مجله پارتکده

نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید؛ چیست؟

19،مهر،1400
signs-show-you-need-new-brake
خودرو یا کامیون شما دارای ویژگی های امنیتی بسیاری است. ترمز یکی از این موارد امنیتی است که در صدر لیست قرار دارد. در واقع این که تا به حال چقدر میان مرگ و زندگی دست و پنجه نرم کرده‌اید و یا جان سالم به در برده‌اید، به ترمز خودروی شما بستگی دارد. پس در این مطلب از مجله پارتکده با ما همراه باشید تا نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید، را بشناسید و آن ها را برطرف کنید.
یک خودرو معمولی به طور متوسط، در مدت زمان طول عمر خود نیاز دارد تا چندین بار سیستم ترمز آن را بررسی و تعویض کنید. تنظیم و یا تعویض روغن ترمز خودرو از علل نیاز به سیستم ترمز جدید نیستند؛ بلکه میزان مسافتی که طی می‌کنید، مشخص می‌کند که آیا به ترمز جدید نیاز دارید یا خیر. این میزان مسافت متفاوت است. ممکن است در بعضی از خودرو ها پس از پیمودن 32.000 کیلومتر به ترمز جدید نیاز باشد و در برخی دیگر پس از طی کردن 80.000 یا 112.000 کیلومتر به سیستم ترمز جدید نیاز باشد. البته با پیمودن مسافت های طولانی و بالا، همواره باید توجه شما به زنگ هشدار تعویض باشد و از آن غافل نشوید.

3 تا از نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید:

1. ترمز هایی که سر و صدای اضافی دارند:

ممکن است که این صدا های اضافی را در خودروی خود و یا خودروی شخص دیگری بشنوید. اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند این است که اصلا این صداها خوب به نظر نمی‌رسند. اگر صدایی که به گوش می رسد، مانند ساییده شدن دو جسم فلزی به یکدیگر است؛ بدانید که این صدا برای آماده حرکت شدن اجزای خودرو برای حرکت نمی باشد و همچنین غیر طبیعی است.
هنگامی که صدای سایش فلز های خودرو به گوشتان می رسد، بدانید که زمان آن رسیده است که باید برای تعویض و تعمیر ترمز خودرو خود اقدام کنید. اگر خودرو برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرد، بر روی ترمز های خودرو یک لایه نارنجی رنگ، که زنگ زدگی هستند؛ ایجاد می‌شود. این لایه باعث می شود در زمان ترمز گرفتن صدای جیغ مانندی ایجاد شود که با حرکت خودرو و چندین بار ترمز گرفتن از بین خواهد رفت. اما اگر صدای غیر طبیعی همچنان ادامه پیدا کند، باید ترمز خودروی خود را بررسی کنید. این صدا همچنین می تواند ناشی از فرسوده شدن تجهیزات ترمز نیز باشد.

2. پاسخگویی و عکس العمل ضعیف ترمز:

آیا عکس العمل ترمز خودرو ضعیف است؟ آیا در زمان ترمز گرفتن، باید پدال را بیش از حد برای توقف فشار دهید؟ آیا مدت زمان توقف خودرو در زمان ترمز گرفتن طولانی است؟ اگر پاسخ این سوال ها مثبت است؛ یعنی ممکن است روغن ترمز کم شده باشد و یا باید سیستم ترمز تعمیر و تعویض گردد. این موارد می توانند، نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید؛ باشند.
یکی از نشانه های نشتی روغن ترمز این است که در زمان پارک بودن خودرو، در زیر آن یک گودال روغنی ایجاد شده است. تشابه این روغن با روغن تمیز این است که در روغن تمیز چربی کمتری نسبت به روغن ترمز وجود دارد.
برای اطلاع از کم بودن روغن ترمز خودرو می توانید مخزن آن را بررسی کنید و یا از یک مکانیک کمک بگیرید. اگر میزان روغن کم باشد می تواند به سیستم ترمز و سیلندر خودرو آسیب وارد کند؛ که باید در زمان مناسب به آن رسیدگی شود.
مطالب مرتبط: چگونه روغن ترمز را بررسی کنیم؟

3. کشیده شدن، سخت ترمز گرفتن و لرزیدن ترمز:

این موارد از نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید، هستند. با وجود این موارد زمان آن رسیده است که سیستم ترمز خودروی خود را بررسی کنید.
موارد زیر نکاتی هستند که باید به آن ها توجه کنید:
• کشیده شدن خودرو به یک سمت: هنگامی که در زمان ترمز گرفتن خودروی شما به طرف دیگری کشیده می شود؛ یعنی عملکرد سیستم ترمز دچار نقصان شده است و یا در روغن ترمز شیء خارجی و یا کولیس وجود دارد. کشیده شدن خودرو به یک سمت، نمی‌تواند نشانه فرسوده شدن خودرو باشد.
• لرزیدن خودرو در زمان ترمزگیری: آیا در زمان ترمز گرفتن، پدال ترمز دچار لرزش و یا پریدن می‌شود؟ این مورد، نشانه وجود مشکل در روتور خودرو می باشد. زمانی لرزیدن اتفاق می افتد که؛ بر روی روتور ها سایش و آلودگی وجود داشته باشد و سطح ناصافی به وجود آمده باشد

signs-show-you-need-new-brake

چند نکته درباره نشانه هایی که به ترمز جدید نیاز دارید:

اولین نکته مهم این است که هر چند وقت یکبار، خودتان ترمز های خودرو را بررسی کنید. برای این کار می توانید فضا های خالی میان پره های چرخ های خودرو را مشاهده کنید. باید مطمئن شوید که در هنگام ترمز گرفتن لنت های ترمز در امتداد روتور های ترمز قرار می‌گیرند. همچنین باید بررسی کنید که ظاهر پد ها چگونه هستند، آیا یک چهارم آن ها وجود دارند، آیا ظاهر پد ها طبیعی و سالم است، آیا فلزی در معرض دید وجود دارد که غیر عادی و نگران کننده باشد.
مورد دیگر، بررسی چراغ ترمز دستی خودرو است. این چراغ می‌تواند معنی آن باشد که یا ترمز دستی درگیر است و یا از نشانه هایی است که یادآور می‌شود شما به ترمز جدید نیاز دارید.
در آخر این مطلب خوب است ذکر کنیم؛ بهتر است در پایان هر روز و استفاده از خودرو مطمئن شوید که خودروی شما ایمن است و مشکلی ندارد. خودروی خود را به طور منظم بررسی کنید و یا آن را به یک تعمیرکار نشان دهید. این کار سلامت شما را حفظ و شما را خوشحال می کند؛ خصوصا اگر موضوع بررسی ترمز های خودرو و رفع علائمی باشد که نشان‌دهنده تعویض ترمز فعلی است.

signs-show-you-need-new-brake

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید