مجله پارتکده

چراغ اخطار تمام شدن لنت ترمز در پژو 206 در چه مواقعی روشن می‌شود؟

31،فروردین،1400
چراغ-اخطار-لنت-ترمز-206-پارتکده
همان‌طور که در مطلب میزان کارکرد لنت ترمز پژو 206 گفته شد، یکی از موارد مهم در حفط ایمنی سرنشینان خودرو، لنت ترمز آن خودرو است که در صورت استهلاک و کهنه شدن باید به موقع تعویض شود تا علاوه بر حفط عملکرد سیستم ترمز، به دیگر اجزای این سیستم نیز آسیب نرساند. درواقع این مسئله در مورد تمام خودرو ها صدق می‌کند. در این مطلب از مجله پارتکده قصد داریم در مورد چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206 صحبت کنیم تا این هشدار را بشناسید و همچنین مواردی را خواهیم گقت که در صورت خرابی این چراغ، بتوانید به اتمام لنت ترمز خودرو 206 پی ببرید.

اگر لنت ترمز خودرو 206 شما تمام شده است و نیاز به لنت جدید دارید بر روی این لینک کلیک کنید.

اهمیت چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206

سطح لنت ترمز از مواد اصطکاک تشکیل شده که با ایجاد سایش بین لنت ترمز و دیسک ترمز سبب کاهش سرعت و یا توقف خودرو می‌شود. این مواد به مرور زمان و در اثر عمل ترمزگیری از بین می‌روند و باعث کاهش ضخامت لنت می‌شوند. در صورت تمام شدن و یا کم شدن ضخامت لنت ترمز از یک مقدار خاص، باید اقدام به تعویض لنت ترمز بکنید. زیرا کم کم و با تماس سطح فلزی لنت با دیسک، دیسک ترمز ماشین آسیب می‌بیند و این امر باعث لبه دار شدن دیسک می‌شود.
موتور ماشین ها امروزی و جدید، تحت فرمان کامپیوتر مرکزی (ECU) است، ECU از طریق سنسور هایی که در قسمت های مختلف موتور وجود دارد، اطلاعات وضعیت موتور را دریافت کرده ودر صورت وجود مشکل آن را از طریق چراغ هشدار مربوطه به اطلاع راننده می‌رساند. یکی از این چراغ ها، چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206 است که در صورت روشن شدن، شما باید لنت های خود را چک کنید و سپس به اقدام به تعویض بکنید. لازم به ذکر است در بعضی مواقع چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206 به دلیل کم شدن سطح روغن ترمز نیز روشن می‌شود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از چک کردن لنت ترمز، روغن ترمز را چک کنید.

شکل چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206

در تصویر پایین شکل چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206 را مشاهده می‌کنید. درصورت روشن شدن بهتر است برای جلوگیری از آسیب های دیگر به سایر قطعات سیستم ترمز، لنت های ترمز ماشین چک شود.

شکل-چراغ-اخطار-لنت-ترمز-206-پارتکده

علت روشن شدن چراغ استپ و ترمز دستی 206

علاوه بر تصویر بالا، در سربالایی ها و یا پیچ های تند، چراغ ترمز دستی و یا استپ موتور روشن و خاموش می‌شود که این مورد هم می‌تواند یکی از علائم اتمام لنت عقب 206 باشد و هم می‌تواند پایین بودن سطح روغن ترمز را اطلاع دهد. البته دلایل دیگری هم می‌تواند باشید.
در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای ازین اتفاق را مشاهده کنید

علت-روشن-شدن-همزمان-چراغ-استپ-و-ترمز-دستی-206-پارتکده

این مورد دلایل دیگر هم می‌تواند داشته باشد ولی شایع‌ترین آن ها تمام شدن لنت ترمز است که بیشتر در سربالایی ها اتفاق می‌افتد. روشن نشدن چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206 ممکن است در اثر بروز برخی مشکلات ECU و یا باتری 206 باشد و همچنین در مدل های پایین‌تر پژو 206 نیز چراغ اخطار اتمام لنت ترمز 206 وجود ندارد. به همین دلیل باید از روی برخی علائم به اتمام لنت ترمز پی برد. همان‌طور که در مطلب میزان کارکرد لنت پژو 206 نیز گفته شد؛ معمولا بسته به نوع رانندگی و شرایط محیطی بین 25 هزار تا 40 هزار کیلومتر طول می‌کشد تا لنت ترمز تمام شود و با توجه به اینکه برای چک کردن فیزیکی لنت ترمز نیازی به مراجعه به تعمیرکار نیست. بعد از استفاده بیش از 20 هزار کیلومتری از لنت ترمز، پیشنهاد می‌شود به ازای هر 5 هزار کیلومتر از لنت ترمز بازدید کنید و در صورت کم شدن ضخامت‌، اقدام به تعویض لنت ترمز بکنید.

مطالب مرتبط: چگونه لنت ترمز خود را تعویض کنیم؟

با این حال با آگاهی از این علائم و نشانه های نیز می توانید به تمام شدن لنت ترمز نیز پی ببرید. در زیر به برخی از علائم تمام شدن لنت ترمز 206 اشاره شده است:
• صداهای عجیب هنگام ترمز کردن و یا در حالت عادی کشیده شدن ماشین زمان استفاده از ترمز
• لرزش پدال ترمز
• نامتناسب بودن عملکرد ترمز با فشار وارده به پدال ترمز

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید