قرار گیرند. بهرحال لنت های ترمز جدید نیز ممکن است در اولین استفاده‌ صدای جیر جیر ایجاد کنند. با این حال، بعد از چند بار استفاده صدا باید به سرعت بین برود.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

3) روغن کاری را بر نقاط تماس لنت اعمال کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دلیل دیگری که ترمز های شما جیرجیر می‌کنند ممکن است مربوط به عدم روغن‌کاری بین نقاط تماس لبه لنت ها باشد، جایی که آن ها با گیره‌های لنت و کالیپر برخورد می‌کنند. مکان دیگری که بسیار مهم است که به درستی روغن‌کاری شود، پین‌های لغزنده است. مطمئن شوید که این پین ها به‌درستی با برس سیمی یا پد اسکاچ تمیز شده‌اند. می‌توانید سوراخ پین (حفره) آویز کولیس را با یک برس سیمی (که گاهی اوقات به عنوان برس تمیزکننده تفنگی نیز شناخته می‌شود) تمیز کنید. زنگ زدگی و خوردگی بسیار بد در این حفره را می‌توان با مته‌ای که کمی کوچکتر از اندازه سوراخ پین است تمیز کرد. به سادگی مته را با دست به داخل سوراخ وارد کنید تا به شل شدن مقداری از زنگ زدگی کمک کند، سپس با پاک کننده قطعات ترمز آن را بشویید. پس از اتمام کار، دوباره روان کننده ترمز را روی پین و سوراخ بمالید.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

4) با حرفه ای ها مشورت کنید

در نهایت، نکات گفته شده در بالا باید به شما کمک کند تا بتوانید صدای جیرجیر ترمز را تعمیر کنید. به خاطر داشته باشید که در برخی موارد، این موضوع صرفاً به موادی مربوط می‌شود که لنت ترمز شما از آن ساخته شده است. با این حال، اگر تمام نکات تعمیر و نگهداری ترمز خود را رعایت می‌کنید و همچنان با صدای جیر جیر ترمز ها درگیر هستید، ممکن است بخواهید برای کمک بیشتر با یک مکانیک حرفه‌ای مشورت کنید.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید