مجله پارتکده

همه چیز درباره فیلتر های روغن موتور در پارتکده – فیلتر روغن موتور چه کاری انجام می‌دهد؟

29،شهریور،1400
oil-filters-what-they-do-what-you-need-to-know
فیلتر های روغن موتور معمولا کوچک، یکبار مصرف و ارزان هستند. ما معمولاً زیاد به آنها توجه نمی‌کنیم؛ بعد از هر تعویض روغن موتور باید آن ها را در سطل زباله بیاندازیم. فکر می‌کنید، یک فیلتر روغن موتورکوچک چقدر می‌تواند اهمیت داشته باشد؟
در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به فیلتر روغن موتور و این که قیقا چه کاری انجام می‌دهد؛ بپردازیم.

آنچه باید در مورد فیلتر های روغن بدانید

در این قسمت از مطلب به نکاتی کلی درباره فیلتر های روغن خواهیم پرداخت.

فیلتر روغن خود را به طور مرتب عوض کنید:

فیلتر روغن خود را به عنوان بخشی از روتین معمول تعمیر اتومبیلتان عوض کنید. سلامت و طول عمر موتور اتومبیل شما بستگی زیادی به فیلتر روغن موتور آن دارد. اگر آن را نادیده بگیرید و برای مدت زمانی طولانی تعویضش نکنید، ممکن است در آینده هزینه های زیادی را متحمل شوید. برای جلوگیری از همه این مشکل ها، اجازه دهید در ادامه چند دقیقه‌ای را صرف بحث در مورد این عضو مهم که در طول عمر موتور اتومبیل ما تاثیر زیادی دارد، کنیم.
مطالب مرتبط با روغن موتور

فیلتر روغن موتور چه نقشی در موتور اتومبیل دارد؟

همانطور که از نامش مشخص است روغن موتور را فیلتر می‌کند. ولی به چه دلیل این کار را می‌کند؟ زیرا داخل موتور اتومبیل مکانی پر از آلودگی است. با سوختن سوخت اتومبیل، آلودگی های جانبی مضری تولید می‌شود. چیز هایی مانند خاکستر، سموم شیمیایی، رطوبت و بدتر از همه، لجن. لجن به ماده‌ای چسبناک و غلیظ و کثیفی می‌گویند که ممکن است در زیر درپوش روغن آن را مشاهده کنید. اگر بگذارید همه آن آلاینده ها آزادانه وارد ظرف روغن موتور اتومبیل شود، به زودی قطعات داخلی موتور که گران قیمت هم هستند را از بین می‌برند.
مطالب مرتبط: چگونه و چه زمانی روغن موتور اتومبیل خود را بررسی کنیم؟

فیلتر روغن موتور چگونه کار می‌کند؟

روغن موتور حاوی مواد گندزدا است. روغن موتور با کیفیت بالا حاوی مواد گندزدا بهتر و بیشتری است. این ماده تمیزکننده است و به جلوگیری از چسبیدن آلاینده ها به قطعات داخلی موتور کمک می‌کند. در عوض، این مواد مضر در روغن موتور در حالت تعلیق نگهداری می‌شوند، اما وقتی که ماشین تحت فشار و سرعت جریان زیاد باشد، مواد گندزای بیشتری به فیلتر روغن وارد می‌شوند.
فیلتر دارای یک ماده غشایی است که مواد آلوده خارجی را به دام می‌اندازد و در خود نگه می‌دارد. فیلتر های روغن با کیفیت بالا دارای غشای ظریفی هستند و از دیگر کاربرد آن ها، عملکرد بهتر برای فیلتر کردن در شرایط نامطلوب، مانند گرما یا سرمای شدید، در توقف اتومبیل و یا هنگام رانندگی، در سفر های کوتاه مکرر است؛ اما چرا سفرهای کوتاه مکرر اینقدر بد است؟
مطالب مرتبط: چگونه روغن موتور را بازیافت کنیم؟ - نحوه دفع روغن موتور در پارتکده
زیرا یک موتور سرد بیشتر از یک موتور گرم اثرات جانبی حاصل از احتراق تولید می‌کند. همچنین، به اندازه کافی گرم نمی‌شود و یا این که به اندازه کافی گرم نمی‌ماند تا برخی از این آلاینده های وارد شده را بسوزاند. این به معنی کار بیشتر برای فیلتر روغن است.
در هر صورت، فیلتر روغن نمی‌تواند مقدار نامحدودی از ضایعات را در خود نگه دارد. به همین دلیل باید فیلتر روغن خود را با هر تعویض روغن موتور عوض کنیم. درواقع با این کار با مقداری هزینه کم از هزینه های سرسام‌آور تعمیر موتور جلوگیری می‌کنیم. نظر شما در این باره چیست؟
مطالب مرتبط با فنی ماشین

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید