مجله پارتکده

خودرو ریو و تیبا چه قطعات مشترکی دارند؟

20،بهمن،1399
قطعات-مشترک-تیبا-ریو-موتور
شرکت سایپا با تولید خودرو تبیا در سال 1387 آن را جایگزین ریو مونتاژ کرد. در ساخت تیبا که به اسم خودرو ملی معرفی شد، قطعات زیادی از پراید و تندر90 و ریو دیده می شود. در واقع می توان گفت که تیبا ترکیبی از مجموعه قطعات بقیه خودرو های سایپا است. بعد ها نیز سایپا فیس لیفت تیبا را با نام ساینا رونمایی کرد که تفاوت هایی در ظاهر و داخل خودرو وجود داشت. قطعات مشترک ریو و تیبا بیشتر از اشتراک قطعات خودروهای دیگر با تیبا است. در سیستم ترمز تیبا و سیستم تعلیق، از بعضی قطعات ریو استفاده شده است. برای مثال یکی از این قطعات مشترک که مصرف زیادی نیز دارد، لنت ترمز تیبا است که با اسم "لنت ترمز تیبا ریویی" شناخته می‌شود. در این مطلب از مجله پارتکده می‌خواهیم به معرفی قطعات مشترک ریو و تیبا در سیستم های مختلف تیبا بپردازیم.
برای مشاهده محصولات مرتبط با تیبا بر روی این لینک کلیک کنید

معرفی قطعات مشترک ریو و تیبا

طبق گفته شرکت سایپا استفاده از تجربه تولید ریو، در طراحی و ساخت تیبا باعث کاهش هزینه های تولید این خودرو شده است. به همین دلیل قطعات ریو و تیبا اکثرا مشترک هشتند که البته این موضوع موافقان و مخالفان خود را دارد و در این مطلب نمی‌خواهیم در مورد این موضوع که تیبا خودرو ملی است یا یک کپی برداری آشکار صحبت کنیم. نکته قابل ذکر این است که سیستم ترمز و سیستم تعلیق تیبا با ریو مشابه است. در ادامه قطعات مشترک ریو و تیبا در سیستم تعلیق جلو را معرفی می‌کنیم:
کمک فنرها (Dampers)
اتصالات لاستیکی و بوش های تعلیق (Rubber Mountings and Bushes)
طبق (Control Arm)
توپی (Hub)
بلبرینگ‌ها (Bearings)
رینگ و تایر (wheel and Tires)
میله کششی (Tension Rod)
لازم به ذکر است خودرو ریو و تیبا در برخی موارد جزئی نیز باهم تفاوت دارند که شامل موارد زیر است:
میل موج گیر (Stabilizer)
سگدست (knuckle)
فنر (Coil Spring)
اگر برای خودرو تیبا یا ریو خود نیاز به لنت ترمز دارید بر روی این لینک کلیک کنید.

موتور تیبا ساخت کجاست؟

برعکس بیشتر قسمت های خودرو تیبا که در آن قطعات مشترک ریو و تیبا به وفور دیده می‌شود؛ این دو خودرو در قسمت موتور و گیربکس اشتراکی ندارند. برخلاف فکر عموم مردم که اعتقاد دارند موتور تیبا و ریو یکی است؛ در واقع موتور تیبا تقویت شده موتور پراید است. همچنین در قسمت گیربکس خودرو تیبا، از گیربکس پراید بهره برده شده است. موتور تیبا توسط شرکت FEV آلمان تقلید شده است که حجم موتور در این خودرو از 1300 سی سی به 1500 سی سی تغییر داده شده و حداکثر توان موتور به 80 اسب بخار افزایش پیدا کرده است. یکی از تفاوت های عمده موتور تیبا و ریو در 16 سوپاپه بودن موتور ریو می‌باشد؛ این در حالی است که موتور ریو 8 سوپاپه است و همچنین کم بودن حداکثر توان و گشتاور موتور تیبا در مقایسه با موتور ریو هم یکی دیگر از تفاوت های این دو موتور است که نشان دهنده عدم یکی بودن موتور تیبا با ریو می باشد.

مقایسه-موتور-تیبا-ریو

ریو بهتر است یا تیبا؟

این سوال خیلی از افرادی است که به دنبال خرید خودرو ارزان قیمت و شهری هستد. با توجه به افزایش عجیب قیمت خودرو های ایرانی در بازار، تیبا تنها رقیب پراید است و با توجه به قدرت فنی خوب و طراحی بهتر و همچنین دارا بودن چند آپشن که در پراید موجود نیست و تفاوت قیمتی نه چندان زیاد، تیبا در مقایسه با پراید همواره انتخاب اول است. در حالی که در مقایسه تیبا و ریو باید به چند نکته توجه داشت و بعد از در نظر گرفتن این مسائل اقدام به انتخاب و خرید خودرو مورد نظر کرد. این چند نکته عبارتند از:
ریو به صورت دست دوم در بازار موجود است و پیدا کردن ریو سالم و بی عیب کمی سخت است در حالی که تیبا صفر به همان قیمت ریو دست دوم است.
ریو مصرف سوخت بالاتری دارد و در این شرایط و گرانی بنزین، هزینه رانندگی با این خودرو بالاتر است ولی تیبا با مصرف 6.5 لیتر در 100 کیلومتر از نظر مصرف سوخت بسیار مقرون به صرفه‌تر است.
با توجه به وجود قطعات مشترک ریو و تیبا، از نظر هزینه قطعات این دو خودرو باهم تفاوتی ندارند. البته هزینه‌ای که ممکن است بر اثر مشکلات و ایرادات موتور وارد شود در خودرو ریو بیشتر از تیبا محاسبه شده است.
از نظر سرعت و شتاب ریو کاملا برتر از تیبا است و درصورت سالم بودن موتور ریو، تیبا در این مورد حرفی برای گفتن ندارد.
صدای موتور تیبا یکی از معایب این خودرو است که خیلی از مصرف کنندگان به آن انتقاد دارند. به طور خاص گفته شده هنگام روشن کردن ماشین، صدای عجیب و بسیار بلندی از موتور خودرو به داخل کابین انتقال می‌یابد.
وجود ایربگ در تیبا و عدم وجود آن در ریو یکی از دیگر از مواردی است که باید در نظر گرفته شود.
کلاچ سفت تیبا در مقایسه با نرم بودن آن در ریو نیز یکی دیگر از موارد اختلاف این خودرو است.

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:
فریور
۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۰

نویسنده محترم کاملا غیر تخصصی و بسیار معدود برای ارزیابی و مقایسه اقدام کرده ریو محصول کره با سیستم تلفیقی مینیاتور ایرانی از هیچ یک از زوایای کارشناسی قابل مقایسه نیست . ریو محصولی است با طراحی هماهنگ بین موتور و گیربکس ، هندلینگ بالا با قدرت و گشتاور یک سدان شهری و قطعات صد درصد کم استهلاک سواری لذت بخش و مصرف استاندارد و مجاز ۷ لیتر در صد کیلومتر شهر و جاده ظاهر و فیس لیفت و ارگونومی و دسترسی به قطعات در بازار و اتفاقا کمترین میزان خرابی شما را از رانندگی مطمئن و امن در راه بی نیاز میکند . محصول بینظیری که ادامه تولید آن در هوسرانی تولید کالای داخلی سوخت .

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید