مجله پارتکده

تندر 90 چقدر مطمئن است؟ - بررسی ایمنی و تست تصادف ال 90 در مجله پارتکده

12،مهر،1400
L90-safty-review
یکی از موارد مهم که در زمان خرید خودرو باید به آن توجه کرد، ایمنی آن خودرو است؛ ایمنی خودرو به مواردی مختلفی از جمله سیستم ترمز، امکانات ایمنی خودرو از جمله کیسه هوا و میزان محکم بودن بدنه خودرو بستگی دارد. در خودرو های ایرانی علاوه بر موارد بالا باید موارد دیگری از جمله وزن و نحوه ساخت و طراحی آن خودرو را در نظر گرفت. تندر 90 یکی از خودرو های ایرانی می‌باشد که در این مطلب از مجله پارتکده می‌خواهیم موارد ایمنی آن را بررسی کنیم.

امنیت ال 90

ال 90 در آزمایشات موسسه Euro-NCAP برای ایمنی سرنشنیان از 5 ستاره، 3 ستاره ایمنی را دریافت کرد که در مقایسه با دیگر خودرو های ایرانی رقم قابل قبولی می باشد. درست است که ایمنی ال90 در مقایسه با خودرو های وارداتی و اروپایی چندان نمره خوبی ندارد و قابل مقایسه نیست ولی در صورت مقایسه ایمنی ال 90 با دیگر خودرو های ایرانی در می‌یابید که این خودرو در بین خودرو های ایرانی ایمنی قابل قبولی دارد. تندر 90 به گونه ای طراحی شده است که در تصادفات کمترین ضربه به داخل و کابین خودرو وارد می‌شود و همچنین وجود کیسه هوا نیز برای سرنشینان جلو از احتمال وارد شدن ضربات به سر و قفسه سینه آن ها در این خودرو جلوگیری می‌کند. همچنین بدنه محکم سقف ال 90 باعث شده است تا در تصادفات کمترین ضربه به این خودرو وارد شود که البته این سقف محکم و ضخیم علت این است که نمی‌توان بر روی این ماشین سانروف نصب کرد.
وجود کمربند های قابل تنظیم برای افراد با قد های مختلف یکی از دیگر از موارد مهم در ایمنی ال 90 می‌باشد همچنین امکان نصب صندلی کودک بر روی کلیه صندلی ها نیز باعث شده تا در ایمنی ال 90 امنیت خردسالان نیز در نظر گرفته شوند.
همانطور که گفته شد؛ ایمنی ال 90 نسبت به خودرو های ایرانی دیگر نمره بالاتری دارد و نمره خوبی از تست تصادف توانسته است بگیرد. قطعات سیستم ترمز این خودرو از جمله لنت ترمز ال 90 تاثیر زیادی در ایمنی ال 90 دارد. به همین دلیل بهتر است همواره این قطعات چک شود و در صورت استهلاک و فرسودگی اقدام به تعویض آن ها بکنید.
مطالب مرتبط با سیستم ترمز

L90-safty-review

تعادل ال 90

یکی از ایراداتی که در موضوع ایمنی ال 90 به آن اشاره می‌شود تعادل این خودرو است. به دلیل طراحی عقب ال 90 در جاده های بارانی و سرعت زیاد و هم چنین در پیچ های تند، این خودرو کمی غیر ایمن می‌باشد و احتمال چپ شدن ماشین وجود دارد. خیلی از افراد برای حل مشکل تعادل ال 90 به تنظیم ارتفاع و پایین آوردن این خودرو روی می‌آورند که تفکر اشتباهی است. همانطور که قبل‌تر گفته شد؛ مشکل تعادل ال 90 در طراحی عقب خودرو است که کمی بالاتر از جلو این خودرو می‌باشد و ارتباطی با ارتفاع این خودرو ندارد. بهتر است در جاده های بارانی و خیس و یا در پیچ های تند سرعت ماشین را کم کنید و از ترمز های ناگهانی پرهیز کنید.
مطالب مرتبط: بررسی مدل های ال 90 در فروشگاه پارتکده

L90-safty-back-side

تست تصادف ال 90

موسسه Euro-NCAP که مسئولیت تست کردن ایمنی خودرو های اروپایی را دارد با انجام انواع تست های تصادف از جهت های مختلف و میزان و شدت های متفاوت نتایج استانداردی را در مورد ایمنی خودرو ها ارائه می‌کند. نمره ال 90 در تست تصادف در این موسسه 3 از 5 می‌باشد که در مقایسه با خودرو های هم رده خود، نمره قابل قبولی برای این خودرو می‌باشد. طبیعی است که با قیمت ال 90 نمی‌توان خودرو 5 ستاره یا 4 ستاره خریداری کرد. پس در رنج خودرو های با تراز قیمتی ال 90، ایمنی ال 90 در برابر ایمنی بیشنر خودرو های ایرانی از جمله پژو 405 و پراید بسیار بهتر است. سیستم ترمز ال 90 یکی از موارد تاثیرگذار در ایمنی ال 90 است و نقش مهمی در کسب 3 ستاره داشته است. این سیستم ترمز دارای تکنولوژی ABS و EBD می‌باشد. همچنین نوع سیستم ترمز برای چرخ های جلو از نوع دیسکی و برای چرخ های عقب از نوع کاسه‌ای است که البته در مدل های تندر پلاس از نوع دیسکی استفاده می‌شود تا ایمنی ال 90 در این نسخه بیشتر شود.
مطالب مرتبط: بهترین مدل ال 90 کدام است؟

یکی از ایرداتی که در تست تصادف ال 90 به این خودرو وارد شد علاوه بر تعادل ال 90 مشکل پا های راننده و در گیر شدن آن پدال ها می‌باشد که در تصادفات به دلیل شدت وارد شدن ضربه به این قسمت از کابین باعث آسیب دیدن به پا های راننده می‌شود. مشکل دیگری که در تست تصادف ال 90 شناسایی شد، ضربه ناشی از باز شدن کیسه هوا به سر و قفسه سینه بوده که با وجود حفظ امنیت سرنشینان، گاها ضربات شدیدی هم به سرنشینان وارد می‌کند.

شما می توانید با کلیک بر روی این لینک تست تصادف ال 90 را در موسسه Euro-NCAP مشاهده کنید.

L90-safty-accident-test-NCAP
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید