مجله پارتکده

تعویض روغن موتور چقدر طول می‌کشد و چه زمانی باید انجام شود؟ - بررسی مسائل تعویض روغن موتور در مجله پارتکده

1،شهریور،1400
بررسی-مسائل-تعویض-روغن-موتور-در-مجله-پارتکده
نمی‌شود که در مورد تعمیر و نگهداری خودرو صحبت کرد و حرفی از تعویض روغن به میان نیاورد. تعویض روغن یکی از متداول‌ترین پروسه‌ها در تعمیر و نگهداری خودرو است. با این حال، ممکن است در مورد این روند سوالاتی داشته باشید و ما این جا هستیم تا به برخی سوالات شما پاسخ دهیم. اگر دقیق نمی‌دانید که تعویض روغن چقدر ممکن است طول بکشد یا مطمئن نیستید که اتومبیل خود را برای تعویض روغن کجا ببرید و هر گونه سوال دیگر در مورد تعویض روغن، در ادامه با مجله پارتکده همراه باشید تا شما را با بهترین روش تعویض روغن اتومبیل آشنا کنیم تا بتوانید اتومبیل خود را سرحال نگه دارید.

تعویض روغن چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان تعویض روغن به عوامل مختلفی بستگی دارد. این که شما روغن موتور اتومبیل خود را خودتان را عوض می‌کنید یا آن را به تعمیرگاه می‌برید؟ متخصصینی که فقط در حوضه تعویض روغن موتور کار می‌کنند در سریعترین زمان ممکن این کار را انجام می‌دهند، به دلیل این که کار این متخصصین فقط این است که هر روز روغن را تعویض کنند؛ به طور کلی در تعویض سریع روغن موتور استاد هستند. اما اگر خودتان روغن موتور اتومبیل‌تان را عوض کنید، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، به خصوص اگر در این کار مهارت کافی را نداشته باشید و فقط چندین روغن موتور اتومبیل خود را عوض کرده باشید.
اگر اتومبیل خود را به داخل تعمیرگاه مخصوص بیاورید، باید بین 15 تا 45 دقیقه برای تعویض روغن موتور خود منتظر بمانید. اگر اتومبیل خود را به یک تعمیرگاه مخصوص تعویض روغن موتور در حداقل زمان ببرید و بلافاصله نوبتتان شود، این پروسه می‌تواند تنها تا 15 دقیقه به طول انجامد. این برآورد ها ممکن است بر اثر دیگر عوامل دیگر مدت زمان انتظار را طولانی‌تر کند؛ عواملی مانند سایر مشتریانی که خدماتی غیر از تعویض روغن موتور می‌خواهند یا مشتریانی که قبل از شما به آن جا رسیده‌اند.
در تعمیرگاه هایی که همه‌ خدمات خودرو را ارائه می‌دهند ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، بنابراین انتظار می‌رود که بین 30 تا 45 دقیقه در این مکان‌ها در صف انتظار بمانید. در نهایت، بسته به ابزار در دسترس، تجربه فرد و نحوه‌ی کار تعمیرگاه، تعویض روغن معمولاً بین 30 دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد.
عامل دیگری که در مدت زمان تعویض روغن موتور موثر است این است که اتومبیل شما چیست و از چه نوعی است. بسیاری از خودرو ها دارای دوشاخه و فیلتر تخلیه روغن هستند که به راحتی در قسمت پایینی خودرو قابل دسترس هستند، اما همه خودرو ها این امکان را ندارند. اگر دسترسی به دوشاخه خودرو سخت‌تر باشد، ممکن است این روند کمی زمان بر شود.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

زمان-تعویض-بررسی-مسائل-تعویض-روغن-موتور-در-مجله-پارتکده

چرا تعویض روغن در تعمیرگاه‌های معمولی بیشتر از تعمیرگاه‌های مخصوص تعویض روغن موتور طول می کشند؟

دو عامل اصلی وجود دارد که باعث می‌شود تعمیرگاه‌های مخصوص تعویض روغن موتور سریعتر از تعمیرگاه های معمولی روغن موتور شما را عوض کنند. اولین دلیل این است که تعمیرگاه های مخصوص تعویض روغن موتور در تعویض روغن تخصص دارد، بنابراین در راه انداختن کار شما بسیار سریعتر عمل می‌کند. اما دومین دلیل می‌تواند این باشد که در تعمیرگاه معمولی، معمولاً علاوه بر تعویض روغن موتور قسمت های دیگری از اتومبیل نظیر بررسی فشار باد لاستیک، سطح مایع خنک کننده و سایر قسمت‌ها را نیز کنترل می‌کنند، بنابراین تعویض روغن موتور در این نوع تعمیرگاه ها زمان بیشتری می‌برد.
قبل از انتخاب مناسب‌ترین متخصص برای سرویس خودروی خود، مشخص کنید که آیا نیاز به بررسی سایر اجزا یا تعمیر آن ها دارید یا خیر. در عین حال ممکن است موارد دیگری در خودرو شما وجود داشته باشد که نیاز به توجه فوری دارند، در یک تعمیرگاه معمولی امکان تشخیص آن توسط متخصصین حاضر در تعمیرگاه بالاتر است. تعمیرگاه‌های مخصوص تعویض روغن موتور تعویض روغن را معمولاً بسیار سریعتر و مقرون به صرفه انجام میدهد. اگر دائماً روغن موتور خود را در تعمیرگاه‌های مخصوص تعویض روغن موتور تعویض کرده‌اید، برنامه داشته باشید تا برای بازرسی‌های معمول به تعمیرگاه خودرو محلی خود بروید از سلامت خودروی خود مطمئن شوید و اگر اتومبیلتان احتیاج به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و سایر موارد را دارد، انجام شود.
مطالب مرتبط: منظور از چراغ باتری چیست؟

تعویض-روغن-موتور-در-مجله-پارتکده

در صورتی که خودم روغن موتور اتومبیلم را عوض کنم، زمان کمتری میبرد؟

اگر به دنبال راهی برای صرفه‌جویی در هزینه و مراقبت از خودرو خود هستید، ممکن است بپرسید: "آیا خودم میتوانم روغن موتور اتومبیلم را عوض کنم؟" شما میتوانید روغن موتور اتومبیلتان را عوض کنید، اما اجازه بدهید شما را آگاه کنم، این کار خیلی بیشتر از تعویض روغن موتور توسط یک متخصص حرفه‌ای طول میکشد. اگر ابزارهای حرفه‌ای و تجربه کافی دارید، ممکن است بتوانید روغن موتور اتومبیل خود را در کمتر از 30 دقیقه تعویض کنید. با این اوصاف، بسیار بعید است که خودتان بتوانید روغن موتور اتومبیل خود را سریعتر از آنچه یک متخصص حرفه‌ای میتواند تعویض کنید، بدون در هر صورت، یک تعمیرکار حرفه‌ای در حوضه تعویض روغن موتور، کار هر روزش عوض کردن روغن موتور است. با این حال، ممکن است شما با این کار در هزینه‌تان صرفه‌جویی کنید، و همچنین میتواند برایتان سرگرم‌کننده باشد!
در این صفحه با نحوه تعویض لنت ترمز آشنا شوید.

هر چند وقت یک بار باید روغن موتور اتومبیل خود را تعویض کنم؟

یک قاعده کلی قدیمی می‌گوید، تعویض روغن موتور همیشه در هر 4.5 الی 5 هزار کارکرد یا سه ماه یک بار باید انجام شود، البته این یک ایده کلی و قدیمی است. تعویض روغن موتور باید در مواقعی که ضروری است باید انجام شود؛ در واقع تعویض روغن باید زمانی انجام شود که وسیله نقلیه شما به آن احتیاج داشته باشد، بسیاری از وسایل نقلیه پس از 4.5 هزار کارکرد هم عملکرد خوبی دارند و نیازی به تعویض روغن موتور ندارند. حال برخی از خودرو ها به دفعات بیشتری نیاز به تعویض روغن دارند. اگر فقط اکثر اوقات با سرعت پایین رانندگی می‎کنید و مکرراً موتور اتومبیل را روشن می‌کنید، ممکن است بعد از هر 1.5 هزار کارکرد به تعویض روغن موتور نیاز داشته باشید. رانندگانی که به طور مداوم فقط 20 کیلومتر یا کمتر رانندگی می‌کنند؛ باعث می‌شوند چگالشی در سیستم جمع‌آوری شود که باعث شود روغن موتور سریعتر تجزیه شود.
از سوی دیگر، بسیاری از وسایل نقلیه می‌توانند به راحتی تا 16 هزار کارکرد هم برانند. وقتی در خودرو‌ های جدیدتر از روغن موتور ترکیبی استفاده می‌کنید؛ می‌توانید مسافت‌ بیشتری را با آن ها رانندگی کنید، حتی ممکن است بتوانید قبل از تعویض روغن تا 16 هزار کیلومتر رانندگی کنید. البته بهتر است قبل از رانندگی در این مسافت بدون تعویض روغن، با یک حرفه‌ای در فروشگاه اینترنتی پارتکده یا با تعمیرگاه محلی خود مشورت کنید؛ به هر حال شرایط رانندگی شما هر چه که باشد، یک قانون مهم و کلی این است که به طور کامل باید به الزامات اشاره شده در دفترچه راهنمای مالک در مورد فاصله‌ی تعویض روغن موتور پایبند باشید.

اگر روغن موتور اتومبیل خود را تغییر ندهم چه اتفاقی می‌افتد؟

تعویض مکرر روغن موتور به افزایش طول عمر موتور و سایر قطعات آن کمک می‌کند. شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر احتمالاً چند صد کیلومتر از مسافت توصیه شده برای تعویض روغن موتور عبور کرده‌اید. اما اگر روغن موتور اتومبیل خود را دقیقاً طبق برنامه تغییر ندهید، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگرچه گاهی اوقات فاصله زمانی توصیه شده قابل تغییر است، اما با گذشت زمان می‌تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد. روغن موتور قدیمی و مانده مات و سیاه تیره می‌شود و باعث بوجود آمدن لجن در موتور اتومبیل شما می‌شود. با گذشت زمان، این لجن‌ می‌تواند نقاط اصطکاک ایجاد کند، قطعات را مسدود کرده و باعث گیرپاژ موتور اتومبیل شود. این وضعیت می‌تواند برای موتور زیان‌آور و خطرناک است، مهم است که روغن موتور اتومبیل خود را جدید، تمیز و آماده روغن کاری مناسب تمام اجزای متحرک موتور خود نگه دارید.
مطالب مرتبط با روغن موتور در این صفحه قابل مشاهده است.

به چه نوع روغنی احتیاج دارم؟

اکنون که می‌دانید هر چند وقت یکبار باید روغن موتور اتومبیل خود را عوض کنید، زمان انتخاب بهترین روغن موتور برای اتومبیل شما فرا رسیده است. در دفترچه راهنمای ماشین شما وزن دقیق روغن موتور اتومبیل شما مشخص شده است. وزن روغن موتور، مانند 5W-20 یا 10W-30 ، تاثیر ویسکوزیته در دمای ایده‌آل بر روی روغن موتور را توصیف می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روغن موتور، تفاوت روغن موتور ترکیبی در مقابل روغن موتور معمولی، و بهترین مارک ها و افزودنی ها برای اتومبیل خود، به صفحه روغن موتور مراجعه کنید.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید