مجله پارتکده

چگونه روغن ترمز را تعویض کنیم؟ - نحوه تعویض روغن ترمز در مجله پارتکده

29،مهر،1400
break-fluid-flush
روغن ترمز، گیربکس، ضد یخ و فیلتر هوا چیز هایی هستند که به صورت دوره‌ای نیاز به بازبینی و تعویض دارند. اگر به اندازه کافی با خودرو ها سر و کار داشته باشید، به طور حتم، دائما در مورد این که هر چند وقت یکبار و چه زمانی باید روغن ترمز، روغن موتور، گیربکس و ضد یخ را تعویض کنید شنیده‌اید. اگرچه روغن ترمز یکی از چیز هایی است که تعویض آن نیز هرچندوقت یک بار لازم است و اغلب دست کم گرفته می‌شود و وقتی که آن را دست کم می‌گیریم؛ به زودی اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد و برایمان دردسر ساز خواهد شد. درواقع این روغن ترمز است که وظیفه انتقال نیروی ترمز در سیستم ترمز را دارد؛ سیستمی که هر بار از آن استفاده می‌کنیم جان ما را نجات می‌دهد و ازین رو رسیدگی منظم و دوره ای به آن بسیار ضروری است. در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم درباره نحوه تعویض روغن ترمز صحبت کنیم.

چرا روغن ترمز فرسوده می‌شود؟

روغن ترمز، یک مایع هیدرولیک، با فرمولی شیمیایی خود رطوبت‌سنجی است، به این معنی که آب را با سرعت زیادی جذب می‌کند. این فرمول، در هر یک از سیستم های ترمز مثل سیلندر اصلی، خطوط، سوپاپ های تناسب، سیستم ABS و کالیپر ها مشکل ایجاد می‌کند؛ همه‌ی این قطعات از آلومینیوم یا فولاد ساخته شده‌اند و این ها فلزاتی هستند که در آب خورده می‌شوند! شاید بتوان گفت که اهمیت تعویض روغن ترمز، در بین بسیاری از دارندگان خودرو دست کم گرفته شده است؛ به طوری که برخی از صاحبان خودرو بسیار دیر دست به اقدام تعویض روغن ترمز خود می‌زنند؛ زمانی که تمام اجزای سیستم ترمز از بین می‌رود و مجبور هستند تمام قطعات آن را به همراه تعویض روغن ترمز، عوض کنند. ما به شما توصیه می‌کنیم که هرگز اجازه ندهید تا این حد روغن ترمز شما فرسوده شود!

مطالب مرتبط با روغن ترمز

هر زمان که سیستم ترمز در معرض هوا (معمولاً از مخزن سیلندر اصلی) قرار می‌گیرد، روغن ترمز رطوبت را جذب می‌کند و با این اتفاق، رنگ آن در طول هزاران مایل از شفاف به قهوه‌ای زنگ زده تبدیل می‌شود، زیرا خوردگی در آن در حال رخ دادن است. در داخل سیستم ترمز هر چه آب در روغن ترمز بیشتر باشد، نقطه جوش روغن ترمز پایین‌‌تر می‌آید(به نحوه عملکرد ترمز های داغ فکر کنید) و باعث می‌شود روغن ترمز خورنده‌تر شود. روغن ترمز خورنده اولین دلیلی است که کالیپر ها و سیلندر های چرخ شروع به گیر کردن می‌کنند، زیرا خوردگی داخل سوراخ های سیلندر به دلیل روغن ترمز آلوده رخ می‌دهد.

مطالب مرتبط با فنی ماشین

Rusty-break-fluid-flush

فلاش یا تمیز کردن روغن ترمز چیست؟

در این جاست که فلاش روغن ترمز وارد می‌شود. مالک خودرویی که می‌تواند به طور مرتب روغن ترمز خود را هر بار که مجموعه‌ای از لنت ها یا کفشک ها بر روی خودرو نصب می‌شود (معمولاً هر 56 تا 100 هزار کیلومتر) شست و شو دهد، خطر بریدن ترمز و خرابی کالیپر یا سیلندر چرخ در آینده را کاهش می‌دهد و به طور کلی ترمز آن عملکرد بهتری خواهد داشت.
انجام فلاش روغن ترمز کار آسانی است، درست مانند تعویض روغن ترمز. قبل از هر کاری، مطمئن شوید که همیشه از یک نفر که در هواگیری ترمز مهارت دارد کمک بخواهید زیرا هواگیری روغن ترمز کاری است که یک نفر به تنهایی از پس آن برنخواهد آمد. مطمئن شوید که فرد ثانی بلد باشد سیستم ترمز را به درستی هواگیری کند. اگر مطمئن نیستید، همیشه می‌توانید ماشین خود را نزد مکانیک مورد اطمینان خود ببرید و درخواست کنید که روغن ترمز شما را تعویض کند.
اگر با نحوه هواگیری روغن ترمز آشنا هستید، این فرآیند را به همان روشی که هنگام تعویض کالیپر یا سیلندر چرخ انجام می‌دهید، انجام خواهید داد. برای ساده‌تر انجام شدن این فرآیند بهتر است 2 نفره انجام شود؛ یک نفر پدال را فشار دهد و نگه می‌دارد، در حالی که دیگری پیچ تخلیه‌کننده را برای کمتر از 2 ثانیه باز می‌کند. شما همچنین به یک لیتر روغن ترمز از نوع و برند مورد علاقه خود نیاز دارید (بررسی این نکته را به یاد داشته باشید که آیا اتومبیل شما روغن ترمز DOT 3 مصرف می‌کند یا روغن ترمز DOT 4).

مطالب مرتبط: چگونه روغن ترمز را بررسی کنیم؟

نحوه تعویض روغن ترمز

1) مخزن سیلندر اصلی را خالی کنید

اولین گام این است که تمام روغن ترمزی که در حال حاضر در مخزن سیلندر اصلی وجود دارد را به طور کامل تخلیه کنید. این کار را می‌توان به روش های مختلفی انجام داد، اما یک سرنگ بزرگ، یک پمپ سیفون کوچک، یا پمپ انتقال و لوله می‌تواند به راحتی تمام روغن را از داخل مخزن سیلندر اصلی خارج کند، این کار را در حالی که اتومبیل خاموش و در پارک است انجام دهید، بدون این که فشاری بر روی ترمز ها باشد.

2) پر کردن و تخلیه

در قدم بعدی، مخزن را با روغن ترمز تازه پر کنید. از این جا به بعد، روند هیچ تفاوتی با روند هواگیری ترمز ندارد. داشتن یک لوله شفاف کوچک و تقریبا 60 سانتی‌متری برای قرار گرفتن بر روی پیچ هواگیر باعث می‌شود زمانی که روغن ترمز قدیمی تماما تخلیه شد به راحتی قابل مشاهده باشد.
به سادگی ابتدا از قسمت عقب خودرو شروع کنید و 2 کالیپر عقب/سیلندر چرخ را تخلیه کنید. وقتی روغن ترمز زنگ زده و قهوه‌ای تخلیه و روغن ترمز تازه و شفاف در لوله جاری شود، شما متوجه خواهید شد که تمام روغن ترمز قدیمی تخلیه شده است.
سپس، به سمت چرخ‌ های جلو بروید، مطمئن شوید که پس از تخلیه هر چرخ، مخزن سیلندر اصلی را دوباره بررسی ‌شود.

3) مخزن را دوباره پر کنید

پس از آخرین چرخ خود، مخزن را دوباره به خط پر کنید و کار تعویض روغن ترمز شما تمام شده است!
مطالب مرتبط: نحوه بررسی روغن ترمز در پارتکده

هر چند وقت یک بار باید روغن ترمز خود را عوض کنید؟

این یک سوال عالی و اغلب مورد بحث است زیرا روغن ترمز یکی از معدود مایعاتی است که سازندگان خودرو معمولاً فاصله زمانی تعویض آن را تعیین نمی‌کنند. یک فاصله زمانی خوب برای بازبینی و تعویض روغن ترمز، هر 3 سال یک بار یا هر 50 هزار کیلومتر است.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید