مجله پارتکده

بررسی انواع ترمز پژو 206 و دلایل بروز مشکلات لنت ترمز آن

29،فروردین،1400
سیستم-ترمز-پژو-206-و-مشکلات-آن-پارتکده
همانطور که در مطلب بررسی تیپ های مختلف پژو 206 گفته شد؛ این خودرو یکی از موفق ترین محصولات کارخانه خودرو سازی فرانسوی پژو در ایران است که از همان ابتدای ورود خود به بازار کشور در میان مردم و به خصوص در بین جوانان محبوبیت بالایی را کسب کرد. پژو 206 از سال 1380 وارد کشور شد و چندین سال است که توسط ایران خودرو تولید می‌شود. در این مطلب از مجله پارتکده می‌خواهیم به انواع مدل های ترمز 206 بپردازیم که در حالت کلی به 3 مدل تقسیم می‌شود؛ همچنین در آخر این مقاله قصد داریم مشکلات لنت ترمز 206 را که ممکن است برای دارندگان این خودرو به وجود بیاید؛ بیان کنیم.

ترمز پژو 206

همان طور که قبل‌تر گفته شد ترمز 206 به 3 بخش تقسیم می‌شود البته همه این 3 مدل ترمز 206 دارای بوستر خلائی و فشار روغن برای نیروی ترمز است و تنها تفاوت آن ها در وجود یا عدم وجود سیستم ضد قفل Abs و تیپ خودرویی که این سیستم در آن به کار گرفته شده است. این 3 ترمز مدل عبارتند از:
• ترمز 206 بدون ABS
• ترمز 206 با ABS نوع اول
• ترمز 206 با ABS نوع دوم
مدل اول از ترمز 206 دارای سیستم ترمز مجهز به دیسک های تو پر در چرخ های جلو و ترمز های کاسه ای در چرخ های عقب است که معمولا برای ترمز 206 تیپ 1 و مدل های قدیمی 206 تیپ 2 استفاده می‌شد. این مدل دارای کورس پدال زیاد می‌باشد که همین موضوع باعث بالا بودن قدرت ترمز می‌شود. یکی از معایب بزرگ این مدل سیستم ترمز، کارایی پایین آن در جاده های بارانی و بخ زده است که احتمال تصادف را بالا می‌برد.
مدل دوم از سیستم ترمز 206 که دارای سیستم ضد قفل ABS می‌باشد؛ سبب بهبود عملکرد ترمز 206 در شرایط نامناسب جوی و همچنین زمان ترمزگیری شدید می‌شود. البته این سیستم با قفل کردن چرخ جلو هنگام ترمزگیری، قدرت فرمان گیری را از خودرو می‌گیرد و در برخی موارد ممکن است زمان و مسیر توقف خودرو طولانی‌تر شود. ترمز 206 مجهز به سیستم ABS در ابتدا در تیپ های 3، 5 و 6 کاربرد داشت که بعد ها با قانون اجباری شدن ترمز ABS این سیستم در مدل های بالا تر 206 تیپ 2 نیز موجود شد.
تفاوت ترمز 206 دارای ABS نوع اول و نوع دوم در نوع ترمز عقب خودرو است که برای موتور های TU3 که ترمز عقب از نوع کاسه ای می‌باشد؛ نوع اول کاربرد دارد و برای موتور های TU5 که سیستم ترمز چرخ های عقب از نوع ترمز دیسکی می‌باشد؛ نوع دوم کابرد دارد.

سیستم-ترمز-پژو-206-پارتکده

ترمز 206 تیپ 5

از سال 1397 و به دلیل تحریم های اعمال شده بر صنعت خودرو سازی ایران، برخی از آپشن ها و امکانات از ماشین های تولید داخل حذف شدند. یکی از این موارد و تغییرات حذف ترمز دیسکی از 206 تیپ 5 بود که این خودرو در سال جاری با سیستم ترمز کاسه‌ای برای چرخ های عقب در ایران خودرو تولید شد.

مشکلات لنت ترمز 206

ترمز 206 یکی از موارد بسیار مهم ایمنی در زمان استفاده از این خودرو می‌باشد. درست کار کردن سیستم ترمز 206 باعث حفظ امنیت و ایمنی شما در زمان رانندگی با این خودرو می‌شود. کارشناسان فروشگاه لوازم یدکی پارتکده توصیه می‌کنند در صورت استهلاک یا خرابی قطعات سیستم ترمز 206، هر چه زودتر اقدام به تعمیر و یا تعویض این قطعات بکنید.
یکی از قطعات کلیدی در سیستم ترمز 206، لنت ترمز آن است. این قطعه با ایجاد اصطحاک با دیسک ترمز باعث کم کردن سرعت خودرو و یا توقف کامل آن می‌شود. مشکلات لنت ترمز 206 می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از علائم تمام شدن لنت ترمز 206 گرفته تا خرابی دیگر قطعات سیستم ترمز می‌تواند از دلایل مسائل لنت ترمز 206 باشد.
یکی از این مشکلات صدا دادن لنت ترمز است که بسته به نوع صدا، می‌تواند علت های متفاوتی داشته باشد از تمام شدن لنت گرفته تا خرابی دیسک ترمز. یکی دیگر از این مشکلات شیشه شدن لنت است که این مساله به دلیل کیفیت پایین جنس لنت خریداری شده باعث بروز مشکل می‌شود. این دلیلی است که توصیه می‌شود لنت ترمز 206 را از فروشگاه های معتبر خریداری و تهیه کنید.

اگر برای پژو 206 خود لنت ترمز با کیفیت می‌خواهید بر روی این لینک کلیک کنید.

صدا دادن لنت هنگام ترمزگیری یکی از دیگر از مشکلات لنت ترمز 206 است که معمولا در لنت های سرامیکی این مشکل به وجود می‌آید. علاوه بر این ها خرخر کردن پدال ترمز نیز یکی از موارد دیگر است که این مشکل هم دلایل متفاوت دارد از جمله لبه شدن دیسک ترمز و یا کم شدن ضخامت لنت ترمز. به طور کلی با توجه به راحت بودن چک کردن لنت، بهتر است در صورت بروز هر مشکلی در سیستم ترمز 206, ابتدا لنت ترمز آن چک شود و در صورت درست بودن این قطعه، دیگر قطعات سیستم ترمز را چک بکنید.

لنت-ترمز-پژو-206-تیپ5-پارتکده
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید