مجله پارتکده

نکاتی درباره تعویض لنت ترمز جک جی 5 در پارتکده

4،شهریور،1400
jac-j5-brakepad-Replacement
جک (JAC) جی5 اولین محصول شرکت خودروسازی چینی جک است که توسط شرکت کرمان موتور به عنوان نماینده رسمی کمپانی جی ای سی در ایران، وارد کشور شد و پس از مدت نه چندان طولانی توانست جایگاه نسبتا مطلوبی را برای خودش در بازار ایران فراهم نماید. این خودرو امروزه یکی از پرطرفدارترین خودرو های چینی در بازار دست دوم است. لنت ترمز جک جی 5 همانند سایر خودرو ها بعد از مدتی استفاده باید تعویض شود. تعویض لنت ترمز جک جی 5 معمولا دوره ای انجام می‌شود و با توجه به شرایط و موارد مختلف احتمال کیلومتر تعویض آن متفاوت باشد.
در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به نکاتی در تعویض لنت ترمز جک جی 5 بپردازیم.

کیلومتر تعویض لنت ترمز جک جی 5

همان طور که در مقاله های قبلی مجله پارتکده گفته شد، نمی توان عدد مشخصی برای زمان تعویض لنت ترمز خودرو ها از جمله لنت ترمز جک جی 5 در نظر گرفت و با توجه به سبک و نحوه رانندگی و برند لنت ترمز استفاده شده، کیلومتر تعویض لنت ترمز این خودرو نیز می‌تواند متفاوت باشد. هر چقدر که شما از ترمز های شدید و یا ترمز های متوالی و پشت سرهم استفاده کنید، کیلومتر تعویض لنت ترمز جک J5 مقدار کمتری خواهد بود و باید زودتر از دیگر افراد اقدام به تعویض لنت کنید.
بهترین زمان تعویض لنت ترمز جک J5 نیز زمانی است که ضخامت لنت به کمتر از 6 میلی متر رسیده باشد. هر چقدر ضخامت لنت ترمز از این مقدار کمتر باشد احتمال آسیب دیدن دیگر قطعات از جمله دیسک نیز بیشتر می شود. پس بهتر است برای جلوگیری از خسارت های احتمالی بیشتر و پر هزینه تر در صورت رسیدن زمان تعویض لنت ترمز خودرو خود هر چه زودتر اقدام به تعویض لنت بکنید.
از آن جایی که جک جی 5 نیز همانند بیشتر خودرو های تولید چین، جلو دیفرانسیل می باشد؛ بنابراین هنگام ترمزگیری بیشتر فشار بر روی چرخ های جلو می باشد و این لنت ها بیشتر در معرض استهلاک و فرسودگی هستند. زمان تعویض لنت ترمز جک J5 برای چرخ های جلو زودتر تر از چرخ های عقب می باشد؛ به طور کلی و متوسط زمان تعویض لنت ترمز جک J5 برای چرخ های جلو بین 15 تا 20 هزار کیلومتر است و برای چرخ های عقب بین 45 تا 50 هزار کیلومتر می‌باشد. دلیل این تفاوت قابل ملاحظه در کیلومتر تعویض لنت ترمز جک J5 برای چرخ های جلو و عقب نیز همان طور که گفته شد در ساختار این خودرو می‌باشد که جلو دیفرانسیل بودن این خودرو باعث شده است تا به ندرت و فقط در زمان ترمز های شدید, لنت های عقب خودرو استفاده شوند.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟ (راهنمای جامع انتخاب لنت ترمز)

jac-j5-brakepad-Replacement

چگونه لنت های جک j5 را تعویض کنیم؟

نحوه تعویض لنت های جک j5 مشابه دیگر خودرو های چینی است و شما می‌توانید با کلیک بر روی لینک نحوه تعویض لنت ترمز در پارتکده، آموزش های مربوط به تعویض لنت ترمز را به صورت مرحله ای مشاهده کنید. همچنین بهتر است در صورتی که برای اولین بار خودتان اقدام به تعویض لنت ترمز جک j5 کردید، برای چک کردن درستی کار خود، آن را به یک تعمیرکار نشان دهید تا از صحیح بودن تعویض آن مطمئن شوید.

jac-j5-brakepad-Replacement

عوامل تاثیر گذار بر زمان تعویض لنت ترمز جک جی 5

نحوه رانندگی: یکی از عوامل موثر بر عمر لنت، نحوه رانندگی است. ممکن است شما در رانندگی از ترمز های شدید و متوالی زیاد استفاده کنید که این مورد باعث کاهش عمر لنت می‌شود. یا رانندگی کاملا آرامی داشته باشید که این باعث می‌شود تا عمر لنت شما از 25 هزار کیلومتر نیز فراتر برود.
شرایط محیطی: هوای بارانی و مرطوب بر عمر لنت تاثیر می‌گذارد. همچنین هوای سرد و خشک نیز باعث سختی لنت و در نتیجه کاهش عمر آن می‌شود. اگر دقت کرده باشید، در هوای سرد و زمانی که خودرو را تازه روشن کرده‌اید و هنوز موتور به طور کامل گرم نشده است، در زمان ترمزگیری صدایی از لنت می‌آید که البته بعد از مدتی این صدا رفع می‌شود. همچنین هوای بارانی نیز باعث کم شدن عمر لنت می‌شود.
جنس و کیفیت لنت: بدیهی است که لنت های درجه دو و بی کیفیت و همچنین لنت های تقلبی که به اسم لنت های اصلی فروخته می شوند، خیلی سریع‌تر تمام می‌شوند و به سرعت شیشه می‌کنند. همچنین به دلیل سخت بودن این لنت ها، مواد اصطکاکی موجود بر روی لنت به سرعت تمام می‌شوند. به همین دلیل توصیه می شود برای خرید لنت ترمز جک جی 5 همواره از برند های معتبری خریداری کنید که دارای گارانتی و تضمین کیفیت و کارایی هستند.
برای مشاهده انواع برند های لنت ترمز جک جی 5 در فروشگاه پارتکده بر روی این لینک کلیک کنید.
نوع جاده: یکی از عوامل تاثیر گذار دیگر بر کیلومتر تعویض لنت ترمز نوع جاده ای است که در آن از خودرو استفاده می‌کنید. طبیعی است که رانندگی بر روی یک جاده خاکی و پر از چاله و چوله در مقایسه با جاده ای با اسفالت نو و با کیفیت، به مراتب در عمر لنت تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش عمر آن می‌شود. همچنین جاده های پیچ در پیچ نیز چون در آن ها شما مجبور به ترمز های متوالی هستید و همچنین جاده ها با ترافیک های شهری سنگین، باعث می‌شوند تا لنت داغ شده و همین عامل سبب کم شدن عمر آن می‌شود.
قطعات سیستم ترمز: سالم بودن قطعات سیستم ترمز باعث می‌شود تا لنت عملکرد خوبی داشته باشد و تحت فشار نباشد. البته خراب بودن هر کدام از قطعات سیستم ترمز باعث بروز مشکلاتی دیگر همچون صدا دادن در زمان ترمز و یا لغزش خودرو در زمان ترمزگیری می‌شود. در کنار همه این ها، خرابی قطعات سیستم ترمز باعث اتمام سریع لنت ترمز نیز می‌شود.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید