مجله پارتکده

لوازم یدکی مصرفی آریو زوتی

7،آبان،1399
لوازم یدکی پر مصرف آریو| Z300 | زوتی
در مقاله‌ی نقد و بررسی خودروی زوتای بررسی جامعی ازین خودرو صورت گرفت. این محصول سایپا تحت دو عنوان در بازار ایران ارائه شده است؛ یکی z300 که نمونه خارجی و مونتاژ skd و دیگری آریو نمونه مونتاژ ckd است که نسبت به z300 از آپشن ها و امکانات کمتری بهره مند است. اما در کلیت این دو یکی هستند و می‌توان گفت که از یک نقشه و ساختار پیروی می‌کنند. در این مطلب در مجله پارتکده قصد داریم شما را با ترفند ها و اطلاعاتی از موارد و بخشی از تعمیرات و نگهداری خودرو آریو آشنا کنیم و به لوازم یدکی پرمصرف و اساسی این خودرو اشاره خواهد شد.

وایر آریو یکی از لوازم مصرفی این خودرو است

در میان ادوات و قطعات داخل خودرو آریو یکی از مهمترین و اساسی ترین جزئی که نیاز به نگهداری و بازدید مستمر دارد، وایر های داخل موتور خودرو است که در عملکرد خودرو می‌توانند اخلال ایجاد کند؛ در حالی که این موارد هیچ ربطی به کیفیت خود وایرها ندارد. با این که کیفیت تولید وایرها می‌تواند در طول عمر آن ها تاثیر بگذارد، اما دچار فرسودگی می‌شوند. البته باید به این هم اشاره کرد که نگهداری نادرست می‌تواند به وایرنگ خودرو شما لطمه وارد کند. آغشته بودن دسته سیم به روغن که یک امر اجتناب ناپذیر است می‌تواند به قسمتی از سیم کشی آسیب بزند و موجب اتصالی و یا در نهایت موجب آتش سوزی شود. روغن پاشی و یا حتی لمس دستان چرب باعث آسیب به وایرها می‌شود و همینطور تنش های حرارتی موجب می‌شود که وایر ها فرسوده و خشک شوند؛ همین امر ضعیف شدن وایرینگ خودرو را به همراه دارد.

وایر-آریو-زوتی-z300

لنت ترمز آریو هر سال یک بار نیاز به تعویض دارد

لنت ترمز قطعه‌ای است که در تمام وسایل نقلیه به اشکال و ابعاد مختلف یافت می‌شود و وظیفه آن تبدیل انرزی جنبشی خودرو به انرژی گرمایی و متصاعد کردن گرمای منتج از آن به محیط است. لنت ترمز کالایی بسیار حساس و فوق ایمنی است که باید در هر دوره از تعمیرات و نگهداری بازدید و چک شود. در انتخاب لنت و برند لنت خیلی باید دقت کنید؛ چراکه با جان سرنشینان خودرو مستقیما در ارتباط است و عملکرد نامناسب آن موجب ایجاد حادثه برای سرنشینان می‌شود. البته که دیر به دیر عوض کردن آن نیز امکان دارد در آینده در سیستم ترمز مشکل بوجود آورد. لنت ترمز این خودرو پس از کارکرد 20 هزار کیلومتر(تقریبا یک سال) نیاز به تعویض دارد.

خیلی از مصرف کنندگان شاید بر این باور باشند که ایجاد صدا در سیستم ترمز آزار دهنده باشد یا نشان دهنده اشکال در سیستم ترمز باشد؛ همیشه این باور درست نیست و در بعضی موارد بروز صدا ناشی از درست ننشتن لنت بر روی دیسک ترمز است و یا حتی ایراد می‌تواند از کلیپر یا شاسی خودرو باشد. به صورت تجربی در بیشتر مواقع ایراد یا از جنس لنت است یا درست ننشستن لنت که با تعویض لنت صدا قطع می‌شود و این کار هزینه و اجرت کمی دارد. بی‌خیالی وسهل انگاری در تعویض لنت می‌تواند طبعات ناگواری برای سرنشینان و یا خود خودرو داشته باشد. از عواقب بی توجهی به تعویض لنت می‌توان به جدا شدن لنت و حرکت در داخل کالیپر و نگرفتن چرخ ترمز و گیریپاژ کردن خودرو اشاره کرد.

برای خودرو آریو خود نیاز به لنت ترمز دارید؟

لنت-ترمز-آریو-زوتی-z300

در تعمیرات و نگهداری آریو بازدید از شمع آن را در نظر داشته باشید

شمع وسیله‌ای است که عامل جرقه زنی خودرو می‌باشد و بعد از ترکیب سوخت و هوا در نقطه مرگ بالا ایجاد جرقه می‌کند و سیال را منبسط کرده انرژی محرکه برای پیشرانه خودرو را تامین می‌کند. بد کار کردن یا کار نکردن شمع باعث ایجاد اختلال در شتاب و توان خودرو و یا حتی بد کار کردن خودرو می‌شود. اگر در شتاب گیری خودرو تغییر فاحش ایجاد شد, حتما بازدید شمع خودرو خود را در نظر داشته باشید.

شمع-آریو-زوتی-z300

چه لوازمی در خودروی آریو نیاز به سرویس دوره‌ای دارد؟

روغن موتور، روغن ترمز، صافی بنزین و فیلتر ها از جمله لوازم یدکی‌ خودرو آریو هستند که نیاز به سرویس دوره‌ای دارند و همه جا می‌توان آن ها را یافت. در انتخاب فیلتر نیاز است که دقت زیادی به خرج داد؛ چراکه فیلتر های بد می‌تواند روی عملکرد شتاب گیری خودرو یا بعضا خرابی ناگهانی آن تاثیر بگذارد. در این حالت اصطلاحا می‌گویند: " ماشین نفس نداره "

درست عمل نکردن صافی بنزین باعث می‌شود که ذرات غیر ضروری به درون مجاری سوخت رسانی حرکت کند و در سوخت رسانی اختلال ایجاد شود یا در بعضی موارد به موتور خودرو آسیب برسد.

روغن موتور وظیفه روان کنندگی و خنک کردن موتور را بر عهده دارد و توصیه می‌شود بین 5000 تا 7000 کیلومتر تعویض شود. درحالی که کارشناسان معتقدند که سی درصد زودتر از کیلومتر های ذکر شده برای تعویض روغن خودرو اقدام نمایید زیرا موتور در سی درصد مواقع در جا کار می‌کند و اودوتر خودرو این مقدار را نمایش نمی‌دهد.

تعمیرات-دوره-ای-آریو-زوتی-z300

تسمه تایم و زنجیر تایم در خودرو آریو

تسمه تایم را می‌توان یک بلت در فضای کنترلی سیتسم پیشرانه موتور در نظر گرفت که باعث می‌شود اجزاء پیشرانه موتور هم فاز با هم حرکت کنند. وقتی پیستون از نقطه مرگ پایین به سمت بالا حرکت می‌کند، سوپاپ های ورودی هوا را باز می‌کند و در زمانی که پیستون دوباره به نقطه مرگ پایین حرکت می‌کند، سوپاپ های دود به وسیله آن باز می‌شوند. این وظیفه را تایمینگ بلت یا تایمینگ چین انجام میدهد. دلیل دندانه دار بودن آن، این است که در تایمینگ کوچکترین سر خوردگی فولی ها روی تسمه باعث ایجاد مشکل می‌شود. پس تایمینگ بلت را دندانه دار می‌سازند که جای بازی نداشته باشند. اشتباه بستن آن در مرحله مونتاژ باعث عملکرد نامناسب خودرو می‌شود و در خودروهایی که تسمه‌ای هستند حرارت می‌تواند آن ها را ضعیف کند. گازخوری بدون درگیری که موتور را به دور بحرانی می‌رساند، امکان دارد که تسمه را پاره کند و یا انتخاب تسمه تقلبی هم می‌تواند به این اتفاق دامن بزند در هنگام خرید به طول استاندارد تسمه تایم که توسط خط مخصوص اندازه گیری می‌شود توجه کنید.

زنجیر-تایم-تسمه-تایم-آریو-زوتی-z300

تسمه کولر وتسمه دینام خودرو آریو

تسمه کولر و دینام تسمه هایی هستند که سرعت یک فولی را به فولی دیگری منتقل می‌کند و لیز خوردن آن آنقدر مساله حساسی نیست. پس سطح آن ها دندانه دار نیستند اما پاره شدن آن ها باعث بد عمل کردن خودرو می‌شود. پاره شدن آن در دینام منجر به بروز مشکل در شارژ برق در مدار می‌شود و موتور بعد از مدتی خاموش شود.

کمک و جلوبندی در خودرو آریو

کمک و جلو بندی نسبت به موارد بالا کمتر باعث ایجاد خرابی اساسی می‌شود و کابین را در موقعیت مناسب نسبت به پستی بلندی های جاده نگه می‌دارد.بروز مشکل در کمک و جلوبندی صرفا باعث عملکرد بد می‌شود. اما اگر در عملکرد یک قسمت اشکال ایجاد شود و رسیدگی نشود، به مرور می‌تواند به قسمت های دیگر نیز آسیب بزند و منجر به صرف هزینه بیشتر شود.

فنر-جلوبندی-آریو-زوتی-z300

دسته موتور

دسته موتور معمولا به صورت تیری است که تنش های عمودی و برشی که موتور ایجاد می‌کند را مهار می‌کند و موتور را در موقعیت نسبتا ثابتی نگه می‌دارد. تکان هایی که از سطح زمین به خودرو وارد می‌شود می‌تواند آن ر ا فرسوده کند. همینطور تنش های حرارتی نیز از عوامل فرسودگی آن است. از جمله علائم پاره شدن آن نداشتن شتاب لازم یا کج بودن موتور می‌باشد.

دسته-موتور-آریو-زوتی-z300

در این مقاله به طور خلاصه به بررسی لوازم یدکی مصرفی خودروی آریو زوتی پرداخته شد. هنگام خرید یک خودرو مهم است که هزینه های پنهان آن دیده شود که لوازم یدکی آن یکی از هزینه های پنهانی است که باید آن را در نظر داشت.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید