مجله پارتکده

خودرو آریو زوتی چه هزینه های نگهداری دارد؟

22،آبان،1399
هزینه-های-نگهداری-آریو-زوتی-z300-لوازم-یدکی
نگهداری های منظم در خودرو از امر های مهمی است که می‌تواند در آینده روی عملکرد، عمر و قابلیت اطمینان خودرو به صورت جدی تاثیر بگذارد. این دلیلی است که استفاده از لوازم نادرست و غیر استاندارد از نظر هر مکانیک و هر مصرف کننده ای قابل قبول نیست. با توجه به این که خودرو آریو از تکنولوژی دو خودرو ساز برتر ژاپن یعنی تویوتا و میتسوبیشی بهره گرفته است اما نمی‌توان با اطمینان گفت که این خودرو در برابر هر نوع قطعه یدکی غیر استانداردی مصون می‌باشد. نگهداری منظم به همراه استفاده از قطعات با کیفیت می‌تواند عملکرد هر خودرویی را در رده بهینه در تعادل نگه دارد. هر چند که بعد از رسیدن کارکرد خودرو به یک عدد مشخص، خودرو دچار فرسودگی شده و نیاز به هزینه های اساسی برای ایجاد طول عمر بیشتر دارد. البته باید گفت که این نتیجه‌گیری برای اکثر خودرو های تویوتا که تا سال 2016 تولید شده صادق نیست و مثال نقض آن را می‌توان دید. برای مثال بر اساس تجربیات یکی از کارشناسان فروشگاه لوازم یدکی پارتکده، مالک یک کرولای مدل 99 در سال 2011 دیگر برای خود خودرو قطعاتی یافت نکرده بود و تصمیم برآن گرفت که برای روغن و لنت ترمز خرج دیگری نکند و از خودرو آنقدر کار بکشد که به اصطلاح تمام شود. با این حال وقتی که کارشناس پارتکده در سال 2014 از همان شخص حال خودرویش را پرسید، او گفت هنوز با آن رانندگی می‌کند و مشکل خاصی ندارد.
در مورد خود خودرو آریو باید اشاره کرد با این که این خودرو کپی بسیار نزدیکی از محصولات تویوتا است اما این خودرو در صورت جدی نگرفتن تعمیرات و نگهداری می‌تواند به مشکل بورد و آسیب های بدی به سیستم های مجاور یا درگیر با محل ایراد ایجاد کند. بطور مثال موردی از آریو دیده شده بود که لنت های عقب به موقع تعویض نشده بود و در لنت در حرکت از کلیپر جداشده و در چرخ قفل و موجب حادثه برای سر نشینان شده بود.
اگر برای خودرو آریو خود نیاز به تعویض لنت دارید، بر روی این لینک کلیک کنید.

هزینه های دوره ای نگهداری

هر خودرو در ابتدای ارائه، چند هزار کیلومتر اول کارکرد آن از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی فشار آوردن در کیلومترهای اولیه هر وسیله نقلیه ای کارکرد آن را تغییر می‌دهد. در خیلی از خودرو ها و موتور سیکلت ها تا چند هزار کیلومتر کارکرد آن ها توصیه می‌شود که از شتابگیری های ناگهانی و فشار آوردن به موتور خودداری شود. از این موارد که بگذریم؛ هر خودرویی معمولا بصورت دوره‌ای و مستمر هزینه هایی دارد که نیاز است به آن رسیدگی شود. در این مطلب قصد داریم هزینه های مصرفی خودرو آریو که تا پنج سال اول یا همان صد هزار کیلومتر اول باید صرف خودرو شود را با شما به اشتراک بگذاریم. در ابتدا باید لوازم یدکی مصرفی‌ای را بررسی کنیم که تا شصت هزار کیلومتر اول باید بازدید شود.

سرویس اول لوازم یدکی آریو (از 4500 تا 5500 کیلومتر کارکرد)

در این بازه کیلومتری کارکرد باید روغن موتور، فیلتر هوا، فیلتر روغن تعویض کرد. قابل ذکر است که خودرو آریو دارای روغن موتور 40W10 با ظرفیت چهار لیتر است. بازدید های دیگر شامل بررسی دیسک لنت ترمز، وایر ها، گردگیر پلوس است. در بعضی مواقع کنار رفتن گردگیر پلوس به وایر ها یا لوله های آب صدمه می‌زند و ایجاد مشکل می‌کند.

از دیگر لوازم یدکی ای که باید در خودرو آریو بررسی شود، روغن گیر بکس و مایع خنک کننده هستند که قابل ذکر است سیستم خنک کننده عامل حیاتی در بروز مشکل در آینده موتورهای آریو است و این بازدیدها در ابتدا ضروری است و در هر سرویس چک می‌شوند.

به صورت کلی بنا به توصیه خود شرکت هر سال باید بست ها و شیر آلات خودرو بازدید شود، به خصوص لوازمی که در معرض حرارت موتور قرار دارند و پوسیدگی در آن ها شایع است.

هزینه-نگهداری-آریو-زوتی-z300-فیلتر-روغن-هوا

سرویس دوم لوازم یدکی آریو (15000 کیلومتر کارکرد)

در پانزده هزار کیلومتر اول به علاوه لوازم یدکی ای که در سرویس اول ذکر شد؛ نیاز است که فیلتر سیستم تهویه تعویض شود. در این سرویس تنها فیلتر هوای کابین تعویض می‌گردد و در سرویس های بعد نیز همین کار با همین ضریب کیلومتر انجام می‌گردد. در وضعیت همه گیری ویروس کرونا این نکته اهمیت دارد که فیلتر هوا در زمان مناسب و حتی زودتر تعویض شود؛ چراکه باتوجه به اخبار موثق ویروس می‌تواند در ته کفش شما وجود داشته باشد و در مواقعی که از سیستم تهویه مطبوع استفاده می‌کنید؛ ویروس در خودرو گردش می‌کند و به سمت صورت و داخل مجاری تنفسی حرکت می‌کند. در نتیجه تعویض زود به زود فیلتر ها می‌تواند شانس ابتلا شما و عزیزانتان به کرونا را کاهش دهد.

هزینه-نگهداری-آریو-تهویه-هوا-کرونا-ویروس

سرویس سوم لوازم یدکی آریو (20000 کیلومتر کارکرد)

همانطور که اشاره شد، در این سرویس فیلر های سوپاپ باید تنظیم شوند. این عملیات بنا به پیشنهاد خودرو ساز هر 96 ماه باید تکرار شود که معادل هشت سال بعد می‌شود. در بازدید بعدی شما که به احتمال زیاد صاحب خودرو نیستید درپوش ها و بست های سوخت و شلنگ های تهویه مطبوع بازدید می‌شود که بنابر توصیه خودرو ساز این بازدید ها طی 4 سال هر 12 ماه انجام می‌شود. البته در این مرحله بازدید فیلر سوپاپ تنظیم خودکار نیز توصیه شده است.

لنت ترمز آریو نیز از جمله لوازم یدکی‌ای است که در این سرویس باید بررسی شود. و پس از آن هر 20 هزار کیلومتر کارکرد(معادل سالی یک بار) باید بررسی و تعویض شود.

نیاز به تعویض لنت ترمز آریو دارید؟

لنت-ترمز-آریو-زوتی

سرویس چهارم لوازم یدکی آریو (30000 کیلومتر کارکرد)

در سرویس چهارم شمع ها، روغن گیر بکس دستی و فیلتر سوخت باید تعویض ‌گردد.

سرویس پنجم لوازم یدکی آریو (40000 کیلومتر کارکرد)

در سرویس 40000 کیلومتر باید قطعه‌ای حیاتی برای خودرو آریو تعویض گردد که تاثیر بسزایی در شتاب گیری آن دارد. کنیستر خودرو آریو جزئ لوازم یدکی ای است که در 40000 کیلومتر نیاز به تعویض دارد و بعد از آن هر 20000 هزار کیلومتر و هر پنج سال یکبار تعویض می‌شود. کنیستر در خودرو قطعه‌ای است که بخار بنزین را از باک خودرو گرفته و فشرده سازی می‌کند و سپس به سمت منیفولد هدایت می‌کند و باعث افزایش توان خودرو در سر بالایی ها می‌شود. در تعویض به موقع و تامین قطعه با کیفیت دقت به خرج دهید تا خودرو شما دارای مطمئن و ایمن باشد.

سرویس ششم لوازم یدکی آریو (60000 کیلومتر کارکرد)

برای سرویس 60000 کیلومتر کارکرد آریو برای خودرو های اتوماتیک، تعویض روغن گیر بکس اتوماتیک از طرف خودرو ساز پیشنهاد شده است. به همراه آن تعویض مایع خنک کننده و تعویض روغن ترمز پیشنهاد شده است. درواقع برای علمکرد بهتر و به صدا نیفتادن سیستم ترمز پیشنهاد می‌شود سالی یک بار با شروع سرما روعن ترمز بازدید و در صورت نیاز تعویض گردد.

هزینه های نگهداری لوازم یدکی آریو برای هر 5000 هزار کیلومتر کارکرد

برای هزینه های ضریب پنج هزار کیلومتر، خودرو نیاز به تعویض روغن موتور، فیلتر هوا و فیلتر روغن دارد که روغن آن 40W10 و مایع کننده آن دات4 و روغن گیربکس آن اس پی 3 است.
دوره های ضریب 5000 کیلومتر در زیر آورده شده:
10000 - 15000 - 20000 – 25000 – 30000 – 35000 – 40000 – 45000 – 50000 – 55000 – 60000

هزینه های خرابی ناگهانی لوازم یدکی آریو

این گونه هزینه ها در زمان مشخصی رخ نمی‌دهند و برای آنها نمی‌توان دوره معینی برنامه‌ریزی کرد اما سرویسه ای دوره‌ای و بازدید های به موقع و یا حتی کارشناسی اصولی و درست در هنگام خرید خودرو می‌تواند این گونه هزینه های تحمیلی را به صفر برساند. به شرطی که از قطعات درست و کیفی و با اصالت استفاده شود و معیار قیمت همراه با معیار کیفیت سنجیده شود.

هزینه-نگهداری-آریو-تعمیرات-دوره-ای

نتیجه گیری

باتوجه به تغییر قیمت ها و نوسانات شدید دلار نمی‌توان در این مقاله به ذکر قیمت ها و اجرت ها پرداخت. در هر صورت شما می‌توانید با استعلام از سایت پارتکده و حساب حدودی می‌توانید به یک بازه مبلغ تقریبا نزدیکی برای هزینه های نگهداری خودرو آریو خود برسید. نکته آخر این که برای هزینه کردن لوازم یدکی در این روزهایی که کشور عجیب و غریب ترین شرایط گذار خود قرار دارد، هر گونه صرفه جویی در هزینه ها می تواند مفید و موثر باشد. صرفه جویی ها باید بهینه و درست صورت بگیرد در غیر این صورت علاوه بر این که کار از پیش نمی‌برد حتی شما را مجبور می‌کند تا هزینه های بیشتری صرف کنید؛ همانطور که یک ضرب المثل انگلیسی می‌گوید که " آنقدر ثروتمند نشده‌ام که از کالایی با کیفیت پایین استفاده کنم". کیفیت را فدای قیمت نکنید سعی کنید در انتخاب لوازم یدکی خودروی خود دو معیار قیمت و کیفیت را باهم در نظر داشته باشید.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید