مجله پارتکده

چگونه روغن موتور را بازیافت کنیم؟ - نحوه دفع روغن موتور در پارتکده

25،شهریور،1400
HOW-TO-DISPOSE-OF-MOTOR-OIL
دلایل زیادی وجود دارد که صاحب خودرو تصمیم بگیرد تعویض روغن موتور اتومبیل خود را شخصا انجام دهد. برای شروع، تعویض روغن موتور کار نسبتاً آسانی است، حتی برای کسانی که در کار تعمیر و تعویض روغن موتور خودرو تازه کار هستند. تعویض روغن موتور به وسیله خود صاحب اتومبیل می‌تواند در زمان و پول، به ویژه در طولانی مدت، صرفه‌جویی کند. یادگیری نحوه مراقبت از اتوبیمل‌تان نیز می‌تواند واقعاً کمک کننده باشد، به خصوص اگر می‌خواهید با اتومبیل خود کمی بیشتر آشنا شوید. با این حال، دانستن این که چگونه روغن موتور خود را تغییر دهید و آن را به یک عنوان یک هدف بشناسید، تنها بخشی از معادله است. به همان اندازه که می‌خواهید بدانید چگونه روغن موتور خودرو خود را به طور صحیح دفع کنید، دانستن این که «چگونه آن را بازیافت کنید؟» نیز مهم است.

بهرحال برای دانستن این که چگونه روغن موتور خود را تعویض کنید بر روی این لینک کلیک کنید.
در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به چگونگی دفع روغن موتور بپردازیم.

چرا باید روغن موتور را بازیافت کنید؟

اگر قبلاً تعویض روغن موتور خود را انجام داده‌اید (یا حتی می‌خواهید شروع به یادگیری کنید)، به احتمال زیاد از کسی خواسته‌اید که به شما بگوید چقدر اهمیت دارد که روغن موتور مستعمل خود را بازیافت کنید. آیا بازیافت آن واقعا مهم است؟ به نظر شما خیلی بد است اگر آن را در سطل زباله بریزید یا حتی آن را در بر روی زمین رها کنید؟ در واقع یک حجم روغن موتور بعد از هر تعویض روغن موتور می‌تواند تفاوت بزرگی را به هر طریقی ایجاد کند. در این جا به این تفاوت می‌پردازیم:
• همانطور که هرکسی که تا به حال با نفت سر و کار داشته است بسیار خوب می‌داند، این روغن به شدت چسبنده است و به همه چیز از جمله آب، می‌چسبد. ریختن روغن موتور مصرفی شما در آبریرز، در فاضلاب یا هر جای دیگر باعث راه یافتن به آب های آزاد مانند دریاچه ها، اقیانوس ها و رودخانه ها می‌شود و آن ها را آلوده می‌کند. همچنین می‌تواند به حیوانات و گیاهانی که در مسیر آن هستند آسیب برساند یا آن ها را از بین ببرد.
• مقدار روغنی که بعد از هر تعویض روغن موتور از آن خارج می‌شود می‌تواند تا یک میلیون گالن آب را آلوده کند.

مطالب مرتبط با روغن موتور

• در واقع دور ریختن روغن موتور استفاده شده به طوری که قانونی برای آن وجود ندارد کاری غیراخلاقی است، بنابراین اصرار بر انجام این کار می‌تواند عواقب جدی به لحاظ محیط زیستی به دنبال داشته باشد. البته در بسیاری از کشور ها این کار غیر قانونی است و ممکن است جریمه شوید، یا حتی با حبس روبرو شوید یا مسئول هرگونه هزینه پاکسازی باشید. در هرصورت قطعاً هر کدام از این ها می‌توانند برای محیط زیست تهدیدی جدی به شمار آید.
• یادگیری نحوه بازیافت روغن موتور فقط اجتناب از عواقب منفی احتمالی نیست. روغن موتور بازیافت شده را می‌توان تصفیه و مجدداً به طور نامحدود توزیع کرد. برای تولید بیست و سه لیتر روغن موتور تمیز و آماده مصرف، به 42 گالن روغن خام نیاز است. با این حال، همان مقدار روغن تمیز را می‌توان فقط از یک گالن روغن موتور بازیافت شده بدست آورد و استفاده کرد. به طور طبیعی، بازیافت به طور قابل توجهی برای محیط زیست هم بهتر است، بدون ذکر یک راه قدرتمند برای کاهش ردپای کربن در طبعیت است.

مطالب مرتبط با فنی ماشین

HOW-TO-DISPOSE-OF-MOTOR-OIL

نحوه بازیافت روغن

روند بازیافت روغن موتور استفاده شده در واقع بسیار ساده است. در ادامه مطلب نحوه انجام این کار را به طور کامل شرح داده شده است.

1) برداشتن روغن

کلید بازیافت موفق و درست روغن این است که مطمئن شوید همه‌ی آن را خارج کرده‌اید. یک ورق پلاستیکی را در زیر محل تخلیه روغن خود قرار دهید. سپس یک ظرف مناسب را در بالای برزنت خود و در زیر موتور قرار دهید تا هنگام تخلیه روغن موتور آن را در خود جای دهد. (یک تابه که به همراه یک لوله خروجی همراه باشد بهترین انتخاب شما خواهد بود.)
مطالب مرتبط: چگونه روغن موتور را تعویض کنیم؟

2) فیلتر را خالی کنید

مطمئن شوید که فیلتر روغن موتور خود را تخلیه کرده‌اید! ابتدا با سوراخ کوچکی در بالای فیلتر خود را سوراخ کنید و اجازه دهید تا به طور کامل به همراه بقیه روغن موتور تخلیه شود. سپس فیلتر را در یک کیسه پلاستیکی ببندید. حتی پس از تخلیه آن، ممکن است حاوی مقدار زیادی روغن باقی مانده باشد ولی همچنان می‌توان آن را بازیافت کرد.

3) روغن موتور خود را برای جا به جایی آماده کنید

پس از اتمام کار، ممکن است لازم باشد روغن خود را از ظرف با لوله خروجی خود به ظرف دیگری برای ذخیره سازی و انتقال استفاده کنید، اما این که ظرف مناسبی را انتخاب کنید بسیار مهم است. از کارتن های شیر، ظروف خالی آبمیوه یا هر ظرف نامتناسب دیگری که ممکن است در اطراف خانه پیدا کنید، استفاده نکنید. اگر احیانا ظرف مخصوص انتقال روغن را دارید، باید از همان استفاده کنید. در غیر این صورت، باید از چیزی که از جنس پلی اتیلن یا پلاستیک دیگری که برای این منظور مناسب است استفاده کنید. همچنین برخی از تابه ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که می‌توان در آنها را باز و بسته کرد. این ماهیتابه ها برای نگهداری و حمل روغن استفاده شده مناسب است.

مطالب مرتبط: چگونه و چه زمانی روغن موتور اتومبیل خود را بررسی کنیم؟

روغن موتور که با مایعات دیگر (یا به طور تصادفی یا عمدی) مخلوط شده باشد قابل بازیافت نیست، بنابراین مراقب باشید روغن موتور خود را با مایع لباسشویی، بنزین یا مایعات دیگر (شامل آب) مخلوط نکنید. اطمینان حاصل کنید که ظرف ذخیره سازی شما هرگز برای ذخیره مایعات دیگر در هیچ زمانی استفاده نشده باشد، حتی اگر برای مدت ها پیش باشد.

4) ذخیره سازی روغن موتور مورد استفاده

هنگامی که روغن مورد استفاده شما به درستی محفوظ شد، ظرف خود را در محیطی خشک و خنک نگه دارید، در محیطی که هیچ آسیبی، قبل از این که فرصتی برای انتقال آن به یک مرکز بازیافت داشته باشید، به آن نرسد.

مطالب مرتبط با فنی

5) با روغنی که به طور موفقیت‌آمیز جمع‌آوری شده چه کاری باید انجام دهید؟

بسته به محل زندگی شما، ممکن است بتوانید روغن موتور استفاده شده خود را به محل بازیافت روغن موتور در محدوده شهر خود تحویل دهید. اگر شهر شما چنین مکانی را دارد، اطمینان حاصل کنید که الزامات و پروتکل های بسته‌بندی را به دقت بررسی کرده‌اید. (هرگز به سادگی یک ظرف روغن موتور استفاده شده را به سطل بازیافت مواد دیگر نیندازید.) اگر محل بازیافت روغن موتور در محدوده شهر شما وجود ندارد، باید خودتان آن را به یک محل بازیافت روغن موتور در شهری دیگر برسانید.

مطالب مرتبط با موتور

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید