مجله پارتکده

بررسی سیستم ترمز مزدا 3

12،اسفند،1399
بررسی-سیستم-ترمز-مزدا3
همانطور که در مطلب بررسی مزدا 3 گفته شد؛ شرکت خودروسازی مزدا یکی از برند های ژاپنی است که محصولات آن در ایران طرفداران زیادی دارد. معروف‌ترین و محبوب‌ترین محصول این برند در ایران مزدا 3 است که نسخه دوم آن با اسم مزدا 3 نیو طرفداران زیادی به خصوص در میان جوانان دارد. همانطور که قبل تر نیز گفته شد مزدا 3 در 4 نسخه تولید و عرضه شده است که فقط دو نسخه اول آن در ایران موجود است. سیستم ترمز مزدا 3 یکی از پیشرفته ترین سیستم ها در زمان خود بوده است؛ البته امروزه در ایران نیز سیستم ترمز مزدا 3 در مقایسه با خودرو های هم رده خود جزء بهترین سیستم ها محسوب می‌شود. در این مطلب از مجله پارتکده به بررسیو تحلیل سیستم ترمز مزدا 3 می‌پردازیم.

بررسی سیستم ترمز مزدا 3

مزدا 3 یک سطح گسترده ای از سیستم های ایمنی ویژه و پیشرفته را برای حفاظت از سرنشینان خود فراهم نموده است. سیستم های ایمنی Active عبارتند از:
سیستم ABS
تقسیم نیرو ترمز به منظور تغییر نیروی ترمز چرخ های جلو و عقب نسبت به شرایط بار
سیستم های ایمنی Passive با استحکام بالای بدنه که انرژی حاصل از برخورد را از انتقال به سرنشینان جذب نموده
ایربگ جلو
ایربگ های پرده‌ای
ایربگ های جانبی
کمربندهای ایمنی پیش کشنده و محدود کننده های نیروی وارد به سرنشین که به هنگام سانحه از برخورد سرنشینان با قسمت های داخلی خودرو جلوگیری می‌نماید.
علاوه بر این موارد، وجود دیسک های ترمز با قطر زیاد و بوستر قوی، نیروی بازدارنده مطمئن در ترمزها را ایجاد نموده است. حال اگر به کلیه شرایط فوق، طراحی زیبای روی بدنه را نیز اضافه نماییم یک خودروی کامپکت اسپرت در اختیار خواهید داشت که نیرو محرکه، شرایط هندلینگ و ترمز، سرنشینان را در شرایط ایده آل قرار می‌دهد.

سیستم-ترمز-مزدا3-فروشگاه-لوازم-یدکی-پارتکده

نوع سیستم ترمز مزدا 3

سیستم ترمز مزدا 3 از نوع روغنی با بوستر خلائی است. سیستم ترمز مزدا 3 برای چرخ های جلو از نوع دیسکی خنک شونده و برای چرخ های عقب از نوع دیسکی است. تکنولوژی های به کار رفته در این سیستم به شرح زیر است:
سیستم ترمز ضد قفل(ABS): این سیستم هنگام ترمز ناگهانی از قفل کردن چرخ ها برای کمک به کنترل پایداری خودرو، جلوگیری می‌کند. منطق کنترل، استفاده بهینه از حداکثرپتانسیل نیروی ترمز است.
پدال ترمز شکننده و ستون فرمان جمع شونده: پدال ترمز شکننده دارای ساختار خاصی بوده که در هنگام تصادف از سمت جلو در هم فرو رفته و از برخورد با پای راننده و رسیدن آسیب جدی به پا جلو گیری می‌کند. ستون فرمان مزدا 3 به صورت افقی جمع شده و میزان آسیب به قسمت های سر و سینه را به حداقل می‌رساند.
سیستم تقسیم نیروی ترمز(EBD): سیستم (EBD) نیروی ترمز را با توجه به بار وارده تنظیم می نماید. زمانی که ظرفیت سرنشینان خودرو تکمیل شده باشد و یا این که بار قابل ملاحظه ای در صندوق عقب داشته باشیم، سیستم (EBD) نیروی ترمز را بر روی چرخ های عقب تقویت می‌کند تا طول ترمز را در مزدا 3 به حداقل برساند.

مزدا3-جدید-تیپ4

عملکرد ترمز مزدا 3

از آنجایی که مزدا 3 در زمینه مشخصات فنی و عملکرد در مقایسه با رقبای خود درخشش زیادی نداشت؛ با اضافه کردن یک شاسی خوب ایمان دوستداران و تحسین کننده های مزدا بازگردانده می‌شد. مزدا 3 میزان کنترل خوبی دارد و سیستم تعلیق اسپرت آن کنترل خوبی برای بدنه ایجاد می‌کند. جدا از بحث چسبندگی، ترمز یا فرمانپذیری در این خودرو عملکرد خیلی خوبی دارد ولی در بسیاری از زمینه ها نمی‌تواند در حد رقبای خود در بازارهای بین المللی ظاهر شود. دلیل آن هم سیستم تعلیق ضعیف این خودرو است که باعث شده تا فرمان پذیری آن سخت باشد. شاید اگر سیستم ترمز مزدا 3 عملکرد بالا و قوی نداشت، در ترمز خودرو و زمان ترمزگیری هم مشکلات سیستم تعلیق مشخص می‌شد. لاستیک های بریجستون سایز 45/215 در سیستم ترمز مزدا 3 چسبندگی زیادی به این خودرو می بخشند. ترمزهای غول پیکر (قطر دیسک در جلو 320 میلی متر و در عقب 280 میلی متر) بی درنگ سرعت خودرو را در هنگام ترمز سریعا کاهش می‌دهد. فرمان آن از نظر سفتی و نرمی به خوبی تنظیم شده است.
لنت ترمز مزدا 3 یکی از لوازم مصرفی این خودرو است که برای حفظ عملکرد سیستم ترمز مزدا 3 بسیار ضروری است و به همین دلیل بهتر است آن را از برندهای معتبری همچون رالدک تهیه و خریداری کرد. اگر برای خودرو مزدا 3 خود نیاز به لنت ترمز دارید بر روی این لینک کلیک کنید.
عملکرد ترمز مزدا 3 نیو در مقایسه با رقبای آن از نظر قیمتی کاملا برتری دارد و در بین رقبای این خودرو شاید فقط رنو مگان دارای سیستم ترمز بهتری نسبت به سیستم ترمز مزدا 3 است.

لنت-ترمز-جلو-مزدا3-فروشگاه-پارتکده
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید