مجله پارتکده

لنت ترمز چیست؟ - معرفی لنت ترمز و عملکرد آن در سیستم ترمز از زبان کارشناسان پارتکده

1،خرداد،1400
لنت-ترمز-چیست-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده
همه ما می‌دانیم که سیستم ترمز چه می‌کند. وظیفه ترمز کم کردن سرعت و یا توقف کامل خودرو است. در این فرآیند، لنت‌ ترمز نقشی بسیار حیاتی ایفا می‌کند. لنت ترمز قسمتی از سیستم ترمز وسایل نقلیه ‌است که با ایجاد اصطحکاک با دیسک یا کاسه ترمز موجب شتاب منفی در اتومبیل می‌شود. نیرو این سیستم معمولا ۱۰ برابر نیرو موتور و حتی گاها بیشتر می‌باشد. برای متوقف کردن خودرویی با وزن یک تن که با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است توانی به میزان ۱۵۰ کیلووات مورد نیاز است. این نیرو به شکل انرژی حرارتی (که در برخی نقاط از لنت ترمز دمای آن به ۳۰۰ الی ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد) دفع می‌شود. در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم چیستی و عملکرد لنت ترمز خودرو را تعریف کنیم.
مناسب را دارید با مراجعه به فروشگاه لوازم یدکی پارتکده خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنید و از تخفیفات ویژه بهره‌مند شوید.
همچنین برای مشاوره رایگان می‌توانید با شماره دفتر پارتکده تماس بگیرید: 02166842701

لنت ترمز چیست؟

ترمز ها در شرایط اضطراری می‌توانند ماشین را متوقف کنند تا اتوموبیل به خودرو های دیگر، موتورسوار ها و عابران پیاده و موانع برخورد نکند. بنابراین اهمیت این سیستم نباید نادیده گرفته شود. لنت ترمز مهمترین قطعه سیستم ترمز است که وظیفه اصلی سیستم ترمز ماشین را با ایجاد اصطحکاک انجام می‌دهد. برای آن که بهترین استفاده و نتیجه را از ترمزهایتان داشته باشید و سیستم ترمز را در وضعیتی مناسب نگاه دارید، همواره باید قطعات این سیستم را چک کنید تا مشکلی نداشته باشند.
مطالب مرتبط: فروشگاه لنت ترمز پارتکده

لنت-ترمز-چیست-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

لنت ترمز چطور کار می‌کند؟

توقف خودرو نیازمند اصطکاک است و تولید سایش در سیستم ترمز، برعهده لنت ‌هاست. لنت‌ ها روی دیسک ‌ها فشرده می‌شوند و سایش بین لنت و دیسک، موجب تولید اصطحکاک و کاهش سرعت اتومبیل می‌شود. لنت وظیفه دارد با تولید نیروی اصطکاکی مناسب انرژی جنبشی چرخ متحرکی را که تحت تأثیر نیروی موتور می‌باشد را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل کند و سپس انرژی حرارتی را در مکان پخش نماید که با این عمل خودرو از حالت حرکت به حالت سکون درمی‌آید و یا از سرعت آن کاسته می‌شود.
به این فکر کنید که در طی یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال، چند بار باید لنت ‌‌ها روی دیسک ‌ها فشرده شوند؟ در نتیجه فرسایش لنت‌ ها و احتیاج آن‌ ها به جایگزینی طبیعی است.

لنت-ترمز-چیست-انواع-لنت-ترمز-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

لنت ترمز چقدر عمر می‌کند؟

هیچ قانون مشخصی برای این مسئله وجود ندارد. عمر دیسک ‌ها به نوع خودرو، روش رانندگی و محل رانندگی دارد. البته به طور کلی عمر لنت نزدیک ۸۰ هزار کیلومتر تخمین می‌شود. اما زمان مناسب برای تعویض لنت کاملا وابستگی به خودروی شما دارد و عوامل متعددی بر آن تاثیر می‌گذارند.

مشخصات لنت ترمز خوب

لنت باید ضریب اصطکاکی بالا و پایدار داشته و با تغییرات درجه گرما خاصیت خود را از دست ندهد و همچنین باید در برابر سائیدگی استحکام داشته و به کاسه ترمز آسیب نرساند.
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

تولید لنت ترمز به چه صورت است؟

در همه روند های تولید لنت دو پروسه عمده را وجود دارد:
ساخت کفشک: کفشک محل قرارگیری لنت است و با توجه به طراحی سازنده، شکل متفاوتی دارد.
ساخت لقمه لنت: لقمه لنت به ۵ مدل تقسیم می‌شود که عبارت است از:
بدون آزبست ارگانیک
سرامیکی
نیمه متالیک
کم متالیک
زینتری
مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟

لنت های ترمز در حالت کلی چند نوع اند؟

لنت های ترمز به دو نوع کفشکی و دیسکی تقسیم بندی می‌شوند.
لنت کفشکی: لنت های کفشکی در خودرو های قدیمی کاربرد دارند.
لنت دیسکی: که نسبت به لنت های کفشکی حائز مزایایی هستند.

عمر سودمند لنت ترمز چقدر است؟

بعضی اجزای اتومبیل مانند پالایه هوا و روغن موتور باید مرتب تعویض شوند، اما بعضی دیگر از جمله لنت ترمز قانون خاصی در باره جایگزینی ندارند و این راننده است که باید با چک کردن عملکرد ترمز، وضعیت لنت‌ها را تخمین بزند و در صورت نیاز, آن‌ها را تعویض کند. با این که دستورالعمل مشخصی برای تعویض لنت ترمز وجود ندارد، ولی معمولا بعد از طی ۸۰ هزار کیلومتر لنت ‌های ترمز مستهلک می‌شوند و در صورت کند شدن سیستم ترمز باید آن را جایگزین کرد.
عمر سودمند لنت ترمز بیش از هرچیزی به سبک رانندگی، کیفیت لنت ترمز اتومبیل و نحوه نگهداری از خودرو ربط دارد.
مطالب مرتبط: نحوه تعویض لنت ترمز قدم به قدم در پارتکده

لنت-ترمز-چیست-دیسک-ترمز-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

چرا باید لنت ترمز را تعویض کرد؟

پس از مدت زمانی بدیهی است که سطح اصطکاکی لنت تمام شده و همین‌طور دیسک ترمز نیز فرسوده می شود و در این زمان نیاز به جایگزینی این قطعات خواهید داشت. رانندگی با لنت ‌های فرسوده تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود و باید هرچه سریع‌تر جایگزین شوند. لنت ‌های فرسوده باعث می‌شوند، مسافت بیش‌تری طول بکشد تا اتومبیل متوقف شود، پدال ترمز سفت نبوده و یا پائین‌تر از حد معمول قرار گیرد و قدرت ترمز به شدت کم می شود.
منبع بخشی از مطالب: wikipedia

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید