مجله پارتکده

بررسی تفاوت ساندرو معمولی با استپ وی در فروشگاه پارتکده - ساندرو بخرم یا استپ وی؟

17،تیر،1400
تفاوت-ساندرو-معمولی-با-استپ-وی-در-فروشگاه-پارتکده
همانطور که در مطلب مزایا و معایب ساندرو نیز مطرح شد؛ رنو ساندرو در سال 2007 و تحت برند داچیا معرفی شد و در سال 94 توسط پارس خودرو وارد بازار خودرو کشورمان شد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مدل تولید شده در ایران فیس لیفتی از همان نسل اول است. در حالی که ساندرو در حال حاضر در بازارهای جهانی در نسل دوم خود به تولید می‌رسد که در سال 2012 معرفی شده، تغییرات بسیاری را تجربه کرده است. ساندرو در ایران به دو صورت ساندرو معمولی و ساندرو استپ وی موجود است. در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به بررسی و بیان تفاوت های بین ساندرو معمولی و ساندرو استپ وی بپردازیم.
مطالب مرتبط: صفحه محصولات ساندرو

مقایسه ساندرو معمولی با استپ وی

ساندرو هاچبک و ساندرو استپ وی دو خودرو تقریبا پرطرفدار بازار ایران محسوب می‌شوند که این روز ها به دلیل سواری مناسب و عملکرد بهتر نسبت به خودرو های هم رده خود، توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کرده‌اند. به دلیل شباهت‌های بی‌شمار این دو خودرو به یکدیگر، در ادامه این مطلب تصمیم داریم این دو خودرو را با یکدیگر مقایسه کرده و نتیجه آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تفاوت در طراحی ظاهری ساندرو معمولی با استپ وی

در یک نگاه کلی می‌توان گفت که رنو ساندرو از نظر طراحی نسبتا ضعیف در مقایسه با سایر همتایان خود عمل کرده است که شاید به مزاج هر کسی خوش نیاید، البته با توجه به این که در سال 2007 شرکت رنو هدف از ساخت این خودرو را عرضه ارزان‌ترین هاچبک دنیا به بازار عنوان کرده، این طراحی ضعیف چندان هم عجیب به نظر نمی‌رسد.
طراحی محافظه‌کارانه و بشدت ساده بدنه و چراغ‌های خودرو، ابعاد کوچک بدنه، پلتفرم و پیشرانه مشترک با خودرو های دیگر، همه و همه حکایت از طراحی و تولید خودرویی ارزان‌قیمت و اقتصادی توسط شرکت سازنده دارد و مهر تأییدی بر این مطلب است که شرکت رنو سعی داشته تا جای ممکن هزینه‌های تولید این خودرو را کاهش دهد. رنو ساندرو استپ وی نیز از طراحی یکسانی با برادر کوچک‌تر خود برخوردار است و درواقع تفاوت ‌های این دو خودرو تنها در بخش‌هایی همچون رنگ مشکی کاسه ‌چراغ، باربند روی سقف، دفیوزر کرومی سپر ها، قسمت‌ های رنگ نشده(سیاه‌رنگ) سپر جلو و عقب، ضربه‌گیر های اطراف گلگیر ها، آینه ‌های جانبی نقره‌ای‌رنگ و مهم‌تر از همه ارتفاع بیشتر آن خلاصه می‌شود. اضافه شدن قطعات این‌چنینی باعث شده تا با وجود پلتفرم و طراحی مشترک دو خودرو، ساندرو استپ وی ابعاد نسبتا بزرگ‌تری در مقایسه با ساندرو هاچبک داشته باشد.
مطالب مرتبط: صفحه محصولات ساندرو

1-تفاوت-ساندرو-معمولی-با-استپ-وی-در-فروشگاه-پارتکده

تفاوت در کابین داخلی ساندرو معمولی با استپ وی

مهندسین شرکت رنو فضای داخلی هر دو این خودرو ها را کاملا مشابه یکدیگر طراحی کرده‌اند به طوری که کوچک‌ترین تفاوتی در بین آن‌ها به چشم نمی‌خورد. در فضای کابین هر دو خودرو قطعات مشترک بسیاری با تندر 90 به چشم می‌خورد که باعث شده طراحی داخلی این خودروها نیز همچون تندر 90 کمی زمخت، بی‌روح و عاری از هرگونه قطعات لوکس باشد. ناگفته نماند، فضای داخلی این دو برادر کاملا مشابه فضای داخلی تندر 90 پلاس است و در واقع هر سه این خودروها از یک طراحی مشترک برخوردار هستند.
مطالب مرتبط با ساندرو

امکانات و آپشن رنو ساندرو هاچبک و استپ وی تفاوت دارد؟

رنو ساندرو هاچبک و استپ وی، از لحاظ امکانات و آپشن ‌ها کاملا در یک سطح قرار داشته و در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت که نسبت به تمامی خودرو های این رنج قیمتی از امکانات و تجهیزات کمتری برخوردارند. ناگفته نماند که نسخه اتوماتیک هر دو خودرو مورد بحث، تیپ فول آن محسوب می‌گردد و به همین دلیل در مقایسه با نسخه دنده دستی از امکانات بیشتری برخوردارند. از جمله امکاناتی که در تیپ اتوماتیک این خودرو ها به‌کاررفته است می‌توان به سیستم تهویه مطبوع با کنترل دستی، شیشه بالابر برقی جلو و عقب، کنترل سیستم صوتی زیر فرمان، برف‌پاک‌کن و شیشه‌شور عقب به همراه مه‌زدا، کامپیوتر سفری، سیستم صوتی (رادیو/ سی دی/USB 4 / بلندگو/ بلوتوث) و فرمان هیدرولیک تقویت شده اشاره کرد.

مقایسه موتور رنو ساندرو هاچبک و استپ وی

موتور پیشرانه ساندرو استپ وی، همان موتور K4M معروف رنو است که ۱٫۵۹۸ سی سی حجم و ۱۶ سوپاپ دارد. قدرت و گشتاور این موتور به ترتیب به ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۸ نیوتن متر می‌رسد. جعبه دنده مورد استفاده در ساندرو استپ وی اتوماتیک، همان ۴ دنده خودکار (DP2) استفاده شده در ساندرو اتوماتیک و تندر ۹۰ اتوماتیک است. اما جعبه دنده به کار رفته در ساندرو استپ وی دنده‌ای، دو تفاوت مهم با نمونه مشابه در ساندروی معمولی دارد:
جعبه دنده استپ وی دنده ای فاقد گردگیر پلوس در سمت چپ است و محل اتصال کابل دسته دنده در این جعبه دنده، متفاوت است. به همین ترتیب، کیت کلاچ ساندرو استپ وی دنده‌ای خلاف ساندروی معمولی دنده‌ای که از نوع سیمی بود، به نوع هیدرولیکی تغییر یافته است. به این مساله به تفصیل در قسمت جعبه دنده همین مطلب پرداخته خواهد شد.
مطالب مرتبط: صفحه محصولات ساندرو

تفاوت-موتور-ساندرو-معمولی-با-استپ-وی-در-فروشگاه-پارتکده

مقایسه سیستم تعلیق رنو ساندرو هاچبک و استپ وی

فنرهای به کار رفته در رنو ساندرو استپ وی مشابه با فنر های به کار رفته در رنو ساندرو و رنو تندر ۹۰ است اما کمک فنر های استفاده شده متفاوت اند و امکان جابجایی آن ها وجود ندارد. همچنین فنر ها و کمک فنر های به کار رفته در سیستم اکسل عقب رنو ساندرو به کمک فنر های به کار رفته در سیستم اکسل عقب رنو تندر ۹۰ مشابه است ولی آن چیزی که در رنو ساندرو استپ وی به کار گرفته شده است با این دو متفاوت است و امکان جابجایی آن وجود ندارد.
همچنین به دلیل این که ارتفاع رنو ساندرو استپ وی از سطح زمین اندکی افزایش پیدا کرده است، می‌تواند در سطوح ناهموار که دارای پستی و بلندی بیشتری باشد، عملکرد بهتری داشته باشد، به عبارت دیگر قابلیت های این خودرو در مقابله با سطوح ناهموار افزایش یافته است. از نقطه نظر فنی، برای این که افزایش ارتفاع خودرو مشکلی در پایداری خودرو ایجاد نکند، کمک فنر های جلوی خودرو ساندرو استپ وی تغییر کرده است، همچنین فنرهای نصب شده بر روی اکسل عقب خودرو Stepway با ساندرو متفاوت است که این دو تغییر عمده موجب شده تا سیستم تعلیق آن در جاده های سنگلاخی و ناهموار، واکنش بهتری از خود نشان داده و علاوه بر این که پایداری بیشتری داشته باشد، سرنشینان خودرو احساس امنیت و راحتی بیشتری نیز نمایند.

تفاوت سیستم انتقال قدرت در رنو ساندرو هاچبک و استپ وی

سیستم انتقال قدرت هر دو خودرو در دو مدل جعبه دنده دستی و جعبه دنده اتوماتیک در بازار خوردوی کشورمان عرضه شدند. جعبه دنده اتوماتیک به کار رفته در رنو ساندرو و رنو ساندرو استپ وی همان جعبه دنده DP2 است که در رنو تندر ۹۰ نیز نصب شده است. اما جعبه دنده دستی به کار گرفته شده در رنو ساندرو استپ وی دو تفاوت عمده با جعبه دنده دستی رنو ساندرو دارد که عبارتند از:
این گیربکس فاقد گردگیر در پلوس سمت چپ می‌باشد. محل اتصال کابل دسته دنده در این مدل گیربکس متفاوت است.
با مکانیزم مورد استفاده در سیستم کلاچ مدل دستی رنو ساندرو از نوع سیمی است اما در مدل دستی رنو ساندرو استپ وی از نوع هیدرولیکی استفاده شده است.
همچنین رنو ساندرو استپ وی در موارد زیر نیز تفاوت‌ هایی را با رنو ساندرو دارد:
پلوس سمت چپ و راست
دسته دنده کیت کلاچ مکانیزم تعویض دنده
قطعات و لوازم یدکی
با توجه به میزان شباهت این دو خودرو با یکدیگر می‌توان گفت که در بیشتر لوازم و قطعات فنی این دو خودرو با یکدیگر یکسان هستند. تفاوت این دو خودرو بیشتر در لوازم مصرفی همچون لنت ترمز ساندرو است. در قطعات یدکی شباهت بسیار زیادی دارند و لوازم بدنه نیز تفاوت مربوط به موارد همچون سپر و چراغ می‌شود.
مطالب مرتبط با ساندرو

ساندرو بخریم یا استپ وی؟

می‌توان از مطالب بالا این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که ساندرو استپ وی و ساندرو هاچبک تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و شرکت رنو تنها سعی داشته با ایجاد برخی تغییرات جزئی در نمای ظاهری رنو ساندرو هاچبک و تبدیل آن به یک هاچبک کراس، آن را برای کسانی که علاقه زیادی به خروج از جاده ‌های شهری و گشت‌وگذار در جاده‌های ناهموار دارند آماده سازد.
در یک جمع بندی می‌توان گفت ساندرو استپ وی با توجه به برخورداری از ظاهری شبیه به کراس اوور های کوچک و ارتفاع بیشتر از سطح زمین، می تواند برای مشتریان ایرانی که از قدیم به خودروهای شاسی بلند علاقه داشتند؛ مناسب‌تر باشد. هر چند این یک شاسی بلند نیست، اما شاید تا حدودی بتواند حس سواری با خودروی بلندتر را شبیه سازی کند. از سویی، با توجه به کیفیت پایین آسفالت جاده های کشورمان، بهبود سیستم تعلیق استپ وی آپشنی مناسب برای خریدار ایرانی است.
از سوی دیگر، کیت بدنه نصب شده در استپ وی، ظاهری اسپرت‌تر و شکیل‌تر را نسبت به ساندرو های استاندارد به وجود می‌آورد و توانسته است چهره ساندرو را از آن سادگی مفرط، خارج کند. در نهایت، درست است که برای خرید استپ وی باید پول بیش تری پرداخت کنیم، اما هنگام فروش نمونه های کارکرده، این نسخه همواره نسبت به نسخه عادی، در جایگاه بالاتری قیمت‌گذاری می‌شود و از بازار خرید و فروش داغ‌تری برخوردار است. با در نظر گرفتن تمام موارد گفته شده، به نظر کارشناسان فروشگاه اینترنتی پارتکده ساندرو استپ وی، ارزش 60 میلیون تومان هزینه بیشتر را دارد و می‌تواند گزینه ای باکیفیت و مناسب در آشفته بازار کنونی خودرو باشد.
مطالب مرتبط : مزایا و معایب ساندرو

بررسی-تفاوت-ساندرو-معمولی-با-استپ-وی-در-فروشگاه-پارتکده
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید