مجله پارتکده

نقد و بررسی تویوتا راوفور – بررسی راوفور از نگاه کاربران

27،اردیبهشت،1400
نقد-و-بررسی-راوفور-ازنگاه-کاربران-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده
تویوتا خودروساز ژاپنی است که مدت ها در ایران فعالیت دارد؛ تویوتا راوفور اتومبیلی امروزی است که در بازار ایران نیز عرضه شده است؛ در نتیجه هنوز فرصت رشد دارد. البته باید گفت کوچکتر بودن تویوتا C-HR نشان می‌دهد که در حال حاضر تویوتا نسبت به سال های قبل ابتکار و ظرافت بیشتری در طراحی این مدل ماشین ها به خرج می‌دهد. چرا که طبق نظرسنجی های انجام شده بسیاری از کاربران C-HR را جانشین RAV4 می‌دانند.
در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم از نگاه کاربران خودرو تویوتا راوفور را بررسی کنیم.

نگاهی اجمالی به تویوتا راوفور

نسل اول RAV4، به خصوص به عنوان یک اتومبیل سه در، مورد توجه بسیاری از کاربران تویوتا قرار گرفت اما بعد از آن همه چیز عادی شد. با رونمایی از خودروی نسل چهارم که بیشتر نسخه هیبریدی آن به فروش می‌رسید، یک ضربه بصری به نسل سوم وارد شد که نمودار فروش آن با افت شدید مواجه شد. با تمام این موارد، این نسل RAV4 پرفروش‌ترین شاسی‌ بلند جهان و چهارمین خودرو پرفروش شرکت تویوتا بوده است.
مدل جدید RAV4 نسبت به گذشته پیشرفت داشته است: طول اتومبیل بیشتر ولی در کل کوتاه‌تر شده و این تغییر از نظر کاربران نه تنها ناخوشایند به نظر نمی‌رسد، بلکه یک سر و گردن از خانواده‌‌ی کراس اوور های بزرگ و متوسط بالاتر است. قشقایی، هیوندا CR-V، تیگان VW، فورد کوگا و پژو 3008 از جمله اتومبیل های کلاس راوفور هستند که می‌توان با این اتومبیل جدید مقایسه کرد.
طراحی راوفور شکلی شبیه به سطح تراشیده شده‌ی الماس و هشت ضلعی خم شده دارد و از طراحی‌های جدید لکسوس یا تویوتا C-HR بی کم و کاست‌ نیست. تا به حال هیچ تجربه وحشتناکی ازین خودرو بازگو نشده اتفاقا بررسی های انجام شده نشان می‌دهد کاربران به مرور به منحصر به فرد بودن آن علاقه‌مند خواهند شد.
تویوتا راوفور در اصل یک شاسی‌بلند است تا یک کراس اوور. صندوق‌دار و جادار است و نسخه‌ی 4WD از خط تولید RAV4 است که بیشترین فروش را دارد. روکش مشکی پایین بدنه و قوس های چرخ همگی از مشخصه ‌های یک شاسی بلند است. یک دکمه 'trail mode' در کنسول مرکزی دیفرانسیل ترمز دارد که استراتژی متفاوت ESP را فعال می‌کند. بر اساس نظرات کاربران در مقایسه این اتومبیل با خودرو های شاسی بلند دیگر باید گفت با راوفور عبور از چاله ‌های جاده‌ای اندکی چالش برانگیزتر از دیگر خودرو ها برای شما خواهد بود.
به طور گیج‌کننده‌ای این اولین مدل از سری RAV4 است که به جای لاستیک‌هایی مناسب برای تمام فصول با لاستیک‎‌های تابستانی استاندارد عرضه شده است. این آپشن برای کسانی که در جاده‌ ها رفت و آمد می‌کنند مناسب است، اما اگر کسی قصد سفر به مکان‌های سردسیر و برفی را دارد، باید از لاستیک‌ های مناسب برای گل و برف استفاده کند.

نقد-و-بررسی-راوفور-ازنگاه-کاربران-فروشگاه-اینترنتی-پارتکده

تویوتا راوفور در انگلیس

نکته جالب درباره راوفور این است که نسخه های ارائه شده این خودرو در انگلیس هیبریدی است. موتور 2.5 لیتری بنزینی جدید آن، بدون توربو است اما از زمان بندی سوپاپ چرخه اتکینسون استفاده می‌کند؛ همانطور که شرکت تویوتا برای خودروهای هیبریدی‌اش استفاده می‌کند. انتقال متناوب و غیر متغیر موتور/ ژنراتور تقسیم قدرت گیربکس خورشیدی نیز در این خودرو معمول است. همچنین در انگلیس اگر درهنگام خرید باکس AWD را تیک زده باشید، اتومبیل شما مجهز به چرخ ‌های عقب الکتریکی نیز خواهد بود اما تمام این مولفه ‌ها برای کاهش وزن و اصطکاک استفاده شده و موتور عقب آنقدر قوی است که می‌تواند بیشترین گشتاور اتومبیل را با سرعت کم تولید کند.

اگر به دنبال لنت ترمز راوفور هستید می‌توانید با رجوع به صفحه تویوتا راوفور، محصولات موردنظر را مشاهده و خریداری کنید.

نقد-و-بررسی-راوفور-ازنگاه-کاربران-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

رانندگی با تویوتا راوفور – راوفور در جاده چگونه است؟

یک تجربه ناخوشایند از نظر کاربران این خودرو این بوده است که سیستم هیبریدی تویوتا به شکل تهاجمی رانده می‌شود و ممکن است توسط نوسانات دیوانه وار اطراف و زمین مورد تهاجم قرار بگیرید. هر انقباض پای راست شما توسط تمام سرنشینان داخل خودرو قابل شنیدن خواهد بود.
دیگر تجربه نه چندان خوب کاربران این خودرو این بوده است که با وجود موتوری 2.5 لیتری کاملاً جدید راوفور، به نظر می‌رسد دریچه کنترل بنزین آن پهن‌تر، قدیمی‌تر و زمخت است و ارتعاشات را از طریق فرمان منتقل می‌کند.
پس اگر قصد خرید راوفور را دارید؛ این گوشزد را از ما بپذیرید و سبک رانندگی خود را تغییر دهید. رانندگی در خط صاف باعث کاهش لرزش ‌های ناشی‌گرایانه تحرک می‌شود و البته باعث کاهش مصرف سوخت اتومبیل شما نیز می‌شود. اگر بخواهیم منصفانه نظرات کاربران را بازگو کنیم، در زمانی که بخواهید فقط سرعت خود را افزایش دهید، دچار مسئله‌ای نخواهید شد. در واقع این اتومبیل در افزایش سرعت کاملا تصاعدی و راحت پیش می‌رود.
شاسی اتومبیل بسیار روان حرکت می‌کند. به لطف سیستم هوشمند فرمان و مرکز ثقل کوتاه پلتفرم جدید، اتومبیل دقیق و تدریجی تغییر جهت می‌دهد. تعجب‌آور نیست که در شرایط خاص RAV4 ها دچار کم‌فرمانی می‌شوند و تمایل به مستقیم رفتن در پیچ را دارند. فرمان این اتومبیل برای ذائقه بسیاری از کاربران اروپایی بسیار سبک است، دلیل آن این است که این خودرو برای کاربران آسیایی و قاره آمریکا طراحی شده است.
از دیگر نظرات کاربران درباره خوب بودن این خودرو این بوده است که در واکنش به ضربه، نرم و ساکت است. درحالی که میرایی سرعت شناور بودن را کوتاه می‌کند، راننده کنترل خود را از دست نمی‌دهد و مسافران هم سفر آرامش‌بخشی را تجربه می‌کنند.
تعداد سیستم های کمکی راننده زیاد و با کیفیت به نظر می‌رسند و اکثر آن ها از جمله سیستم کنترل سرعت خیلی خوب عمل می‌کنند؛ اما انتظار زیادی از تنظیم فرمان سطح دو راوفور نداشته باشید. این فرمان تنها اصلاح گشتاور چرخ را به طور بسیار سبک تأمین می‌کند. پس اگر در جایی نزدیک خطوط سفید سرگردان شدید، از چراغ راهنما چشمک زدن به جای فرمان لرزان استفاده کنید، در غیر این صورت همه را با صدایی بوق-بوق مانند، آزار می‌دهید.
در جاده یک 4WD، کنترل کشش ظریف موتور های الکتریکی به گیرایی شگفت‌انگیزی کمک می‌کند. بد نیست که از پدال‌های ستون فرمان استفاده کنید تا کمی ترمز موتور اضافی این خودرو در سرازیری به کار گرفته شود. در مسیرهای شنی، سیستم تعلیق انعطاف‌پذیر باعث تحمل مقدار قابل‌توجهی بار می‌شود.

رانندگی-در-جاده-با-راوفور-فروشگاه-اینترنتی-لوازم-یدکی-پارتکده

کابین داخلی تویوتا راوفور – چیدمان و فضای داخل راوفور چگونه است؟

ظاهر راوفور به طور پیشرو طراحی شده و از کابینی کاملاً ویژه برخوردار است؛ اشکال بزرگ معمولا نوعی زمینه ذهنی قوی را در رانندگان و طرفداران شاسی بلندها منتقل می‌کند.
این خودرو بسیار خوب به قسمت انتهایی ماشین رسیده است. داشبورد و قسمت بالای درها به یک بالشتک دوخته شده وصل شده است و چندین دستگیره ازجمله دستگیره با جنس پلاستیکی راه راه لمسی دارد. متاسفانه قطعات آلومینیومی به طور واضحی جعلی هستند که این باعث نارضایتی کاربران این خودرو شده است.
صندلی های جلو مانند محلی دنج برای نشستن هستند. در برخی از نسخه های راوفور سیستم گرمایش و سرمایش وجود دارد و صندلی راننده به صورت الکترونیکی حرکت می‌کند.
تویوتا راوفور به عنوان عضوی از خانواده شاسی‌بلند ها باید جادار باشد که طبق کامنت های کاربران در این زمینه خوب عمل کرده است. در قسمت عقب خودرو، بزرگسالان از هر لحاظ فضای کافی دارند و صندوق عقب نیز در مقایسه با بیشتر اعضای جمعیت کراس اوور ها که ابعاد متوسطی دارند، بزرگ است. از ایرادات کامنت شده در قسمت عقب راوفور، درب صندوق عقب مجهز به سیستم اتوماتیک است که به طور آزاردهنده‌ای کند است.
در اطراف کابین پنج درگاه USB و یک شارژر بزرگ القایی وجود دارد. این اتومبیل ساخت 2019 است. نشان تویوتا به هنگام اتصال سیستم‌ ها و اجرای برنامه‌ ها روی صفحه یک موزیک است که در صورت اتصال می‌نوازد. اطلاعات مربوط به ترافیک به طور خودکار روی اتومبیل نصب نشده است. شما باید هر بار تلفن خود را به اتومبیل وصل کنید و از طریق WiFi داخلی خود تلفن همراه از آن استفاده کنید. Apple CarPlay و Android Auto روی خودرو نصب نیستند.
شرکت تویوتا اعلام کرده اگر می‌توانند یک شاسی‌بلند بسیار کم مصرف‌تر از بقیه رقبا طراحی کنند، چرا نتواند مانند دیگران سیستم اتصال غیر مستقیم تلفن همراه را طراحی و راه‌اندازی کنند؟ اما احتمال زیاد این امکان برای امسال و شاید سال بعد راه اندازی نشود. بهرحال شرکت تویوتا گفته است که در حال کار کردن بر روی آن هستند.
حالا که صحبت به این زمینه کشیده شد،گرافیک صفحه دیجیتال کاربر پسند نیست و همینطور نمایشگر مخصوص راننده مورد پسند کاربران قرار نگرفته است. اگر شما نیز از کاربرانی هستید که از این موارد خوشتان نیامده، می‌توانید یک سرعت‌سنج کوچک دیجیتالی به طور جداگانه خریداری و نصب کنید.
مطالب مرتبط: محصولات تویوتا راوفور

کابین-داخلی-راوفور-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

حرف ‌های نهایی و جمع‌بندی نظرات کاربران درباره راوفور

برایند کلی نظرات کاربران را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد:
"رانندگی با این اتومبیل خیلی سرگرم‌کننده نیست، اما به عنوان یک انتخاب صرفه‌جویانه در کلاس خودرو های شاسی‌بلند، هم از نظر مالی و هم از نظر مصرف سوخت، می‌تواند انتخاب خوبی باشد." این نظر، نظری کاملا کلی است، اما ما نمی‌توانیم به طور جداگانه برای تمام اجزا قضاوت کنیم. برای نظر دادن و قضاوت کردن اول باید اولویت‌ های شما را بدانیم.
اگر یک گیربکس دستی می‌خواهید، یا دوست دارید با یک موتور را به خاطر خود آن کار کنید، صراحتا به دنبال اتومبیل دیگری بروید. RAV4 سریع است و می‌توان با آن سبقت گرفت، اما رانندگی با برخی دیگر از اتومبیل ‌ها و یا حتی برخی دیگر از کراس‌اور ها لذت بیشتری دارد.
در نهایت می‌توان گفت راوفور به عنوان یک واگن خانوادگی بسیار جذاب است. حضور در آن راحت، جادار و دوست داشتنی است. و به عنوان یک انتخاب صرفه‌جویانه هم از نظر مالی و هم از نظر مصرف سوخت، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید