مجله پارتکده

چگونه روغن ترمز را بررسی کنیم؟ - نحوه بررسی روغن ترمز در پارتکده

4،مهر،1400
how-to-check-brake-fluid-hero
سیستم ترمز و همچنین روغن ترمز ماشین بخش مهمی از تعمیر و نگهداری خودرو محسوب می‌شوند. پایین بودن سطح روغن و همچنین تغییر رنگ آن نشانگر وجود نقص در سیستم ترمز شما است. اما از طرف دیگر امکان دارد در هنگام افزودن روغن، محفظه را کامل پر نکرده باشید(دلیلی برای کم بودن سطح روغن). یادگیری نحوه تعویض روغن ترمز و همچنین آگاهی از دلایل متداول تعویض روغن ترمز باعث می شود تا سیستم ترمزگیری شما به بهترین نحو عمل کند و بدین طریق ایمنی شما حفظ خواهد شد.
در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به نحوه بررسی روغن ترمز بپردازیم.

اهمیت بررسی و چک کردن منظم روغن

کم بودن روغن ترمز، عملکرد سیستم ترمزگیری شما را کاهش می‌دهد. اگر در هنگام فشردن پدال ترمز با یک حالت متفاوت رو به رو شدید(پدال ترمز سفت می شود یا حالت اسفنجی پیدا می‌کند)، باید به تعویض روغن خود بپردازید. کم بودن سطح روغن و وجود ناخالصی در آن باعث می‌شود تا سیستم، عملکرد خود را به طور کامل از دست بدهد. بنابراین حداقل ماهانه یک مرتبه به بررسی محفظه روغن خود بپردازید. اگر با مشکل کاهش روغن مواجه هستید، باید کل سیستم ترمز را بررسی کنید. اگر روغن را اضافه کردید و همواره مشکل رفع نشد، قطعات دیگر(کالیپر، لنت و...) را بررسی کنید تا مکان نشت روغن(یا معیوب بودن قطعه مورد نظر) را بیابید.

مطالب مرتبط با سیستم ترمز

how-to-check-brake-fluid-hero

مخزن سیلندر اصلی ترمز خود را پیدا کنید

برای بررسی سطح روغن ترمز، در مرحله اول باید محفظه روغن را پیدا کنید. این محفظه از جنس پلاستیکی است و معمولا در سمت راننده و پشت موتور قرار دارد(نزدیکی پدال و بوستر ترمز). اگر در پیدا کردن محفظه به مشکل خوردید؛ به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید. مخزن اکثر خودرو هایی که از سال 1980 تا به امروز، ساخته شده اند؛ از جنس پلاستیک شفاف است و همچنین وجود خطوط بیرون محفظه، سطح مناسب روغن را به شما نمایش خواهند داد. وسیله نقلیه های قدیمی از مخزن فلزی با گیره های مخصوص ساخته می شدند که سطح روغن را نشان می دادند. اگر وسیله نقلیه قدیمی دارید و یا از ترمز ABS استفاده می‌کنید، به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید. قبل از باز کردن در مخزن، 25 الی 30 بار پدال ترمز را فشار دهید. درب محفظه را تمیز کنید و با استفاده از پیچ گوشتی درب را باز کنید. شما باید خط سطح روغن خود را مشاهده کنید. وقتی اقدام به باز کردن سیلندر اصلی روغن ترمز خود می‌کنید؛ مطمئن شوید که همه شرایط مهیا شده است. رطوبت می‌تواند به روغن آسیب بزند و سیستم ترمز گیری شما را مختل کند. اگر درب قوطی روغن بیش از 15 دقیقه باز بماند(با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت هر منطقه، این عدد متغیر است)؛ استفاده از آن مجاز نخواهد بود. بنابراین همواره درب قوطی روغن را بسته نگه دارید تا رطوبت به آن نفوذ نکند.

مطالب مرتبط با سیستم ترمز

سطح و رنگ روغن ترمز خود را چک کنید

سطح روغن ترمز شما باید تا حد توصیه شده، قرار داشته باشد(برای هر ماشین متفاوت است، بنابراین به دفترچه راهنما مراجعه کنید). اگر ارتفاع مایع از خط مشخص شده پایین‌تر باشد، شما باید به مخزن روغن بیفزایید. گاهی اوقات، با نازک شدن لنت های ترمز، سیلندر پشت لنت مقدار بیشتری روغن پمپ می‌کند تا لنت با دیسک برخورد داشته باشد، بنابراین یکی از دلایل پایین بودن سطح روغن، نازک شدن لنت ترمز است. لنت ترمز را تعویض کنید و سپس به بررسی ارتفاع روغن درون محفظه بپردازید. اگر سطح مایع همچنان پایین است، به محفظه مقداری روغن بیفزایید. علاوه بر سطح مایع، تمیز بودن و شفافیت آن بسیار مهم است. روغنی که درون آن خاک، ناخالصی و آلودگی وجود داشته باشد، دارای رنگ تیره و کدر خواهد بود که در این صورت باید روغن ترمز خود را عوض کنید. وجود روغن ناخالص و آلوده درون مخزن، علاوه بر آسیب زدن به سیستم ترمز خودرو، باعث به خطر افتادن جان سرنشینان نیز می‌شود چرا که وجود ناخالصی عملکرد ترمز را به شدت کاهش می‌دهد.
مطالب مرتبط با روغن موتور

how-to-check-brake-fluid-hero

نحوه افزودن روغن ترمز

سعی کنید روغن ترمز خود را هر دو سال یک بار تعویض کنید. این امر باعث می شود تا سیستم ترمز خودرو شما همواره کار آمد باشد و عملکرد خود را حفظ کند. روغن ترمز مناسب(DOT مناسب روغن) را به کمک دفترچه راهنما انتخاب کنید. بر روی درب محفظه روغن نیز، نوع DOT مورد نظر نوشته شده است. مخلوط کردن چندین روغن ترمز مختلف(برای مثال ترکیب روغن دات 3 با دات 4)، استفاده از محصول نامرغوب و پر کردن بیش از حد محفظه، هر کدام می‌توانند به ترمز خودروی شما آسیب بزنند و کارایی آن را کاهش دهند. اغلب خودرو ها از روغن DOT3 و DOT4 استفاده می‌کنند. فرمول دقیق مورد استفاده بر روی درب محفظه حک شده است. در غیر این صورت به دفترچه راهنما مراجعه کنید یا از یک تعمیرکار کمک بگیرید. این مرحله یعنی یافتن روغنی مطابق با خودرو را به دقت انجام دهید تا یک غفلت باعث آسیب رسانی به سیستم ترمز شما نشود.

how-to-check-brake-fluid-hero

اگر خواهان تعویض روغن ترمز خودرو خود هستید، ابتدا روغن مناسب را خریداری کنید. توجه داشته باشید که این مایع بسیار خطرناک و خورنده است؛ پس مواظب دست، چشم، رنگ ماشین و ... باشید تا آسیبی به شما و خودرو شما وارد نشود. روغن تخلیه شده جزء زباله های خطرناک محسوب می‌شود و باید به بهترین نحو آن را دفع کنید. پس از پر کردن محفظه، درب آن را محکم ببندید و ترمز خود را آزمایش کنید. ترمز باید به بهترین نحو کار کند. خالی کردن مجرای(شیلنگ) روغن ترمز نیاز به باز کردن چرخ ها و تخلیه شیلنگ های روغن(همچنین هواگیری و...) دارد که در صورت عدم توانایی، می‌توانید به تعمیرکاران مجرب مراجعه کنید.
مطالب مرتبط با فنی ماشین

دلیل کاهش سطح روغن

اگر پس از پر کردن روغن ترمز، شاهد کاهش سطح مایع هستید، احتمالا سیستم ترمز شما نشتی دارد و یا این که لنت های شما فرسوده شده است. اگر بلافاصله پس از پر کردن محفظه این اتفاق افتاد(سطح مایع کاهش پیدا کرد)، نشتی سیستم خود را بیابید. در این حالت، احتمالا لنت ترمز سالم است اما به بررسی آن نیز بپردازید.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید