مجله پارتکده

چگونه لنت ترمز مناسب انتخاب کنیم؟ (راهنمای جامع انتخاب لنت ترمز)

30،بهمن،1399
چگونه-لنت-ترمز-مناسب-انتخاب-کنیم؟-پارتکده
همانطور که در مطالب قبلی مجله پارتکده نیز گفته شد؛ لنت های ترمز برای حفظ ایمنی خودرو شما بسیار مهم هستند. پیدا کردن مجموعه‌ای که متناسب با نیاز ها، مدل ماشین و بودجه شما است نباید دشوار باشد اما تلاش برای تفکیک مناسب ترین لنت های ترمز با توجه به انتخاب های موجود می‌تواند ناامیدکننده و وقت گیر باشد. جستجوی «بهترین لنت های ترمز» در گوگل، هزاران پیوند به مقالات، سایت ها، 10 رتبه بندی برتر و برند های تحت حمایت مالی را به شما نشان می‌دهد که اکثر این ها برای شما بی‌فایده است.
از کجا می‌دانید چه لنت های ترمز را بخرید؟ کارشناسان فروشگاه پارتکده پاسخ این سوال را در این مطلب با ارائه مختصری از مواردی که باید جستجو کنید؛ به منظور کاهش انتخاب هایی که هنگام انتخاب لنت ترمز مناسب برای وسیله نقلیه خود دارید، خلاصه کرده‌اند. برای یافتن اطلاعاتی که به شما در تصمیم گیری صحیح کمک می‌کنند، ادامه مطلب را بخوانید. اگر تمایلی به خواندن مقاله ندارید، از جدولی که در این مطلب همه چیز را خلاصه می‌کند، استفاده کنید.
بیایید با یک جمله اضافه کار را شروع کنیم: هیچ چیزی به عنوان لنت ترمز «یک اندازه متناسب با همه» وجود ندارد. بنابراین شما در ابتدا باید آن‌چه را برای برنامه مناسب استفاده از لنت ترمز خود نیاز دارید، درک کنید.

مروری سریع درباره لنت های ترمز

قبل از این که به ویژگی های مورد نیاز شما بپردازیم، نگاهی سریع به ترمز هایی که وسیله نقلیه کاملاً جدید شما از نمایندگی ارائه می‌دهد، می‌اندازیم.
تقریباً همه سازندگان وسایل نقلیه لنت های ترمزی نصب می‌کنند که از استاندارد های ایمنی برای رفت و آمد برخوردار هستند و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند. این بدان معناست که تمرکز سازندگان بر کاهش سر و صدا، ارتعاشات و شدت و همچنین میزان گرد و غبار است. این همان چیزی است که هر مصرف کننده از لنت های ترمز انتظار دارد. بنابراین، اگر به مسافرت زیاد فکر می‌کنید نیاز شما متفاوت است با زمانی که به فکر رانندگی در دره ها و پیچ های ثابت هستید.

تعریف معیار ها برای سنجش لنت مناسب

حال بیایید بررسی کنیم که در لنت ترمز دقیقا به دنبال چه چیزی هستید. برای ساده نگه داشتن موارد، معیارها را به چند مورد اصلی که به تعریف عملکرد لنت ترمز کمک می کنند، کاهش دادیم. این موارد عبارنتد از:
سطح سر و صدا، لرزش و سختی: اندازه گیری میزان صدا و ارتعاشات لنت ترمز هنگام اعمال فشار ترمز. سختی به معنای خشن یا ناخوشایند بودن عملکرد ترمز در هنگام فشار دادن بر روی پدال است.
سطوح گرد و غبار: چقدر گرد و غبار لنت ترمز به چرخ شما می‌چسبد و باعث می‌شود چند سایه تاریک‌تر از حد معمول باشد.
عملکرد آب و هوا: نحوه عملکرد لنت ترمز در محیط های خشک، مرطوب، گل آلود، گرم یا سرد چگونه است. یه بیان دیگر اصولاً به هر چیزی که مادر طبیعت برایش رقم می‌زهد چگونه واکنش نشان می‌دهد؟
مشخصات اصطکاک: نحوه اصطکاک لنت ترمز نسبت به دما تغییر می‌کند. این مورد به معنای اندازه گیری میزان نیرویی است که شما باید برای حفظ همان اصطکاک در شرایط ترمزگیری با انرژی بالا، روی پدال وارد کنید.
سرماخوردگی: میزان اصطکاک در هنگام سرد بودن لنت ترمز چقدر خوب است.
گرما خوردگی: هنگام گرم بودن لنت ترمز میزان اصطکاک چقدر خوب است.
حداکثر دما: لنت ترمز قبل از تخریب و استفاده از آن، در چه دمایی می‌تواند کار کند.
عمر لنت: مدت ماندگاری لنت قبل از این که لازم باشد آن را تعویض کنید.
عمر روتور: مدت زمان ماندگاری روتور در هنگام استفاده از لنت ترمز.

سبک رانندگی شما در انتخاب نوع لنت موثر است.

واقعیت این است که شما نمی‌توانید هم خدا را داشته باشید هم خرما را. درواقع فناوری و پیشرفت همواره ما را به این که هم بهترین کیفیت را داشته باشیم و انتظاراتمان هم برطرف شود نزدیک می‌کند اما در بیشتر موارد همه ی انتظارات را نمی‌توان برآورده کرد؛ به عنوان مثال، اگر شما یک لنت می‌خواهید که حداقل گرد و غبار را ارائه دهد ، ممکن است دمای عملکرد آن بسیار بالا باشد. اگر می خواهید در دمای گرم یک لنت با گاز زیاد داشته باشید، ممکن است در دمای پایین سطح سر و صدا، لرزش و یا سختی بالایی داشته باشد.
باتوجه به موارد گفته شده در قدم اول باید سبک رانندگی خود را بشناسیم.
پاسخ به هر یک از سوالات زیر می‌تواند سبک رانندگی شما را مشخص کند:
آیا شما رانندگی منظم دارید یا به صورت دوره‌ای رانندگی می‌کنید؟
آیا خودرو شما بار های سنگین حمل می‌کند؟
آیا به دنبال عملکرد بهتر خودرو خود هستید؟
تا چه مدت می‌خواهید از خودرو خود استفاده کنید؟
در ادامه به انواع سبک رانندگی و معیار های انتخاب لنت مناسب با توجه به هر یک از سبک ها خواهیم پرداخت.

چگونه-لنت-ترمز-مناسب-انتخاب-کنیم؟-سبک-رانندگی-روزانه-پارتکده

رانندگی روزانه یا رانندگی به صورت رفت و آمد:

اگر فردی هستید که به صورت منظم رانندگی می‌کند و می‌خواهید با خیال راحت و در تقریباً در هر آب و هوایی تا محل کار خود رفت و آمد داشته باشید؛ احتمالاً می‌خواهید مطمئن شوید که رینگ های شما به بهترین حالت ممکن تمیز هستند؛ بنابراین لنت هایی که گرد و غبار زیادی منتشر نمی‌کنند بسیار مناسب خواهد بود. همچنین با توجه به میزان رانندگی که انجام می‌دهید، این احتمال وجود دارد که سیستم طولانی مدت دوام داشته باشد بنابراین عمر لنت و روتور باید نسبتاً خوب باشد. بسته به موارد دلخواه ، ممکن است طول عمر لنت ترمز فدای قیمت شود.
در ادامه به چگونگی معیار هایی که در قسمت قبل برای سبک رانندگی روزانه می‌پردازیم:
سطح سر و صدا، لرزش و سختی: در این نوع رانندگی به لنتی نیاز دارید که سطح سر و صدا، لرزش و سختی پایینی داشته باشد؛ بنابراین می‌توانید با آرامش رانندگی کنید!
سطح گرد و غبار: کم تا متوسط. هرچه گرد و غبار روی رینگ های شما کمتر شود، بهتر است.
عملکرد آب و هوا: لنت انتخابی شما باید برای روزهای آفتابی و بارانی بسیار مناسب است. البته با توجه به شرایط جغرافیایی شما که بیشتر سال چه آب و هوایی را تجربه می‌کنید متفاوت است اما در این حالت از رانندگی باید هم روز های آفتابی و هم روز های بارانی و برفی در نظر گرفته شود.
مشخصات اصطکاک: این معیار در این نوع رانندگی اهمیت زیادی ندارد. از آن جا که از ترمز در شرایط رفت و آمد در دمای مداوم بالا استفاده نخواهد شد، مشخصات اصطکاک به اندازه سایر شرایط مهم نیستند.
سرماخوردگی: لنت ترمز انتخابی شما باید در این معیار خوب باشد. بنابراین شما می‌توانید با اطمینان رانندگی کنید و در صبح سرد زمستان نگران ترمز خود نباشید.
گرما خوردگی: این معیار نیز در انتخاب لنت ترمز شما با سبک رانندگی منظم اهمیتی ندارد. زیرا به ندرت به دمای بالا خواهید رسید.
حداکثر دما: همانند معیار گرماخوردگی، به دلیل این که به ندرت به دمای بالا خواهید رسید؛ اهمیتی ندارد.
طول عمر لنت: این معیار دارای اهمیت متوسط به زیاد است. در شرایط ترمزگیری آسان، لنت ها باید به اندازه کافی دوام داشته باشند تا مجبور نشوید مرتباً لنت های خود را تعویض کنید.
طول عمر روتور: دارای اهمیت زیاد است. برای رانندگی منظم و رفت و آمد، لنت های موجود در حالت کلی در روتورها آسان هستند، بنابراین شما می‌توانید عمر طولانی روتور را داشته باشید.
اگر به دنبال لنت ترمز مناسب خودروی خود هستید می‌توانید در قسمت محصولات فروشگاه پارتکده جست و جو و انتخاب کنید.

چگونه-لنت-ترمز-مناسب-انتخاب-کنیم؟-سبک-رانندگی-درجاده-پیچ-وخم

رانندگی در مسیر پر پیچ و خم

اگر وسیله نقلیه پرقدرتی دارید یا در راه بازگشت از محل کار به خانه خود پیچ و خم های زیادی وجود دارد و روی ترمز سنگین هستید، به سیستم ترمزی نیاز دارید که بتواند به طور مداوم و قابل پیش بینی قدرت توقف کافی را ارائه دهد. انحراف از طریق دره ها و جاده های پر پیچ و خم می‌تواند لنت های شما را خیلی زود گرم کرده و هرچه سرعت خودرو بیشتر شود، در هنگام ترمزگیری گرما آسان تر می‌شود. از آن جا که از اتومبیل خود برای رفت و آمد نیز استفاده می‌کنید، بسیاری از مشخصات لنت مسافرتی نیز مطلوب خواهد بود. از همه مهم‌تر، لنت ترمز باید از سرما و دمای کار بالاتر گاز بگیرد. سطح سر و صدا، لرزش و سختی باید به حداقل برسد و میزان گرد و غبار باید کم باشد؛ البته می‌توان کمی گرد و غبار بیشتری را انتظار داشت.
در ادامه به چگونگی معیار هایی برای سبک رانندگی منظم در جاده با مسیر پیچ دار می‌پردازیم:
سطح سر و صدا: این معیار اهمیت کم تا متوسط بر اساس تنظیمات دارد. شما ممکن است مایل باشید برای عملکرد بهتر مقداری سر و صدا را تحمل کنید.
سطح گرد و غبار: این معیار نیز اهمیت کم تا متوسط بر اساس تنظیمات دارد. شما ممکن است مایل باشید برای عملکرد بهتر لنت ترمزتان مقدار بیشتری گرد و غبار تولید کند.
عملکرد آب و هوا: این معیار از اهمیتی خوبی برخوردار است و در انتخاب لنت با شرایط گفته شده باید این معیار را در نظر داشته باشید.
مشخصات اصطکاک: این معیار باید برای شما قابل پیش بینی باشد. با توجه به مسیر رانندگی، شما می‌خواهید یک لنت ترمز داشته باشید که اصطکاکی ارائه دهد که در استفاده مداوم و پس از هر بار استفاده انتظار دارید.
سرماخوردگی: این معیار از اهمیت خوبی برخوردار است و باید در هنگام انتخاب لنت ترمزتان در نظر داشته باشید.
گرماخوردگی: درنظر گرفتن این معیار در انتخاب لنت باید برای شما بسیار قابل اهمیت باشد. چراکه احتمال این که در مسیر پیچ و خم بیشتر از حد معمول ترمز بگیرید زیاد است. بنابراین گرماخوردگی در جایی که فشار بیشتری به پدال نیاز باشد قابل قبول است و باید در نظر داشته باشید.
حداکثر دما: این معیار از اهمیت متوسط به بالا برخوردار است.
عمر لنت: اهمیت زیادی دارد.
طول عمر روتور: اهمیت زیادی دارد.

چگونه-لنت-ترمز-مناسب-انتخاب-کنیم؟-سبک-یدک-کشیدن

یدک کشیدن

وقتی برنامه های یدک کشی را در نظر می‌گیری، شما در نظر دارید از کامیون خود برای یدک کشیدن تریلرهای پر از اسباب بازی، کالا یا وسایل کار استفاده کنید یا از تخت کامیون خود برای حمل و نقل وسایل از یک مکان به مکانی دیگر استفاده کنید. در هر صورت، شما در حال افزایش وزن کامیون خود هستید.
هنگامی که یک تریلر را یدک می‌کشید یا با وسایل نقلیه سنگین تری رانندگی می‌کنید، جمع شدن انرژی گرمایی عاملی است که باید حساب شود. در هنگام توقف مشاهده خواهید کرد که درجه حرارت بسیار بالاتری جمع می‌شود بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که لنت های ترمز می‌توانند در دمای بالا کار کنند. مسئله این است که هنگام یدک کشی یا رانندگی با وسایل نقلیه سنگین لزوماً با سرعت زیاد در پیچ ها رانندگی نمی‌کنید. این را باید در نظر داشته باشید که در بزرگراه ها یا تپه ها یا حتی گردنه های کوهستانی رانندگی خواهید کرد و به طور متناوب از ترمزهای خود استفاده خواهید کرد. در این حالت لنت های ترمز باید از دمای معمولی هوا تا درجه حرارت گرم به خوبی کار کنند و اصطکاک ایجاد شده قابل پیش بینی است.
سطح صدا: این معیار اهمیت کم تا متوسطی دارد. بیایید با این مساله روبرو شویم. شما یک تریلر را یدک می‌کشید. بنابراین شما باید با این مساله راحت باشید که مقداری از صدای ترمز را برای عملکرد بهتر فدا می‌کنید.
سطح گرد و غبار: این معیار اهمیت متوسطی دارد. همانند سطح سر و صدا، هنگامی که وزن ترکیبی خودرو دو برابر شود، سطح گرد و غبار می تواند یک معامله قابل قبول برای عملکرد بهتر باشد.
عملکرد آب و هوا: لنت انتخابی شما در این معیار باید عملکرد خوبی داشته باشد.
مشخصات اصطکاک: این معیار باید قابل پیش بینی باشد. شما می خواهید یک لنت ترمز داشته باشید که یک روند پایدار برای نزول تپه و ترمز سریع داشته باشد. احساس سازگار بودن همان چیزی است که به دنبال آن می‌گردید.
سرماخوردگی: لنت ترمز شما در این معیار باید به خوبی عمل کند.
گرما خوردگی: لنت ترمز شما در این معیار نیز باید به خوبی عمل کند.
حداکثر دما: این معیار از اهمیت بالایی برخوردار است.
طول عمر لنت: این معیار اهمیت متوسطی در انتخاب لنت دارد.
طول عمر روتور: این معیار اهمیت متوسطی در انتخاب لنت دارد.
اگر به دنبال لنت ترمز مناسب خودروی خود هستید می‌توانید در قسمت محصولات فروشگاه پارتکده جست و جو و انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب لنت بر اساس سبک رانندگی

راهنمای-انتخاب-لنت-براساس-سبک-رانندگی-پارتکده

انتخاب لنت ترمز مناسب به وسیله جنس لنت

اکنون که می‌دانید بر اساس الزامات رانندگی خود باید به دنبال چه چیزی بگردید، باید بفهمید که چه نوع ماده‌ای برای لنت ترمز استفاده شده برای شما مناسب است.
در طول سال ها، پیشرفت های چشمگیری در فناوری مواد ایجاد شده است که به ما امکان انتخاب مواد مختلفی را برای لنت ترمز می‌دهد. متداول ترین انواع مواد لنت ترمز موجود در ادامه به طور خلاصه آورده است.
لنت های ارگانیک بدون آزبست(NAO): این لنت ها به طور معمول لنت های نرم تری هستند و بنابراین سر و صدای کمتری نسبت به بقیه لنت های ترمز دارند و البته در روتورهای ترمز راحت ترند. با این حال، آن ها مقداری گرد و غبار از خود ایجاد می‌کنند و ماندگاری آن ها به اندازه لنت های دیگر نخواهد بود.
لنت های نیمه فلزی: این لنت ها دمای کار بالاتری نسبت به لنت های ارگانیک دارند و در برابر ساییدگی مقاومت بیشتری دارند اما در روتور های ترمز سخت تر هستند و صدای بیشتری تولید می‌کنند. به دلیل مواد تشکیل دهنده ، این لنت ها به طور کلی در دما های بالاتر بهتر عمل می‌کنند و گرد و البته غبار بیشتری نسبت به لنت های ارگانیک تولید می‌کنند.
لنت های فلزی: این لنت ها به عنوان لنت های "پخته شده" نیز شناخته می‌شوند. به دلیل ساختار فلزی لنت، از درجه حرارت سرد تا گرم، تحمل خوبی دارند و از نظر دامنه دما می‌توانید یک مشخصات اصطکاک نسبتاً ثابت را در خودرو خود داشته باشید. چون این نوع لنت از فلز ساخته شده، سرعت انتقال حرارت زیادی دارد و این بدان معنی است که گرمای زیادی به کولیس منتقل می‌شود. در شدت کم این مسئله چندان مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما در ترمزگیری با شدت بالاتر، باید احتیاط کرد تا مطمئن شوید که کولیس قادر به کنترل گرما است و مایع ترمز جوش نمی‌زند.
لنت های سرامیکی: این لنت ها تقریباً گرد و غباری تولید نمی‌کنند و در روتور های ترمز بسیار راحت هستند. آن ها در طیف وسیعی از دما پایدار هستند اما در سرما خوب کار نمی‌کنند. ماندگاری لنت های سرامیکی بیشتر از سایر مواد است. آن ها قادر به جذب گرما و سایر ترکیبات لنت نیستند و بنابراین سطح گرما در سیستم های ترمز می‌تواند در استفاده های سنگین از خودرو نسبتاً سریع افزایش یابد. این مورد می‌تواند به روتورها آسیب برساند و بنابراین این لنت ها بیشتر مناسب خودرو ها با کاربرد مسافرتی هستند که ترمز تمیز و بی صدا را ترجیح دهند.

راهنمای انتخاب لنت بر اساس جنس لنت ترمز

راهنمای-انتخاب-لنت-براساس-جنس-لنت

در نتیجه چه نوع لنتی برای خودرو من مناسب است؟! (اگر تمام متن را به پایین اسکرول کردید این متن را برای خلاصه بخوانید):

اکنون که می‌دانید به چه چیزی نیاز دارید و می‌دانید مواد تشکیل دهنده لنت های مختلف مناسب چه چیزی هستند؛ وقت آن است که بهترین انتخاب را برای لنت ترمز خود داشته باشید. باتوجه به کارکرد خودروی خود هر یک از لنت های زیر می‌تواند مناسب شما باشد:
رانندگی روزانه یا رانندگی به صورت رفت و آمد: هنگام رفت و آمد، راحتی حرف اول را می‌زند. بنابراین شما باید به دنبال لنتی باشید که صدای کم را ارائه دهد و در دمای پایین نیز به خوبی کار کند. لنت های ارگانیک بدون آزبست این خواسته را براورد می‌کند.
رانندگی منظم در جاده با مسیر پیچ و خم: هنگامی که در مسیر های با پیچ و خم رانندگی می‌کنید اما به دنبال لنت ترمزی هستید تا کمی کنترل بیشتری به شما بدهد، درواقع به دنبال لنتی هستید که دامنه انتقال دمایی آن از سرما تا گرما گسترده باشد. چیزی با حساسیت عالی و حداکثر دمای مناسب. لنت های نیمه فلزی در این مورد بهترین عملکرد را دارند.
اگر به دنبال لنت ترمز نیمه فلزی مناسب خودروی خود هستید می‌توانید در قسمت محصولات فروشگاه پارتکده جست و جو و انتخاب کنید.
یدک کشیدن: بارهای سنگین انرژی مورد نیاز برای کنترل خودرو را هنگام رانندگی با سرعت بالا افزایش می‌دهند. ترکیبات نیمه فلزی بیشترین تنوع عملکرد، حساسیت و قابلیت اطمینان را دارند. هنگام یدک کشی به دنبال انتخاب لنت با این ماده باشید.

راهنمای-انتخاب-لنت-براساس-جنس-لنت-سبک-رانندگی.jpg
نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید