مجله پارتکده

تاریخچه مزدا 3

24،اسفند،1399
تاریخچه-مزدا3-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده
همانطور که در مطلب نقد و بررسی مزدا 3 نیز گفته شد؛ مزدا 3 محبوب‌ترین و موفق ترین محصول شرکت مزدا است. این خودرو در 4 نسل تولید و روانه بازار شده است که البته فقط 2 نسل از آن در ایران موجود است. مزدا 3 جدید در واقع نسل دوم مزدا 3 هست و به دلیل این که نسل های بعدی این خودرو وارد ایران نشد، این اسم بر روی نسل دوم مزدا 3 در بازار ایران باقی ماند. در مطلب های قبل گفته شد یکی از بزرگترین معایب مزدا 3 کمبود قطعات این خودرو در بازار ایران است. درواقع قطعات و لوازم یدکی این خودرو به سختی یافت می‌شوند و در صورت پیدا شدن هم با قیمت های بسیار بالایی به فروش می‌رسند. در این مقاله از مجله پارتکده می‌خواهیم به تاریخچه مزدا 3 بپردازیم.

آشنایی با تاریخچه مزدا 3

طبق نوشته های سایت ویکی پدیا، مزدا ۳ خودرو سواری کامپکت ژاپنی با موتور و محور جلو است که از سال ۲۰۰۳ در شرکت مزدا موتور تولید می‌شود. مزدا 3 با اعمال تغییرات بیشتر فنی در میزان مصرف سوخت و افزایش قدرت موتور در سال 2010 نسل دوم مزدا 3 را به بازار ارائه کرد. این نسخه از مزدا 3 هم در بازار داخلی و هم در بازار‌های بین المللی با استقبال زیادی رو‌به‌رو شد. همچنین نسخه هاچبک مزدا 3 جدید نیز در سال 2012 طراحی و روانه بازار شد. البته مزدا 3 هاچبک هیچ وقت به اندازه‌ی نسخه سدان مزدا 3 محبوب نشد. نسل سوم مزدا 3 در سال 2013 معرفی و در سال 2014 روانه بازار شد. این خودرو در سال 2016 فیس لیفت شد و تغیرات زیادی در ظاهر آن اتفاق افتاد. با این فیس لیفت، مزدا 3 نسل سوم از یک خودرو اسپرت شهری به یک خودرو کاملا لوکس تبدیل شد. شرکت مزدا نسخه هاچبک نسل سوم مزدا 3 را تولید نکرد و هنوز هم هیچ تصمیمی مبنی بر ارائه این نسخه توسط شرکت مزدا گرفته نشده است. به نظر می‌رسد احتمالا به دلیل عدم موفقیت نسخه هاچبک از تولید و طراحی آن صرف نطر کرده‌اند و تمام هزینه و وقت خود را بر روی بهتر و لوکس کردن نسخه سدان گذاشته‌اند.

مزدا3-نیو-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

آشنایی با تاریخچه مزدا 3 در ایران

در ایران شرکت خودروسازی گروه بهمن اقدام به مونتاژ نسل اول این خودرو در سال‌های ۱۳۸6 الی ۱۳۸۹(۲۰۰۷–۲۰۱۰) و نسل دوم این خودرو از ۱۳۸۹ (۲۰۱۰) و تحت نام مزدا ۳ نیو در ایران نمود که به دلیل کمبود قطعات مورد نیاز، تولید این خودرو به مرور کاهش یافت و در مرداد ۱۳۹۳، رسماً متوقف شد. در مجموع در سال ۱۳۹۳ تنها تعداد ۱۱ دستگاه مزدا۳ از خط تولید این خودرو در خودروسازی گروه بهمن خارج شد.
با تغییر شرایط تجاری و بین‌المللی در سال ۱۳۹۴، قطعات این خودرو محبوب که عنوان پرفروش‌ترین مدل تاریخ خودروسازی شرکت مزدا را کسب کرده، مجددا به تهران ارسال شد و گروه خودروسازی بهمن، برنامه مونتاژ ۲۰۰۰ دستگاه از خودرو مزدا ۳ را در دستور کار خود قرار داد و در حال حاضر نیز این خودرو را به بازار عرضه می‌کند. متاسفانه به دلیل قانون حمایت از محصولات داخلی که اکثرا بی کیفیت و پر از ایراد هستند، نسل سوم مزدا 3 وارد ایران نشد.

قطعات-مزدا3-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

لنت ترمز مزدا 3 جدید

همانطور که گفته شد قطعات مزدا 3 جدید در بازار به سختی پیدا می‌شوند و اگر پیدا شوند قیمت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل توصیه و پیشنهاد کارشناسان پارتکده به دارندگان این خودرو این است که در نگهداری صحیح و درست این خودرو حداکثر تلاش خود را بکنند و بازدید های دوره‌ای را دست کم نگیرند. برای لوازم مصرفی مزدا 3 همچون لنت ترمز که چاره‌ای به جز تعویض آن در دوره های منظم نیست بهتر است از فروشگاه های معتبر و برند های جایگزین برند اصلی خریداری شود. بهتر است برند جایگزینی انتخابی از نظر عملکرد و کیفیت در حد برند اصلی باشد. تعویض به موقع و درست لوازم مصرفی مزدا 3 جدید باعث می‌شود تا شما نیازی به تعمیر قطعات اصلی که هزینه های بسیار بالایی دارند، نداشته باشید. به عنوان مثال تعویض لنت عقب و جلو در زمان مناسب در صورتی که برند لنت خوب و با کیفیت باشد، باعث می‌شود تا به قطعات اصلی سیستم ترمز همچون دیسک و کالیپر آسیبی نرسد.
اگر خودرو مزدا 3 شما نیاز به تعویض لنت دارد، بر روی این لینک کلیک کنید.

منبع قسمتی از مطلب: ویکی پدیا

لنت-ترمز-مزدا3-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید