مجله پارتکده

چه موقع به لنت های ترمز جدید نیاز دارید؟

22،مهر،1400
when-buy-new-brakepads
برای جواب به این سوال که "چه موقع به لنت ترمز جدید نیاز دارید؟" باید به دفترچه راهنمای اتومبیل خود مراجعه کنید. در واقع زمان تعویض ترمز اتومبیل شما در این دفترچه موجود می باشد. اما دفترچه راهنمای اتومبیل برای شرایط ایده آل(چه از نظر آب و هوای منطقه و چه موارد تاثیرگذار دیگر) در نظر گرفته شده است و شما باید این موارد را در نظر داشته باشید. معمولا بسته به شرکت سازنده، توصیه می‌شود که این مجموعه را هر 20 الی 30 هزار مایل(32 هزار کیلومتر الی 48 هزار کیلومتر) یا هر دو سال یک مرتبه مورد بازبینی قرار دهید. شرایط آب و هوای منطقه شما و نحوه رانندگی از جمله مسائلی هستند که بر طول عمر این سیستم تاثیر می‌گذارند. برای بررسی زمان تعویض لنت ترمز خودرویتان در این مطلب از مجله پارتکده با ما همراه باشید.

تاثیر سبک رانندگی در بازبینی لنت ترمز

اگر از آن دسته افرادی هستید که به ترمز های خود بسیار فشار می آورید(ترافیک، رانندگی در سراشیبی ها و...) یا به خودروی خود یدک کش وصل می‌کنید و بار های سنگین جا به جا می‌کنید؛ بدانید که این رفتار ها ترمز را به سرعت فرسوده می‌کنند. لنت های OEM برای افرادی که به خودرو خود فشار زیادی وارد می‌کنند، بسیار مناسب هستند. برخی از افراد به صورت ملایم رانندگی می‌کنند؛ همچین بار اضافی را با خودرو خود حمل نمی‌کنند که در نتیجه ترمز ها سالم تر می‌مانند. برخی دیگر در مقابل این افراد قرار دارند؛ رانندگی آن ها با سرعت بالا به همراه ترمز های ناگهانی است و سیستم توقف های آن ها مدام خراب و فرسوده می‌شود. بازبینی لنت ها و سیستم ترمز ماشین، باعث آگاه شدن شما از سلامت سیستم ترمز می‌شود.

مطالب مرتبط: راهنمای جامع انتخاب لنت ترمز

when-buy-new-brakepads

چگونه می‌توان از زمان تعویض لنت های ترمز مطلع شد؟

در دفترچه راهنما، حداقل ضخامت مطلوب لنت(برای خودروی شما) ذکر شده است؛ اگر از این میزان، ضخامت لنت های شما کمتر شوند، موقع تعویض آن ها فرا رسیده است. در اکثر لنت ترمز های اتومبیل های خارجی، سنسوری(سنسور لنت الکترونیکی) وجود دارد که با تمام شدن لنت، به شما هشدار می دهند(چراغ مربوطه بر روی داشبورد به شما این هشدار را منتقل می‌کند) تا به تعویض آن ها اقدام کنید(معمولا این هشدار با صدای بسیار بلندی نیز همراه است). این سر و صدا صرفا برای آگاه کردن شما است(احتمال دارد سیستم هشدار روی داشبورد خراب باشد که در این صورت، صدای هشدار می‌تواند شما را خبردار کند) و به دیسک و سیستم ترمز شما آسیبی وارد نمی‌کند. لنت های متفاوت، در مدت زمان متفاوتی فرسوده می شوند. بنابراین با توجه به کیفیت و طول عمر لنت، به تعویض(به موقع) آن ها بپردازید.

مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

اگر لنت شما به صورت کامل تمام شود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر لنت ها کاملا تمام شوند و از بین بروند، آنگاه دیسک شما با جسم فولادی پشت لنت برخورد می‌کند و آسیب جدی به دیسک وارد می‌کند. در این جاست که اهمیت چراغ هشدار دهنده و صدا های ایجاد شده مشخص می‌شود. پشت لنت ترمز صفحه‌ای فولادی و سخت وجود دارد که با تمام شدن لنت، این صفحات به دیسک اصابت می‌کنند و باعث ایجاد خسارت های سنگین می‌شوند. اگر تنها یک طرف دیسک فرسوده باشد، باعث می‌شود تا لنت طرف دیگر نیز زودتر فرسوده شود. علاوه بر این موضوع، ترمزگیری به خوبی انجام نمی‌شود و ریسک بالایی دارد. لنت های متفاوت دارای طول عمر متفاوتی هستند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که از یک نوع لنت ترمز برای دو طرف دیسک خود استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که لنت های دو طرف دیسک را با هم تعویض کنید(تا به طور مساوی فرسوده شوند). وارد شدن فشار از سوی یک لنت(اگر فقط لنت یک طرف دیسک فرسوده شده باشد و طرف دیگر سالم باشد)، علاوه بر دیسک، به کالیپر ترمز هم آسیب وارد می‌شود. این موضوع باعث تحمیل هزینه های سنگینی بر مالک خودرو می‌شود. بنابراین بهتر است اقدامات مذکور را انجام دهید.

when-buy-new-brakepads

طول عمر مفید لنت ترمز چقدر است؟

این سوال همواره ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده است. اگر می‌خواهید جواب این سوال را بیابید باید به نظرات کاربران مراجعه کنید. هنگام رانندگی(با توجه به میزان استفاده شما از خودرو)، می‌توانید طول عمر لنت ترمز خود را تخمین بزنید. میزان سرعتی که می‌روید، میزان باری که حمل می‌کنید، تعداد سرنشینان و...، همه و همه بر طول عمر لنت شما تاثیرگذار هستند. اما به طور میانگین، طول عمر لنت ها 2 الی 5 سال تخمین زده می شود. اما اگر در زمینه بکسل و یدک کش دیگر خودرو ها فعالیت دارید، این زمان برای شما کمتر خواهد شد و لنت ترمز شما سریعتر فرسوده خواهد شد. این شرایط برای زمانی که از اتومبیل زیاد استفاده می‌کنید هم برقرار است. اگر از وسیله نقلیه خود به طور مکرر استفاده می‌کنید، باید مرتب و مدام به بررسی ترمز خود بپردازید. بررسی ترمز تنها به لنت ها منتهی نمی‌شود و شما باید تمام قطعات سیستم ترمز را بررسی کنید. امکان دارد یک زنگ زدگی باعث اختلال در سیستم ترمز شما شود؛ اما اگر شما فقط به بررسی لنت ها بپردازید، مشکل را نخواهید یافت. اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید، باید از یک تعمیرکار ماهر و مجرب بهره بگیرید.

چرا لنت ها، بیش از حد مشخص شده نیز کارایی دارند؟

لنت های هر خودرو با بهره برداری از مواد خاص و با استفاده از علوم پیشرفته، ساخته و تولید می‌شوند. این بدان معنا است که دوام آن ها تغییر می‌کند و افزایش می‌یابد. در واقع در لنت ها از موادی استفاده می‌شود که در برابر درجه حرارت های بالا و تنش های مضاعف نیز مقاوم هستند. تغییر در مواد و علوم به کار رفته در پردازش لنت ترمز به گونه ای است که باعث افزایش دوام و طول عمر لنت می‌شود. ارتقاء قدرت توقف(بالا بردن اصطکاک)، باعث کاهش مسیر توقف(خط ترمز) می‌شود که این مورد یکی از نشانه های لنت ترمز مناسب است. کاهش مسافت، باعث افزایش طول عمر خودرو می‌گردد؛ اما درباره لنت ترمز نتیجه برعکس می باشد. بنابراین باید به طور منظم لنت ها را بررسی کنید. بررسی های منظم باعث می‌شود تا شما با در نظر گرفتن شرایط، رانندگی مطلوبی داشته باشید.

when-buy-new-brakepads
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید