مجله پارتکده

نکاتی کلی درباره کارکرد کیت تسمه تایم در خودرو

15،آبان،1399
کیت-تسمه-تایم-اصلی-تشخیص-اصلی-از-تقلبی
همان طور که در مطلب لوازم یدکی پرمصرف آریو نیز اشاره شد، تسمه تایم رابطی میباشد که موقعیت فولی های وصل شده به خود را هماهنگ می‌کند. در وجه داخلی تسمه های تایم (سمت درگیر تسمه) دندانه هایی وجود دارد که فولی ها با آن ها درگیر می‌شوند تا بر روی هم سر نخورند و همین کار باعث می‌شود که سوپاپ ها به درستی عمل کنند و با حرکت همدیگر هماهنگ باشند. تسمه تایم تسمه‌ای است که به فولی های خروجی از میل سوپاپ ها و میل لنگ وصل می‌شود و آن ها را هماهنگ می‌کند. این کار باعث می‌شود که سیکل احتراق به درستی انجام شود. اگر در هنگام نصب تسمه تایم، فولی ها دقیق در موقعیت خود نصب نشود باعث عملکرد بد موتور می‌شود و بعضا یکی از سیلندرها درست کار نمی‌کند. همین امر بازدهی محسوسی را روی شتاب خودرو شما می‌گذارد . در چنین مواردی لازم است که تسمه تایم خودرو تعویض شود.
معمولا تسمه تایم یا به صورت تسمه و یا به صورت زنجیر می‌باشد که بسته به نوع طراحی موتور یکی از آن ها استفاده می‌شوند. تسمه تایم بدلیل خاصیت ارتجاعی مقداری از نوساسنات دور فولی ها را می‌گیرد و عمر آن ها را بالا می‌برد اما زنجیر تایم به دلیل فلزی بودن نسبت به مدل های موتورهای تسمه دار سرعت استهلاک فولی ها را بالا می‌برد.

کیت-تسمه-تایم

تشخیص تسمه تایم اصلی از تقلبی

تسمه ها معمولا بر روی بدنه خود حاوی شماره هایی هستند که از آن به عنوان سریال نامبر یاد می‌شود و می‌توان با یادگیری آن ها اطلاعاتی را در مورد خود تسمه دریافت کرد. به طور معمول اطلاعاتی شامل محیط، سایز ، پهنای لبه و نوع تسمه (چه سطحی دارد؟ آیا وی-شکل است یا تخت؟) را می‌توان فهمید . همه این اطلاعات را معمولا با کدگذاری که بر روی آن مشخص می‌شود می‌توان شناخت. دانستن اطلاعات روی تسمه تایم می‌تواند در انتخاب تسمه تایم درست بسیار کمک کننده باشد.

کدینگ-کیت-تسمه-تایم-اصلی

چه برند هایی کیت تسمه تایم باکیفیت تولید می‌کنند؟

پیدا کردن برندی مناسب برای تسمه تایم چالشی سخت و نیازمند تجربه زیاد در این زمینه است. برای این که بدانید که چه تسمه تایمی برای خودرو شما مناسب است نیاز دارید که با مکانیک‌تان مشورت کنید. هر چند این که چه تسمه‌ای برای خودرو مناسب است، می‌تواند کاملا سلیقه‌ای باشد و بعضا پیروی از یک برند تعصبی است.

در میان برندهایی که در بازار ایران معرفی شده می‌توان به کنتینتال (Continental)، باندو(BANDO)، دانگیل(DANGIL)، اپتی بلت (Optibelt)، آی ان آ (INA) و گتز پاور (gets power) -که معمولا در جعبه کاهی رنو دیده میشود- اشاره کرد. لازم به ذکر است اطلاعات زیادی از برند گتز پاور در دسترس نیست و موارد تقلبی در بعضی از آن ها دیده شده است.

کیت-تسمه-تایم-برند-باکیفیت

هنگام خرید کیت تسمه تایم چه ملاحظاتی را باید رعایت کرد؟

در هنگام انتخاب تسمه تایم چیزی که باید مد نظر داشته باشید، این است که مشخصات روی خود تسمه باید چک شود. این نکته که آیا تسمه مورد نظر سایز خودرو شما می‌باشد یا خیر؟ را می‌توان از مشخصات تسمه یافت. اگر کمی به سریال نامبر ها مسلط باشید می‌توانید انتخاب درستی برای تسمه تایم مورد نظرتان داشته باشید. هرچند سایت پارتکده تلاش کرده که مناسب ترین محصولات را برای شما فراهم نماید. نکته دیگری که باید رعایت شود شیوه انبار داری یا نگهداری خود تسمه در انبار است. بر اساس نظرات متخصصین پارتکده، اگر تسمه در معرض خاک یا گرما شدید باشد قطعا و به شدت از عمر تسمه کاسته شده و در بعضی موارد باعث پاره شدن تسمه می‌شود و به موتور خودرو شما آسیب وارد می‌کند. مهم ترین توصیه در این بخش این است که حتما در انتخاب تسمه تایم از فروشگاه های معتبر و قدیمی نیاز خود را تهیه کنید.

در تعویض تسمه تایم چه نکاتی باید رعایت گردد؟

در تعویض تسمه تایم باید دقت زیادی به خرج داد. همانطور که قبلا اشاره شد، در صورت سهل انگار ی در تعویض تسمه تایم خودرو ممکن است خودرو دچار اشکال شود. بنابراین در هنگام خاموش، موقعیت فولی ها با نشانگر هایشان نسبت به هم باید بررسی شود که جابه جا بسته نشوند. نکته دیگری که نیاز دارد در این قسمت به آن پرداخته شود این است که عمر مفید تسمه تایم به صورت میانگین و بد بینانه برای خودرو ها ی داخلی بین 60 تا 80 هزار کیلومتر معین شده است که در نظر داشته باشید سهل انگاری در تعویض تسمه تایم، صدمات زیادی به خودرو شما می زند و هزینه بر است. در خودروهای یورو چهار به پایین اگر تسمه پاره شود فقط خودرو از کار می ایستد؛ این در حالی است که در خودرو های یورو چهار به بالا که همه خودروهای خارجی و ایرانی را غیر از پراید شامل می‌شوند، اگر تسمه تایم در حال حرکت موتور پاره شود صدمات زیادی به موتور خودرو وارد می‌کند. برای مثال این امکان وجود دارد که میل سوپاپ ویا سوپاپ کج شود. بنابراین بهتر است به صورت دوره ای قبل از پاره شدن آن ها راچک و یا تعویض کنید و هیچ گاه اجازه ندهید که ایمنی خودرو کاهش پیدا کند و دچار چنین مشکلاتی شود؛ چراکه درست کردن آن متحمل هزینه های به مراتب بیشتری است.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید