مجله پارتکده

چگونه روغن موتور خود را عوض کنیم؟ - تعویض روغن موتور قدم به قدم در پارتکده

11،شهریور،1400
how-to-change-motor-oil
یادگیری تعویض روغن موتور در پارکینگ خانه و انجام آن توسط خوتان می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه های ماشین کمک کند. تعویض روغن یکی از اعمال ضروری در تعمیر و نگهداری خودرو است که اکثر رانندگان می‌توانند آن را خودشان و در پارکینگ خانه انجام دهند. برای یادگیری مراحل تعویض روغن موتور و پاسخ برخی از سوالات متداول، در ادامه مطلب با مجله پارتکده همراه باشید.

چه زمانی باید روغن موتور تعویض گردد؟

اگر از روغن موتور معمولی استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود که هر 5 هزار تا 8 هزار کیلومتر روغن موتور اتومبیل خود را عوض کنید. اما اگر از روغن موتور ترکیبی استفاده می‌کنید؛ ممکن است با طی کردن مسافت بیشتری نیاز به تعویض روغن موتور داشته باشد. میتوانید برای اطلاعات دقیق‌تر به دفترچه راهنمای خودرو، راهنمای تعمیر، روغن موتور رجوع کنید یا برای مشاوره تخصصی‌تر درباره خودرو خود با کارشناسان فروشگاه اینترنتی پارتکده مشورت کنید.
توصیه مهم: اطمینان حاصل کنید که خرید روغن شما مطابق با الزامات OE تولید کننده باشد و حداقل ها را رعایت کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا فیلتر روغن موتور با طول عمر مناسب تهیه کنید و همیشه مشخصات و وزن روغن موتور را با مشخصات سازنده تطبیق دهید. سطح روغن را به ویژه اگر می‌دانید که رو به زوال رفته یا نشتی وجود دارد، بررسی کنید. اگر سطح آن به نصف کوارت یا بیشتر کاهش یافته بود، باید روغن موتور به محفظه روغن اضافه کنید. اگر از روغن موتور با طول عمر زیاد استفاده می‌کنید باید روغن موتور همسان با آن را اضافه کنید، در صورت استفاده از روغن موتور معمولی باید افزودنی مناسب را به آن اضافه کنید.
مطالب مرتبط را روغن موتور در پارتکده

چگونه روغن موتور خود را عوض کنیم؟

1. اول ایمنی بعد کار

در این قسمت قصد داریم به مراحل نحوه تعویض روغن موتور و فیلتر روغن بپردازیم، که در این جا نمونه‌ی آزمایشی ما، نیسان آلتیما 2008 است. برای اکثر وسایل نقلیه همین مراحل مشابه‌ را باید طی کرد، اما شاید بر اساس نوع اتوبیل ترتیب مراحل کمی متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اتومبیل خود به راهنمای تعمیر مراجعه کنید. یا با یک کارشناس مشورت کنید یا نوع اتومبیل‌تان را در قسمت قطعات درخواستی فروشگاه پارتکده وارد کنید تا روغن موتور، فیلتر روغن، ابزار و تجهیزات ایمنی مناسب برای اتومبیل خود را تهیه کنید.
روغن موتور ها در وزن و انواع مختلفی تولید می‌شوند و هر اتومبیل بسته به نوع آن به مقادیر متفاوتی روغن موتور نیاز دارند، پس باید از خرید روغن موتور و فیلتر مناسب خودرو خود اطمینان حاصل کنید. اطلاعات مربوط به وزن، نوع و مقدار روغن موتور نیز در دفترچه راهنمای اتومبیل شما وجود دارد.
برای سهولت کار، لازم است روغن اتومبیل خودرو گرم باشد اما مواظب باشید تا داغ نشود. اگر هوای بیرون سرد است، اتومبیل خود را روشن کنید تا کمی گرم شود یا اگر با آن رانندگی کرده‌اید منتظر بمانید تا کمی خنک شود. اتومبیل خود را روی یک سطح صاف پارک کنید، ترمز دستی را کشیده و بست محکم کننده را در پشت چرخ‌های عقب قرار دهید. قسمت جلویی خودرو را بالا آورده و آن را روی پایه های جک بگذارید. یا اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید خودرو را بر روی رمپ های تحمل وزن حرکت دهید و بعد ثابت نگه دارید. اگر از سطح شیب‌دار استفاده می‌کنید، بهتر است شخصی مراقب باشد و به شما هنگام رانندن بر روی رمپ فرمان دهد تا به اندازه به جلو بروید و از روی رمپ نیوفتید. هنگام کار بر روی اتومبیل خود همیشه از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید.
مطالب مرتبط: تعویض روغن موتور چقدر طول می‌کشد و چه زمانی باید انجام شود؟

how-to-change-motor-oil-placing-pan

2. تنظیم کار

کاپوت را باز کرده و درپوش فیلتر روغن موتور را بردارید. در زیر اتومبیل خود به دنبال درپوش تخلیه باشید و حتما یک تابه را در زیر درپوش قرار دهید.

drain-oil-also-header-how-to-change-motor-oil

3. روغن را تخلیه کنید.

از آچار برای جدا کردن درپوش تخلیه روغن موتور استفاده کنید. واشر درپوش و درپوش را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. مطالب مرتبط را روغن موتور در پارتکده

slow-to-a-drip-how-to-change-motor-oil

4. تخلیه تا قطره آخر

روغن موتور را تا جایی که کم کم قطره چکانی شود، تخلیه کنید.
توجه: روغن موتور گرم سریع‌تر تخلیه می‌شود.

5. تمیز کردن درپوش تخلیه روغن موتور

درپوش تخلیه روغن موتور را تمیز کرده و دوباره سر جای خودش نصب کنید، مراقب باشید بیش از حد سفت نشود. سفت شدن بیش از حد درپوش می‌تواند به شیار ها آسیب برساند و باعث نشتی شود. سپس فیلتر را پیدا کرده و ظرف را زیر آن قرار دهید.

removing-filter-how-to-change-motor-oil

6. فیلتر را بردارید.

فیلتر را که بردارید، روغن موتور شروع به خارج شدن و ریختن در تابه می‌کند. چه فیلتر نوع چرخشی داشته باشید، چه فیلتر کارتریج، لازم است که برای آشنایی با ابزار مناسب برای خارج کردن صحیح فیلتر با یک کارشناس مشورت کنید.
مطالب مرتبط را روغن موتور در پارتکده

comparison-oil-filter-how-to-change-motor-oil

7. واشر را چک کنید

چک کنید که آیا واشر فیلتر قدیمی همراه با فیلتر قدیمی خارج شده است یا خیر. فیلتر روغن جدید، واشر مخصوص خود را دارد. برای خوب مهر و موم شدن فیلتر روغن جدید، اطمینان حاصل کنید که واشر قدیمی برداشته شده باشد.

apply-lube-oil-filter-how-to-change-motor-oil

8. واشر را روغن کاری کنید

پایه فیلتر را پاک کرده و روغن کاری کنید. واشر را بر روی فیلتر چرخان یا حلقه O روی فیلتر کارتریج چرب کنید.
مطالب مرتبط: تعویض روغن موتور چقدر طول می‌کشد و چه زمانی باید انجام شود؟

install-new-filter-how-to-change-motor-oil

9. فیلتر جدید را جایگذاری کنید

فیلتر جدید را نصب کنید.
مراقب باشید بیش از حد سفت نشود.

pour-in-oil-how-to-change-motor-oil

10. روغن موتور جدید را بریزید

از قیف استفاده کنید و مقداری مناسب از روغن موتور جدید را بریزید. دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید مقدار روغن موتوری که می‌ریزید مناسب اتومبیل شما باشد. حواستان باشد که بیش از حد پر نشود. کارشناسان فروشگاه اینترنتی پارتکده برای خودرو هایی که بیش از 120 کیلومتر کار کرده‌اند، استفاده از روغن موتور پیموده شده را توصیه می‌کنند.

check-levels-how-to-change-motor-oil

11. سطح روغن موتور را بررسی کنید

میله بازدید روغن را خارج کنید، تمیزش کنید، دوباره آن را داخل محفظه روغن موتور کنید، سپس دوباره در بیاورید و سطح آن را بررسی کنید. پس از اتمام مجدداً میله بازدید روغن را در داخل محفظه روغن موتور قرار دهید. درپوش موتور را تعویض کرده و بررسی کنید که نشتی نداشته باشد. مطمئن شوید که درپوش، پیچ تخلیه و فیلتر روغن موتور همه سالم هستند.
موتور را روشن کنید (در خارج از منزل یا در یک منطقه با تهویه مناسب)، اجازه دهید چند دقیقه روشن باشد، موتور را خاموش کنید و سپس برای مدتی از آن استفاده نکنید.
مطالب مرتبط را روغن موتور در پارتکده
سطح روغن موتور را دوباره بررسی کنید. در صورت لزوم، آن را پر کرده و یکبار دیگر نشتی احتمالی را بررسی کنید. اگر روغن موتور جایی ریخته شده آن را تمیز کنید.

reminder-sticker-how-to-change-motor-oil

12. برای خود یک یادآور جهت تعمیر و نگهداری تنظیم کنید

یک یادآور جهت تعمیر و نگهداری روغن موتور خود تنظیم کنید و برچسبی را روی شیشه جلو بزنید. این کار ها به شما یادآوری می‌کند که زمان تعویض روغن موتور اتومبیل شما دیگر فرا رسیده است. دستورالعمل تنظیم مجدد فشارسنج داشبورد، در دفترچه راهنمای خودرو شما نوشته شده است. برای فواصل تعویض روغن توصیه شده، به دفترچه راهنمای خودرو، بخش روغن موتور مراجعه کنید. تاریخ مورد انتظار و یا مسافت پیموده شده برای تعویض بعدی را روی برچسب بنویسید.
مطالب مرتبط: تعویض روغن موتور چقدر طول می‌کشد و چه زمانی باید انجام شود؟

13. روغن موتور خود را بازیافت کنید

مهم است که همیشه مایعات خودرو را به درستی دفع کنید. روغن موتور استفاده شده را به ظرفی که قابل بسته شدن باشد منتقل کنید و آن را به یک مرکز بازیافت ببرید. بهتر است که از قبل تماس بگیرید و مطمئن شوید که آیا می‌توانند روغن موتور شما را بازیافت کنند یا خیر. حتی می‌توانید با مراجعه به تعمیرگاه روغن موتور و فیلتر جدید را بخرید تا دفعه بعد که نوبت سرویس روغن موتور اتومبیل‌تان شد آماده باشید.
مطالب مرتبط را روغن موتور در پارتکده

سوالات متداول تعویض روغن موتور

در این قسمت به چند سوال متداول در تعویض روغن که اکثر کاربران از کارشناسان می‌پرسند؛ پرداخته شده است.

دفترچه راهنمای اتومبیل من می‌گوید روغن را بعد از پیمودن 12 هزار کیلومتر تغییر دهید. آیا باید همین کار را کنم یا به توصیه دیگران بعد از پیمودن 5 الی 8 هزار کیلومتر مسافت آن را تعویض کنم؟

شما می‌توانید روغن را بر اساس توصیه های سازنده خودرو تعویض کنید و هرگز ریسک نکنید. با این حال، حواستان باشد که بین رانندگی در شرایط معمولی در مقابل شرایط رانندگی در سخت تمایز قائل شوید. چه کسی باور می‌کند که ماشین 20 ساله مادربزرگ با 30 هزار کیلومتر کارکرد در شرایط سخت هنوز هم کار کند؟ این مسافت در سفر های کوتاه طی شده بود. بنابراین مطمئن شوید که شما در گروه رانندگان با شرایط رانندگی سخت قرار ندارید. این دسته، فاصله تعویض روغن موتور اتومبیل‌شان کمتر است.
رانندگی در ترافیک سنگین، دور موتور زیاد، انجام چندین سفر کوتاه که به طور متوسط به طول 8 تا 16 کیلومتر است و رانندگی در دمای بسیار گرم یا سرد همه نمونه هایی از رانندگی در شرایط سخت هستند. درک و پیروی از این دستورالعمل ها در طولانی مدت در هزینه های شما صرفه‌جویی می‌کند و ماشین شما را از خرابی محفوظ نگه می‌دارد.
مطالب مرتبط: تعویض روغن موتور چقدر طول می‌کشد و چه زمانی باید انجام شود؟

فیلتر روغن موتور چیست؟ طول عمر هر فیلتر روغن یکسان است و آیا تعویض آن اهمیتی دارد؟

همیشه از فیلتر روغن موتور جدید استفاده کنید که طول عمر یکسانی با روغن موتوری که تهیه کرده‌اید داشته باشد. بسیاری از مارک های اصلی روغن موتور و فیلتر روغن موتور با قیمت های فوق العاده را می‌توانید در اینترنت جست و جو کنید و اطلاعات هر کدام را مشاهده و بررسی کنید.
از مارک‌های کم شناخته شده دیگر با محدوده زمانی یا مسافت پیموده شده کمتر هم می‌توان استفاده کرد اما اگر کمتر از محدوده زمانی روغن موتور باشد، باید زودتر از موعد عوض شوند.

مواد افزودنی به روغن موتور چیست؟

افزودنی های روغن موتور مانند مارک STP برای کاهش خرابی مواد شیمیایی و تمام اجزای سازنده موجود در روغن موتور "کمک کننده" موتور و روغن هستند. این نوع افزودنی های روغن موتور اصطکاک، حرارت، سایش و پارگی را کاهش می‌دهد. بسیاری از آن ها حتی برای کند کردن و جلوگیری از نشت روغن موتور طراحی شده‌اند.
از دیگر افزودنی های روغن موتور برای "تمیز کردن" و "کربن زدایی" موتور اتومبیل شما استفاده می‌شود. کربن و روغن جلا باعث کاهش عملکرد می‌شود. کربن با جذب مولکول های سوخت، اسپری مخلوط سوخت را از بین می‌برد. مخلوط سوخت ضعیف‌تر می‌شود و دمای سیلندر و احتراق را افزایش می‌دهد. این اتفاق می‌تواند باعث جرقه زدن، کاهش قدرت موتور، کاهش مسافت پیموده شده سوخت و افزایش آلاینده های مضر شود.
مطالب مرتبط را روغن موتور در پارتکده

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید