مجله پارتکده

خودرو پراید بهتر است یا تیبا؟

15،بهمن،1399
خودرو-پراید-بهتر-است-یا-تیبا
پراید 131 خودرویی شناخته شده در کلاس سدان کوچک شهری است؛ که مدت هاست در خیابان‌ های کشور دیده می‌شود. این مدل با دگرگونی های مثبتی نسبت به مدل قدیمی پراید، صبا همراه بوده است. از جمله این تغییرات می‌توان به طراحی تریم داخلی جدیدتر، کاسه چراغ شفاف و امکاناتی نظیر ترمز ای بی اس اشاره نمود.
از طرفی دیگر تیبا نخستین محصول سایپا است که در سال 1387 تولید و عرضه شد. سایپا برای طراحی تیبا از چندین خودرو محصول کشور های دیگر الگو گرفته است. در طراحی این خودرو، از قطعات پراید، کیا ریو و لوازم یدکی تندر۹۰ استفاده شده است. به عنوان مثال لنت ترمز تیبا همان لنت ترمز ریو است. موضوعی که امروزه زیاد در بین خریداران خودرو مقرون به صرفه و ارزان قیمت مطرح می‌شود مقایسه پراید و تیبا است. بسیاری از افراد در جواب به این سوال که «پراید بهتر است یا تیبا؟» دو به شک هستند. در این مطلب از مجله پارتکده به مقایسه پراید و تیبا با تمام جزئیات پرداخته خواهد شد.

مقایسه پراید با تیبا

سایپا ۱۳۱ تغییر یافته (فیس لیفت) پراید صبا است. تولید پراید ۱۳۱ از سال ۱۳۸۹ شروع شد و با توجه به امکانات و آپشن های مختلف، در ۵ تیپ گوناگون ST، LX، SL، SX و EX به بازار عرضه شد اما به علت اجباری شدن ترمز ABS بر روی خودروها، تیپ های ST و LX در سال ۱۳۹۱ از رده تولید خارج شدند. بعد ‌‌ها تولید تیپ LE با یک کیسه هوا و ترمز ABS در دستور کار قرار گرفت اما به دلیل نداشتن فرمان هیدرولیک با مشکلاتی همراه بود. در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ هم دو تیپ دیگر با نام های SE و TL که شامل دو کیسه هوا، ترمز ABS و فرمان هیدرولیک بودند، تولید و فرآوری شدند و توانستند استاندارد آلایندگی یورو ۴ را بدست بیاورند.
در مقابل تیبا با داشتن موتور ۱۵۰۰ سی سی و مصرف سوخت پایین و دارای استاندارد یورو ۴ برتری محسوسی نسبت به پراید دارد. با توجه به نزدیک بودن قیمت تیبا با پراید، خریدارانی که به دنبال خرید یک خودرو ارزان قیمت هستند تیبا را انتخاب می‌کنند. طبق نظر کاربران خودرو تیبا از نظر ظاهر و طراحی فضای بیرونی نمره خوبی ندارد. این خودرو حتی در برابر خودرو های ارزان قیمت دیگر چینی و ایرانی نیز حرفی برای گفتن ندارد. تیبا با داشتن نقطه مشترک زیاد با پراید معمولا با همین خودرو مقایسه می‌شود. بنابراین بهتر است به جای بررسی تیبا و پاسخ به این سوال که تیبا خوب است یا نه، فقط به یک سوال پاسخ دهیم: «تیبا بخریم یا پراید؟»

مقایسه موتور پراید و تیبا

تیبا: تیبا دارای موتوری با حجم 1500cc می‌باشد که باعث شده این اتومبیل قدرت و شتاب خوبی داشته باشد. از این لحاظ تیبا مزیت زیادی نسبت به پراید مخصوصا پراید 131 دارد چون در پراید 131 بدون تغییر در موتور، وزن ماشین افزایش داشته که باعث کندی شتاب شده است. موتور تیبا توان تولید نیرویی معادل ۸۷ اسب بخار برای ۵۳۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۱۲۸ نیوتن برای چهار هزار دور در هر دقیقه را دارد. البته قابل ذکر است که تیبا به کیفیت روغن موتور حساس بوده و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید. اگر برای این خودرو از یک روغن موتور معمولی استفاده کنید، حدودا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی، وقتی اتومبیل را روشن کنید، صدای غیرعادی از موتور به گوش خواهد رسید که به مرور فراگیر شده و پس از گرم شدن ماشین هم دیگر قطع نخواهد شد. حداکثر سرعت نیز در این اتومبیل ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است.
پراید: موتور پراید همچون تیبا دارای چهار سیلندر بوده که به صورت خطی قرار گرفته اند. موتور این اتومبیل با حجم 1300cc می تواند قدرتی برابر ۷۱ اسب بخار برای ۵۲۵۰ دور در هر دقیقه به همراه گشتاوری ۱۰۸ نیوتنی برای چهار هزار دور تولید کند؛ بنابراین تیبا در حجم موتور، قدرت، اسب بخار و دورهای موتور از پراید برتر است. پراید نیز همانند تیبا به یک گیربکس پنج دنده دستی مجهز شده است. بیشینه سرعت در پراید ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت بوده و با این اتومبیل شما در طول ۱۴ الی ۱۵ ثانیه می‌توانید به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسید. پس از نظر سرعت و شتاب نیز تیبا با داشتن سرعت ۲۰۰ کیلومتری و زمان ۱۲ تا ۱۳ ثانیه ای از پراید برتر است.

مقایسه-موتور-پراید-تیبا

مقایسه پراید و تیبا از نظر مصرف سوخت

پراید: باک بنزین در پراید 131، ظرفیت ۴۰ لیتر بنزین دارد که به ازای هر صد کیلومتر رانندگی، به صورت ترکیبی هفت لیتر بنزین از آن کاسته می شود. در واقع پراید در شهر صدی ۹.۵ لیتر بنزین می سوزاند که این عدد در اتوبان ها ۵.۳ لیتر است.
تیبا: باک سوخت تیبا ظرفیت ۴۰ لیتر بنزین دارد. مصرف سوخت شهری آن ۵.۶ لیتر به ازای هر صد کیلومتر رانندگی بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن نیز به ۶.۹۵ لیتر می‌رسد.
در حالت کلی می‌توان گفت مصرف سوخت خودرو تیبا از پراید 131 کمتر است.

مقایسه آپشن های پراید و تیبا

تیبا: یکی از آپشن هایی که در تیبا به کار رفته سیستم تهویه مطبوع است. سیستم پخش این اتومبیل توان اجرای فایل های MP3 از روی USB را دارد. این ماشین مجهز به چراغ جلوی پرنوری است که رانندگی در شب را راحت می‌کند و این مسئله کارایی زیادی بر کاهش حوادث مربوط به کاهش دید در شب راننده دارد. در ضمن تیبا برای مواقع ضروری دارای مه شکن جلو و عقب است. اضافه بر آن تیبا چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور دارد. شیشه های برقی در این خودرو نیز فقط به درهای جلو متعلق است. صندلی راننده تیبا قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد.
پراید: در پراید همچون تیبا از سیستم تهویه مطبوع استفاده شده است. سیستم پخش پراید علاوه بر سی دی از USB نیز پشتیبانی می‌کند و قابلیت اجرای فایل های MP3 را دارد. در جلو و عقب پراید مه شکن تعبیه شده است.

نقد و بررسی داخل و ظاهر خودرو پراید

پراید را با طراحی ظاهری سال ۱۹۸۷ بی گمان نمی‌توان خودروی جذابی از لحاظ ظاهری دانست. حال با وجود تعداد بالای این خودرو در خیابان های کشور و عادت کردن چشم به دیدن آن ها، اگر اندک جذابیتی نیز وجود داشت، دیگر به چشم نمی‌آید. همان طور که گفته شد پراید ۱۳۱ فیس لیفت پراید صبا است و بدنه ظاهری آن شباهت زیادی به پراید صبا دارد. تغییر در شکل سپر و جابجایی چراغ راهنما از روی سپر به چراغ جلو از جمله این تغییرات است. در ضمن چراغ عقب ماشین نیز با مدل جدیدتری جایگزین گشته است. فضای داخلی این خودرو با توجه به در نظر گرفتن اندازه کوچک آن چندان زیاد نیست. اما با توجه به اندازه کوچک صندلی‌هایش، فضای نشستن سرنشینان را می‌توان کافی توصیف کرد. داشبورد و کنسول میانی پراید طراحی ساده و مطابق با انواع دیگر پراید ها را دارد. قابل ذکر است فضای داخلی پرایدهای ۱۳۱ که اخیرا تولید می‌شوند تغییر یافته است. تغییر داشبورد جلو، کنسول میانی، کلید کولر و بخاری، دریچه کولر، غربیلک فرمان و … ازجمله این تغییرات است.

آپشن-های-پراید-تیبا

مقایسه ایمنی پراید و تیبا

پراید: همان طور که گفته شد تیپ های مختلف پراید ۱۳۱ امکانات متفاوتی دارند. در میان همه تیپ های پراید ۱۳۱، ترمز ABS، کیسه هوا راننده و فرمان هیدرولیک جزء موارد و امکاناتی است که می تواند متفاوت باشد. البته با اجباری شدن ترمز ضد قفل ABS و کیسه هوا برای همه خودروها، قاعدتا پراید نیز نباید از این قاعده مستثنی بوده و شامل این امکانات شده است. دو تیپ SE و TL پراید ۱۳۱ دارای استاندارد آلایندگی ضعیف یورو ۴ است.
تیبا: همانطور که در اول مقاله گفته شد به دلیل اینکه سیستم ترمز تیبا مشابه ریو است تا حدودی امنیت و ایمنی این خودرو و همچنین عملکرد سیستم ترمز آن بهتر از پراید است. با این حال هر دو این خودرو ها زیاد قابل اطمینان برای رانندگی در جاده های خارج از شهر نیستند و در سرعت های بالا ترمز های مطمئنی ندارند.

ایمنی-پراید-سایپا

لوازم یدکی پراید

لوازم یدکی پراید به دلیل تعداد بالا و فراوانی این خودرو در خیابان های کشور و همچنین محبوبیت آن به دلیل قیمت پایین برای اکثر خریداران، به وفور یافت می‌شود. ولی مسئله‌ای که مهم است انتخاب جنس مناسب و با کیفیت در میان برند های گوناگون است که در کنار قیمت مناسب، کارایی قابل قبولی نیز داشته باشد. بنابراین در انتخاب فروشگاه لوازم یدکی باید دقت کافی داشته باشید و عوامل مختلفی از جمله کیفیت، قیمت و سابقه اجناس فروشگاه را در نظر بگیرید.
اگر برای خودرو پراید خود به دنبال لنت ترمز مناسب هستید بر روی این لینک کلیک کنید.

نتیجه مقایسه پراید و تیبا

قدرت بیشتر موتور تیبا می‌تواند برگ برنده این خودرو باشد. به خصوص این که پراید پس از افزایش وزن، هنوز با موتور 1300cc به بازار ارائه می‌شود و همان طور که پیش تر نیز به آن پرداختیم این امر باعث می‌شود این خودرو شتاب کمتری داشته باشد. دو خودرو پراید و تیبا با توجه به قیمت‌شان اولین گزینه هایی هستند که به فکر هر خریداری با بودجه پایین می‌رسند. با این حال این دو خودرو در رده خودرو های ارزان قیمت و در مقایسه با خودروی mvm110 چینی مناسب تر هستند. درواقع پراید و تیبا این شهرت را مدیون بها پایین خود هستند. اگراز بین این دو ماشین بخواهیم یکی را انتخاب کنیم فقط سه تا پنج میلیون تومان تفاوت دارند ولی از نظر فنی چطور؟ پراید مدت ها در بازار حضور داشته و ظاهرا زیادی تکراری است. به همین خاطر برخی ها راهشان را کج می‌کنند و به سراغ نخستین اتومبیل ایرانی سایپا می‌روند. با این که گفته می‌شود در ساخت تیبا از شاسی پراید و خانواده X100 استفاده شده است، با این حال این خودرو شکل و ظاهر تازه‌تری به خود گرفته است. آن هایی که پشت فرمان تیبا نشسته‌اند، می‌گویند نگهداری از تیبا، دقیقا به اندازه سواری گرفتن از پراید ارزان تمام می‌شود.
هر دو خودرو مصرف سوخت پایینی دارند و برای سرویس و نگهداری، زیاد صاحب‌شان را به زحمت نمی‌اندازند. حتی بعضی از قطعات و ابزار هایشان مشترک است اما بحث برگزیدن و خرید که وسط می‌آید، باید سخت گیری بیشتری را مد نظر قرار داد. با صرف نظر ازین که در رانندگی بیرون شهر نمی‌توان خیلی روی هردو حساب باز کرد، شما پراید را انتخاب می‌کنید یا تیبا را؟

نویسنده : مجله پارتکده
لینک مطلب را به اشتراک بگذارید
کپی
لینک
دیدگاه ها:

دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه:

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
لطفا دیدگاه خود را وارد کنید