مجله پارتکده

چه شرایطی باید مهیا باشد تا مصرف لنت ترمز چانگان CS35 بهینه شود؟

21،اردیبهشت،1400
مصرف-بهینه-لنت-ترمز-چانگان-CS35-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده
همانطور که قبل‌تر در مطلب «بررسی سیستم ترمز چانگان CS35» به بررسی عوامل ایمنی در این خودرو پرداخته بودیم؛ گفتیم که خودرو چانگان از دسته خودرو های موفق در بازار ایران است. در نگاه اول خیلی از مخاطبان بازخورد خوبی از آن نشان ندادند؛ دلیل هم این بود که این خودرو چینی بوده و همیشه موضع‌گیری ها علیه خودرو چینی در ایران زیاد بوده است. بعد ها پس از ارائه این خودرو به بازار ایران، بالاخره مورد استقبال مردم قرار گرفت؛ اما همچنان بر روی چند مشکل آن همگی اتفاق نظر دارند. یکی از آن ها کیفیت پایین کابین است و دیگری سرو صدا هایی است که از موتور به گوش می‌رسد. در مطلب «قیمت لنت ترمز چانگان در چه بازه‌ای است؟» یک بررسی اجمالی درباره لنت ترمز چانگان CS35 داشتیم. در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم به شرایطی بپردازیم که با بوجود آوردن آن ها لنت ترمز چانگان CS35 مصرف بهینه‌تری خواهد داشت.

مطالب مرتبط: برای مشاهده محصولات مشابه لنت ترمز چانگان می‌توانید از صفحه چانگان CS35 بازدید کنید.

عوامل موثر در مصرف لنت ترمز چانگان

در تعریف مصرف لنت ترمز چانگان به چندین عوامل بالقوه و بالفعل که در رانندگی و یا در سیستم ترمز نهفته است؛ به صورت مختصر و مفید اشاره می‌کنیم. در حالت کلی عوامل موثر در مصرف بهینه لنت ترمز چانگان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

عوامل فنی سیستم ترمز: هر آنچه که باید برای مراقبت از سیستم ترمز خودرو چانگان انجام دهید تا مصرف بهینه‌تری داشته باشد.
عوامل رانندگی: سبک رانندگی ای که باید در رانندگی با چانگان CS35 رعایت کنید تا بازده لنت ترمز آن بیشتر شود.

مصرف-بهینه-لنت-ترمز-چانگان-CS35-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

لنت ترمز چانگان CS35 و لوازم جانبی آن

لنت ترمز چانگان با توجه به نمونه هایی که در بازار ارائه شده می‌تواند در بسته بندی خاص و یا همراه با لوازم جانبی مختلف و متنوع باشد. با توجه به این که از چه برندی استفاده می‌شود؛ لوازم جانبی آن هم می‌تواند متنوع باشد. در مطلب «مقایسه برند های لنت ترمز چانگان CS35» انواع برند های عرضه کننده این لنت که محصولات نسبتا خوبی را ارائه می‌دهند؛ بررسی شد. چیزی که می‌توان به صورت معمول دید این است که معمولا هر کدام از لنت ها چه ایرانی چه خارجی با پد هایی بر پشت لنت عرضه خواهند شد که ارتعاش لنت را هنگام درگیری کم می‌کند؛ به این پد ها "شیم" گفته می‌شود. البته برای لنت ترمز لوازم جانبی زیادی وجود دارد. به طور مثال در بعضی لنت ها رگه‌ های چسبی شکلی دیده می‌شود که به گفته بعضی برای تمیز کردن و صاف کردن سطح لنت مناسب است. یا در بعضی دیگر از لنت ها پیچ اضافه می‌گذارند. در بعضی موارد هم در داخل جعبه لنت، مفتول هایی خمیده اضافه می‌گردد که جزء فنری برای برگشت لنت است.

نکات مهم در هنگام تعویض لنت ترمز چانگان CS35

نکات مهم در هنگام تعویض لنت ترمز چانگان CS35 در هنگام عرضه لنت ترمز هنگامی که برای نصب لنت ترمز روی خودرو اقدام می‌کنید به همراه لنت توضیحاتی برای نصب داده می‌شود. توصیه کارشناسان فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی پارتکده بر این است که حتما این توضیحات را مطالعه نمایید. در هنگام نصب لنت حتما به وضعیت سطح لنت قبلی توجه بفرمایید سطح لنت فرسوده می‌تواند اطلاعات مفیدی را به شما بدهد. اگر سطح روی لنت به صورت سیقلی و روشن باشد به طوری که بتوان انعکاس نور را در روی آن دید، به اصطلاح می‌گویند لنت ترمز شیشه کرده و در این صورت احتمال آسیب به دیسک زیاد است. همینطور اگر سطح لنت همانند آیینه شده باشد نیز این امکان هست که دیسک شما نیز شیشه کرده باشد و هر لنت جدیدی را که استفاده کنید باعث تولید صدا می‌شود. همینطور دیر به دیر عوض کردن لنت یا استفاده از لنت های بسیار سخت باعث لبه‌دار شدن دیسک می‌شود که همین امر باعث ایجاد سوت در لنته ای بعدی می‌شود.

مطالب مرتبط: نحوه تعویض لنت ترمز – مراحل تعویض لنت ترمز قدم به قدم در پارتکده

وقتی با چانگان CS35 رانندگی می‌کنید، کمتر ترمز بگیرید!

همیشه محرک های بیرونی در هنگام رانندگی و عکس العمل راننده به آن ها است که فشردن ناگهانی پدال ترمز را به دنبال دارد و معمولا این امر باعث می‌شود که ترک ها و مک های ریزی در لنت به وجود بیاید و باعث ایجاد ترک در لنت شده و این خورد شدن های ریز در ماتریس سطح کامپوزیتی لنت باعث ایجاد ترک های عمیق در لنت و در مواردی بسیار نادر، کنده شدن گوشته لنت از آهن پشت خود می‌شود. این پدیده معمولا روی طول عمر لنت تاثیرگذار است.
ترمز های ناگهانی علاوه بر فشار شدیدی که روی سیستم ترمز می‌آورند، روی کلاف های قریم بدنه هم نیرو وارد می‌کنند. در ترافیک ها شاید متوجه بوی بدی که از بیرون به مشام شما می‌رسد شده‌اید. این بوی بد از رزین داخل لنت و کلاچ می‌آید که به مرحله سوختگی ملایم رسیده در هنگام رانندگی با سرعت بالا و یا با بار اضافی یا به طور کل در رانندگی در شرایط سخت این بو از خودرو ساطع و باعث سوختن و شیشه کردن به تدریج سطح لنت می‌شود.

مطالب مرتبط: «بررسی سیستم ترمز چانگان CS35»

وقتی با چانگان CS35 رانندگی می‌کنید، ترمز ممتد و طولانی نگیرید!

ترمزهای ممتد مخصوصا در سرازیری یا بار سنگین یا غیر عادی بر روی خودرو می‌تواند به سیستم ترمز فشار وارد کند و از عمر لنت بکاهد. توصیه کارشناسان فروشگاه لوازم یدکی پارتکده این است که از ترمزهای ملایم ممتد دوری کنند؛ چراکه این کار از ترمز های ناگهانی نیز بدتر است. این امر قطعا باعث شیشه شدن دیسک و لنت می‌شود و در مواقع بعدی ترمز گیری را کند می‌کند.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید