مجله پارتکده

نقد و بررسی سیستم ترمز ساینا در فروشگاه پارتکده

15،شهریور،1400
81-saina-saipa-review
ساینا دومین خودرو ملی تولید شده توسط شرکت خودروسازی سایپا است. ساینا در واقع فیس لیفتی از تیبا است. البته برخلاف فیس لیفت ماشین های خارجی در ایران تفاوت چندانی در خورده فیس لیفت شده به وجود نمی‌آید و شرکت های ایرانی به تغییر چراغ ها و برخی موارد کوچک دیگر همچون جلو پنچره و رنگ داشبورد بسنده می‌کنند نباید انتظار تغییرات اساسی زیادی در خودرو فیس لیفت شده داشت. با این وجود ساینا نسبت به تیبا خودروی بهتری است مخصوصا نسخه اتوماتیک آن که می‌توان گفت ارزان ترین خودرو اتوماتیک در ایران است. سیستم ترمز ساینا با تیبا یکسان است و قطعاتی مشترکی مثل لنت ترمز دارند. می‌توان گفت بزرگترین تفاوت ساینا و تیبا در عدم وجود نسخه هاچیک ساینا دانست. در این مطلب از مجله پارتکده می‌خواهیم به بررسی سیستم ترمز ساینا که کاملا مشابه با تیبا است بپردازیم.

بررسی سیستم ترمز ساینا

یکی از ایرادات بزرگ خودروساز های داخلی امنیت پایین محصولات آن ها هست. مخصوصا اگر تولید ملی هم باشد این ایراد بزرگتر هم می‌شود. در مورد سیستم ترمز ساینا هم باید گفت که سیستم ترمز ساینا با تیبا یا بهتر بگوییم ریو یکسان است و این 3 خودرو در قطعات این سیستم هم مشترک هستند. ترمز ABS مجهز به سيستم EBD می‌تواند ما را کمی در مورد امنیت و عملکرد سیستم ترمز این خودرو امیدوار کند. همچنین اضافه شدن کیسه هوا به این خودرو نیز تا حدودی باعث افزایش امنیت این خودرو شده است. در کل می‌توان گفت که عمکرد سیستم ترمز ساینا خوب است و امنیت قابل قبولی دارد ولی مشکل اصلی این خودرو که در بیشتر خودرو های تولیدی این شرکت همچون پراید نیز مشهود است، وزن کم این خودرو هست که در سرعت های بالا می‌تواند خطرساز باشد.
مطالب مرتبط با سیستم فنی ماشین ها

81-saina-saipa-review-back-brake-pad

مشخصات سیستم ترمز ساینا

همان طورکه اشاره شد سیستم ترمز ساینا با تیبا یکسان است. ساینا در 3 تیپ در بازار عرضه شده است که از نظر فنی و ظاهری هیچ تفاوتی باهم ندارند و فقط تفاوت آن ها مربوط به امکانات و گیربکس آن ها می‌باشد. نوع سیستم ترمز ساینا نیز برای هر 3 تیپ یکسان است و برای چرخ های جلو از نوع ديسكي خنك شونده و برای چرغ های عقب از نوع کاسه‌ای است. ترمز کاسه‌ای یکی از معایب این خودرو به حساب می‌آید؛ زیرا عملکرد ضعیف‌تری از ترمز های دیسکی دارند. البته در سال 1395 و در راستای کاهش هزینه ها هر دو شرکت خودروسازی ایرانی یعنی ایران خودرو و سایپا اقدام به حذف ترمز های دیسکی چرغ های عقب برای خوردرو های خود کردند که این موضوع انتقادات زیادی به دنبال داشت ولی طبق معمول این دو شرکت توجهی به این انتقادات نکردند و کار خود را با ترمز های کاسه ای ادامه دادند.
مطالب مرتبط با تیبا

سیستم ترمز ساینا دارای تکنولوژی ترمز ABS به همراه سیستم توزیع نیروی ترمز EBD است. وجه تفاوت سیستم ترمز ساینا و تیبا با ریو نیز در وجود همین دو تکنولوژی است که البته این تکنولوژی ها هم به لطف دستور رسمی برای افزایش ایمنی خودرو ها به این دو شرکت اعلام شد و گرنه هیچ کدام علاقه به اضافه کردن این تکنولوژی ها بر روی سیستم ترمز خودرو ها نیستند. نقد و بررسی ترمز های ساینا همان طور که گفته شد یکی از معایب خودرو های تولید شرکت سایپا ترمز های نامطمئن این خودرو مخصوصا در سرعت های بالا است. ساینا نیز از این قاعده مستثنی نیست و سیستم ترمز ساینا در سرعت های بالاتر و جاده های خیس زیاد عملکرد قابل اطمینانی ندارند و این می‌تواند باعث بروز تصدفات احتمالی شود. البته با توجه مصرف سوخت پایین و راحتی تامین قطعات این خودرو، ساینا را می‌توان خودروی مناسب شهری دانست و سیستم ترمز ساینا برای رانندگی شهری عملکرد خوبی دارد ولی این عملکرد برای رانندگی در جاده و سرعت های بالا چندان کارآمد نیست.
شما می‌توانید با خرید قطعات مناسب و با کیفیت برای سیستم ترمز ساینا تا حدودی عملکرد آن را تضمین بکنید ولی با این وجود بهتر است چندان در سرعت های بالا روی آن حساب باز نکنید. لنت ترمز تبیا ریویی بهترین و مناسب ترین لنت برای ساینا است که در بازار با برند های مختلف موجود است.
برای مشاهده محصولات مرتبط با ساینا بر روی این لینک کلیک کنید.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید