مجله پارتکده

چگونه و چه زمانی روغن موتور اتومبیل خود را بررسی کنیم؟

18،شهریور،1400
77-5-how-to-check-motor-oil
در مطلب «تعویض روغن موتور قدم به قدم در پارتکده»، مراحل تعویض روغن را آموزش دادیم. موتور ماشین شما پر از قطعات متحرک است و برای این که این قطعات به درستی کار کنند، نیاز به روغن کاری کافی دارند. روغن موتور اتومبیل این نیاز را تأمین می‌کند، به این معنی که یکی از مهم‌ترین کار هایی که می‌توانید برای مراقبت از خودرو خود انجام دهید این است که مرتباً سطح روغن موتور خود را چک کنید. و مراقب باشید که سطح روغن موتور اتومبیل شما در سطح ایده آل باقی بماند، نه تنها به عملکرد بهتر خودرو شما کمک می‌کند، بلکه عمر موتور اتومبیل را نیز افزایش می‌دهد و در مدت زمان کوتاه از هزینه های احتمالی به جهت تعمیر اتومبیل‌تان صرفه‌جویی می‌کند. اطمینان از این که روغن موتور شما به اندازه کافی تمیز باشد، بهترین راه برای جلوگیری از خرابی احتمالی موتور است که می‌تواند بر عملکرد اتومبیل نیز تأثیر بگذارد. در این مطلب از مجله پارتکده نگاهی دقیق‌تر می‌اندازیم به آن چه شما باید بدانید تا بتوانید از خودروی خود مراقبت کنید.

چگونه روغن موتور اتومبیل خود را بررسی کنید؟

حتی اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید و تجربه‌ای ندارید، چک کردن روغن موتورکار بسیار ساده‌ای است. موتور خودروی شما مجهز به یک خط کش عمق سنج است که میزان روغن موتور موجود در ظرف روغن را دقیق اندازه‌گیری می‌کند.
مطالب مرتبط با مسائل فنی ماشین

تهیه روغن موتور مناسب

محصول مورد نیاز خود را بر اساس سال، مدل اتومبیل، مدل و موتور خودروی خود را تهیه کنید تا روغن موتور شما و فیلتر مناسبی برای اتومبیلتان جایگزین کنید.

چگونه سطح روغن موتور خود را بررسی کنیم؟

در این بخش از مطلب تمام مراحلی که باید طی کنید تا سطح روغن موتور خود را بررسی کنید ذکر کرده‌ایم.

1- اتومبیل‌تان را پارک کنید.

همیشه قبل از بررسی روغن موتور، اتومبیل خود را روی زمین مسطح پارک کنید تا بتوانید به راحتی روغن موتور اتومبیل‌تان را بررسی کنید. حواستان باشد که حدود 1 الی 2 دقیقه به اتومبیل فرصت دهید تا روغن دوباره داخل ظرف بریزد. در حین کار موتور، بخشی از روغن موتور داخل ظرف روغن موتور در سراسر موتور در حال گردش است. یک مقدار زمان می‌برد تا این روغن جا بیفتد و دوباره داخل ظرف ریخته شود.
مطالب مرتبط با روغن موتور

2- در دمای مناسب روغن موتور را بررسی کنید

در بیشتر موارد، توصیه می‌شود هنگام خنک شدن موتور روغن آن را بررسی کنید تا از برخورد با موتور داغ شده و سوختگی جلوگیری کنید. با این حال، برای برخی از اتومبیل ها توصیه می‌شود که در زمان گرم بودن روغن و موتور، آن را بررسی کنید. به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که برای اتومبیل شما کدام روش بهتر است.
مطالب مرتبط با مسائل فنی ماشین

3- اتومبیل خود را خاموش کنید

فرقی نمی‌کند؛ بهرحال روغن موتور اتومبیتان را باید با دمای پایین یا دمای بالا بررسی کنید.
حواستان باشد که حتما اتومبیل را خاموش کنید.

4- خط کش عمق سنج را بیرون بکشید و آن را تمیز کنید

خط کش عمق سنج موتور خود را پیدا کرده و بیرون بکشید. روغن را به آرامی و به طور کامل با یک پارچه تمیز و نرم یا حوله کاغذی پاک کنید.

5- خط کش عمق سنج را دوباره وارد کنید.

خط کش عمق سنج را داخل محفظه خود قرار دهید و آن را تا انتها فشار دهید. برخی از نوار های چوبی باید همانطور که بیرون آمده‌اند به عقب برگردند، بنابراین حتماً مراقب این موضوع باشید.
مطالب مرتبط با روغن موتور

77-5-how-to-check-motor-oil

6- دوباره خط کش عمق سنج را خارج کنید

دوباره آن را خارج کنید و مقدار روغن بر روی روکش چوب را یادداشت کنید. اگرچه خط کش های عمق سنج یکسان نیستند، اما هر کدام از آن ها راهی روشن برای نشان دادن سطح روغن در حال حاضر در مقایسه با جایی که باید باشد (به عنوان مثال پایین و بالا ، L و H ، یا MIN و MAX) دارند.
اگر سطح روغن شما در محدوده توصیه شده باشد، خوب است و فعلاً می‌توانید از آن استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که بعد از یک مدت دوباره آن را چک کنید. اگر نشانگر نشان می‌دهد که سطح روغن موتور شما پایین است، باید روغن به آن اضافه کنید.
اگر هنگام بررسی خط کش عمق سنج، یک چیز درست به نظر نمی‌رسید (به عنوان مثال، هیچ اثری از روغن موتور بر روی خط کش عمق سنج نباشد یا حتی بیش از حد روغن روی آن بود)، مجدداً آن را وارد ظرف روغن کرده و بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که نشانگر به طور کامل در داخل لوله قرار گرفته و به طور مناسب داخل لوله قرار داده شده است. اگر این بار نشانگر همان چیزی را نشان داد که دفعه قبل نشان داده بود، باید با افزودن روغن موتور یا خارج کردن مقدار اضافه آن مشکل را حل کنید.
وقتی سطح روغن موتور خود را بررسی می‌کنید، در کنار آن بررسی وضعیت روغن موتور نیز مهم است، زیرا می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد عملکرد موتور اتومبیل‌تان به شما بدهد. روغن موتور معمولی و سالم معمولاً سیاه یا قهوه‌ای است و عاری از هرگونه تکه زباله است. اگر مقدار زیادی تکه های زباله در داخل روغن موتور دیدید، به خصوص اگر بنظر می‌رسد که فلزی هستند، احتمال دارد موتور اتومبیل شما دچار آسیب داخلی شده و یا فیلتر روغن موتور شما به طور کامل مستعمل شده باشد. متناوبا، روغن موتور شما ممکن است کدر، شیری یا مات به نظر برسد، که می‌تواند خبر از آن دهد که شما با نشتی مایع خنک‌کننده مانند پاره شدن واشر مواجه هستید.
مطالب مرتبط با روغن موتور

در هر صورت، زمان آن است که اتومبیل خود را برای ارزیابی بیشتر به کارگاه مکانیکی مورد علاقه نظر برسانید، یا زمان آن رسیده است که با روش‌های چک کردن روغن در خانه آشنا شوید. با این حال، اگر مشکوک به نشت مایع خنک‌کننده هستید، حواستان باشد که با اتومبیل خود را رانندگی نکنید. به جای آن باید اتومبیل‌تان را بکسل کنید، زیرا احتایاط شرط عقل است.

چگونه روغن را به محفظه روغن موتور خود اضافه کنم؟

اگر موتور خود را بررسی کنید و سطح آن نشان دهد که اتومبیل شما نیاز به روغن اضافه دارد، افزودن مقداری روغن موتور به آن به اندازه کافی کار آسانی است. اگر به طور دقیق نمی‌دانید خودروی شما به چه نوع روغن موتوری نیاز دارد، برای اطمینان به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید. اکثر درپوش های ظروف روغن موتور وزن روغن موتور مورد نیاز موتور را مشخص کرده‌اند. شما می‌توانید برای هر نوع وزن یا نوع روغن موتور مورد نیاز خود به نزدیک‌ترین تعمیرگاه اطرافتان مراجعه کنید. سپس روغن موتور خود را طبق دستورالعمل های زیر پر کنید:
• درپوش مخزن روغن موتور خود را بردارید. (در بیشتر موارد، در جایی بالای موتور شما قرار گرفته است.)
• افزودن روغن موتور را با احتیاط شروع کنید، ترجیحاً از قیف استفاده کنید تا احتمال نشتی دادن و چکه کردن به حداقل برسد. همچنین دقت کنید که مخزن روغن موتور را بیش از حد پر نکنید، زیرا ممکن است مشکلاتی را در موتور اتومبیل شما ایجاد کند. برای جلوگیری از این امر، نصف روغن را به ظرف روغن اضافه کنید.
• بعد از هر نیم کوارت، به روغن فرصت دهید تا داخل مخزن جا گیرد. سپس از خط کش عمق‌سنج خود برای آزمایش مجدد سطح روغن استفاده کنید. این روند را تا زمانی که سطح روغن شما در محدوده توصیه شده قرار بگیرد، تکرار کنید.
• پس از اتمام کار، درپوش مخزن روغن موتور را در جای خود پیچ کنید.
مطالب مرتبط: چگونه روغن موتور خود را عوض کنیم؟

نکاتی درباره بررسی روغن موتور

در بیشتر موارد، یک چهارم ظرفیت روغن موتور تهیه شده، بیشترین مقدار مورد نیاز برای افزودن به سطح روغن موتور است. هر چند وقت یک بار، به ویژه اگر مدت زمان قابل توجهی از آخرین چک گذشته بود، ممکن است به یک چهارم بعدی نیاز باشد. اگر متوجه شدید که باید به طور منظم روغن اضافی به موتور خود اضافه کنید یا اگر اتومبیل شما به مقداری بیشتر از این نیاز داشت بهتر است چک کنید تا مطمئن شوید که روغن موتور نشت نمی‌کند یا نمی‌سوزد.
نکته بسیار مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که ظرف روغن موتور خود را نباید با روغن بیش از حد پر کنید. با نشت مقداری روغن که بیش از حد پر شده، برخورد و لغزش میل لنگ با روغن حاصل می‌شود که ممکن است باعث ایجاد حفره و حباب هوا در روغن شود. این اتفاق به همان اندازه خطرناک است که یک موتور روغن کم داشته باشد، بنابراین در برابر وسوسه پر کردن بیش از حد ظرف روغن موتور مقاومت کنید زیرا ممکن است نشت کند و خرابی های بسیاری را بوجود آورد.
مطالب مرتبط با روغن موتور

هر چند وقت یک بار باید سطح روغن موتور خود را بررسی کنم؟

دانستن زمان بررسی روغن نیز به راه و روش بررسی آن اندازه مهم است، همانطور که ثابت‌قدم بودن در این کار به نگهداری خوب خودرو کمک می‌کند. در گذشته، پمپ بنزین های تمام وقت همیشه روغن موتور را هنگام پر شدن بنزین بررسی می‌کردند. امروزه بهترین کار این است که روغن موتور خود را در هر 3-4 بار بنرین زدن یا هر 1500 کیلومتر چک کنید. یا یک معیار دیگر این است که عادت کنید سطح روغن اتومبیل خود را یک بار در ماه چک کنید. (حتی بهتر است هر دو هفته یک بار چک کنید.) اگر ماشین شما قدیمی باشد یا سابقه استفاده از روغن زودتر از موعد را دارد، بد نیست روغن موتور خود را حتی بیشتر از آن چک کنید. شما همچنین باید قبل از رانندگی طولانی یا سفر های طولانی از هر نوع، به طور معمول چک کنید تا مطمئن شوید که سطح روغن شما در جایی است که باید باشد. آخرین چیزی که لازم دارید این است که هیچ موقع به هیچ کجا با فشار روغن پایین یا مشکلات موتور رانندگی نکنید.
مراقبت دقیق از وضعیت موتور یکی از عادت های هوشمندانه‌ای است که می توانید به روتین مراقبت از اتومبیل خود ایجاد و اضافه کنید. یادگیری آگاهی از میزان روغن خود یک نکته عالی برای شروع است. از امروز شروع کنید!
مطالب مرتبط با مسائل فنی ماشین

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید