مجله پارتکده

چرا چراغ ترمز روشن می‌شود؟ - دلایل روشن شدن چراغ ترمز خودرو در پارتکده

8،مهر،1400
why-Brake-Light-on
روشن شدن چراغ ترمز در صفحه کیلومتر امری ناخوشایند است که ممکن است آن را نادیده بگیرید. اما نادیده گرفتن این موضوع یک اشتباه بزرگ و خطرناک محسوب می‌شود. ماشین با روشن نشان دادن چراغ ترمز به شما با زبان بی زبانی هشدار می‌دهد که در سیستم ترمز نوعی اختلال و مشکل وجود دارد. شما باید به بررسی سیستم ترمز خود بپردازید تا با برطرف کردن اشکال، ایمنی شما و سرنشینان ماشین حفظ شود. اگر در حین رانندگی به چراغ توجه نکنید، علاوه بر خرابی قطعات ماشین، تهدیدی برای جان شما و ساکنین محسوب می‌شود. بدیهی است که نباید با اتومبیلی که در سیستم ترمز خود دچار نقص است، رانندگی کنید. در هنگام روشن شدن چراغ ترمز باید از خود بپرسید که "چراغ ترمز من به چه دلیلی روشن شده است؟". شما به راحتی می‌توانید نقص سیستم را شناسایی و برطرف کنید؛ حتی اگر تجربه کار در این زمینه را نداشته باشید. در این مواقع بهتر است تا ماشین را جهت شناسایی و رفع مشکل سیستم ترمز، به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.
در ادامه این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به دلایل روشن شدن چراغ ترمز بپردازیم.

در هنگام روشن شدن چراغ ترمز باید چکار کنیم؟

اولین موضوعی که باید به آن بپردازید، آزاد کردن کامل ترمز دستی است. هنگامی که ترمز دستی در حالت قفل قرار دارد این چراغ روشن می شود. اگر ترمز دستی را کامل رها کنید، چراغ خاموش می شود(در برخی از خودرو ها، چراغ هشدار سیستم ترمز همان چراغ ترمز دستی است). چراغ ترمز دستی در صفحه کیلومتر روشن می‌شود تا راننده را از قفل بودن ترمز دستی مطلع کند. چرا که اگر در حالت قفل ترمز دستی به رانندگی بپردازید، باعث ساییدگی لایه های ترمز خودرو شما می‌شود. روشن شدن چراغ ترمز در هنگام روشن کردن ماشین به این معنا است که ترمز دستی را آزاد کنید و از حالت قفل و سکون خارج کنید. اگر بعد از آزاد کردن ترمز دستی چراغ خاموش نشد، پس مشکلی در سیستم ترمز شما وجود دارد و نباید با وجود این مشکل به رانندگی بپردازید. حال اگر چراغ هشدار ترمز شما یک مرتبه در حین رانندگی روشن شود، نگران نباشید و در مکانی مناسب و امن خودرو خود را متوقف کنید. سپس ترمز دستی خود را فعال کنید تا ماشین حرکت نکند. پس از انجام این کار، با یک یدک کش تماس بگیرید تا خودروی شما را به تعمیرگاه مناسب منتقل کند.

مطالب مرتبط با فنی ماشین

why-Brake-Light-on-ABS

سطح روغن ترمز خود را بررسی کنید

کم بودن سطح روغن ترمز نیز می‌تواند یکی از دلایل روشن شدن چراغ ترمز باشد. کم شدن روغن ترمز به معنای وجود نشتی در سیستم ترمز شما می‌باشد که در پی این موضوع، چراغ هشدار ترمز روشن می شود. وجود نشتی در سیستم ترمز هیدرولیک به معنای نبود روغن و کار نکردن ترمز اتومبیل شما است که این موضوع بسیار خطرناک است. بنابراین این موضوع را به طور جدی پیگیری کنید تا مشکل را شناسایی کنید. سپس به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

why-Brake-Light-on-brake-liquid

امکان دارد مشکل از سیستم ABS باشد

اگر با آزاد کردن ترمز دستی و همچنین نبود هیچ نشتی در سیستم ترمز، همچنان چراغ ترمز روشن بود؛ در اینجا باید به بررسی سیستم ترمز ضد قفل(ABS) بپردازید. باز هم به مدل ماشین بستگی دارد؛ در برخی از اتومبیل ها سیستم ABS آن ها دارای چراغ مجزا است و در برخی دیگر همان چراغ پارک(ترمز دستی) روشن می‌شود. تنها راه بررسی این موضوع که مشکل از ABS است یا خیر؛ این است که کد های خودرو را بررسی کنید(با استفاده از دستگاه OBD این کار انجام می‌شود که بین ECU و لپ تاپ شما ارتباط برقرار کرده و اشکال را به صورت کد به لپ تاپ شما ارسال می‌کند). شما باید قادر به خواندن و اسکن کد ها باشید تا بتوانید نقص را برطرف کنید. اگر این کار برای شما مقدور نیست، می توانید از افراد مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

مطالب مرتبط با سیستم ترمز

علاوه بر مطالب بالا، چه مشکلات جانبی دیگری وجود دارد که باعث روشن شدن چراغ ترمز می شود؟

اکثرا چراغ ترمز به دلایل ذکر شده روشن می‌شود؛ اما گاها مشکلات جانبی دیگری نیز که باعث روشن شدن چراغ هشدار می‌شود؛ وجود دارد. احتمال این که سنسور ترمز خراب باشد هم وجود دارد(ولی این احتمال بسیار کم است). علاوه بر این موضوع، ممکن است سیم‌کشی اتومبیل شما دچار خرابی شده باشد. یعنی روشن بودن چراغ ترمز حاصل یک مشکل در مدار الکتریکی ماشین شما باشد. بنابراین بررسی کنید که سیم‌کشی صفحه کیلومتر شما صحیح نصب شده باشد(همه چراغ ها را با توجه به دفترچه راهنما، روشن کنید ببینید همه چراغ ها روشن می شوند یا خیر). قبل از روشن شدن ماشین چراغ ها، کاملا و تماما روشن می‌شوند، بنابراین در آن لحظه مسئله را آنالیز کنید تا مطمئن شوید مشکل از برد الکترونیکی صفحه کيلومتر است یا خیر. اگر یکی از چراغ های شما در هنگام روشن کردن اتومبیل روشن نشوند، پس برق‌کشی اتومبیل مشکل دارد و باید به باطری سازی مراجعه کنید.
هیچ کس از روشن شدن چراغ ترمز اتومبیل خود خشنود نمی‌شود. این چراغ ها گاها با نام "چراغ های ابله" یاد می‌شوند. اما در نظر داشته باشید که این علائم می‌توانند جان شما را نجات دهند. پس این چراغ ها دارای وظیفه ای حیاتی هستند که نباید آن ها را نادیده بگیرید. بنابراین مطمئن شوید که سیستم ترمز شما مشکلی ندارد. همچنین لنت های ترمز و سیستم ترمز خود را همواره و به صورت منظم چک و بررسی کنید تا اتفاق ناگوار پیش نیاید.

why-Brake-Light-on-electric-board
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید